Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درخواست پوتین و بن سلمان از همه اعضای اوپک پلاس: به دیگر تولیدکنندگان نفت ملحق شوید

سفر پوتین به ریاض و دیدار با محمد بن سلمان به تاریخ ششم دسامبر ۲۰۲۳
سفر پوتین به ریاض و دیدار با محمد بن سلمان به تاریخ ششم دسامبر ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس ‌جمهوری روسیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان روز پنجشنبه از همه اعضای اوپک پلاس درخواست کردند که با کاهش تولید نفت موافقت کنند؛ چراکه به زعم آن‌ها، این اقدام به نفع تولیدکنندگان و اقتصاد جهانی خواهد بود.

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پس از تعهد هفته پیش کشورهای عضو اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید  روز چهارشنبه در جریان سفر به ریاض با ولیعهد عربستان دیدار کرد. 

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و همچنین سایر کشورهای همسو به رهبری روسیه، مجموعا اوپک پلاس را تشکیل می‌دهند.

ساعاتی پس از گفتگوهای رو در روی پوتین با ولیعهد عربستان سعودی، کرملین بیانیه مشترکی را منتشر کرد که در آن جزئیات مذاکرات گسترده آن‌ها در مورد نفت، اوپک پلاس، جنگ غزه و اوکراین و حتی برنامه هسته‌ای ایران را شرح می‌دهد.

در بیانیه کاخ کرملین آمده است: «در زمینه انرژی، دو طرف از همکاری نزدیک بین خود و تلاش‌های موفق کشورهای اوپک پلاس در تقویت ثبات بازارهای جهانی نفت قدردانی کردند.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

عربستان سعودی و روسیه بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان هستند.

در این بیانیه به زبان روسی آمده است: «طرفین بر اهمیت تداوم این همکاری‌ها، و لزوم پیوستن همه کشورهای شرکت کننده به توافق اوپک پلاس، به نحوی که منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را تامین کند و از رشد اقتصاد جهانی حمایت کند، تاکید کردند».

پس از برگزاری نشست هفته گذشته، اعضای اوپک در بیانیه‌ای اعلام کرد که مجموع سقف تولیدات هشت تولیدکننده در نهایت باید به ۲.۲ میلیون بشکه در روز برسد. اما همه اعضای اوپک پلاس با کاهش داوطلبانه تولید نفت و ادامه این مسیر موافقت نکردند.

پس از تعهد هفته پیش (۳۰ نوامبر) اوپک پلاس، عربستان سعودی موافقت کرد که در سه ماهه اول سال جدید میلادی، به کاهش داوطلبانه تولید نفت به میزان یک میلیون بشکه در روز ادامه دهد. 

روسیه نیز اعلام کرد که به کاهش صادرات نفت تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز ادامه خواهد داد و به علاوه بر آن، صادرات سوخت خود در ماه‌های ژانویه تا مارس را نیز به میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.

اوپک پلاس شامل چه کشورهایی می‌شود؟

اوپک در سال ۱۹۶۰ توسط عراق، ایران، کویت، عربستان سعودی و ونزوئلا تأسیس شد و در ادامه به ۱۳ عضو گسترش یافت. اوپک در سال ۲۰۱۶، با ۱۰ تولیدکننده نفت دیگر، از جمله روسیه، توافقی را برای ایجاد اوپک پلاس امضا کرد.

در سال‌های اخیر، روسیه و عربستان در چارچوب اوپک پلاس و چه در توافقات فی‌مابین خود، به توافقاتی برای کاهش عرضه و تقویت قیمت نفت دست یافته بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از حاشیه خلیج فارس تا شنژن؛ غول انرژی عربستان سرمایه‌گذاری مشترک خود را با چینی‌ها توسعه می‌دهد

حمله پهپادی اوکراین به بزرگترین پالایشگاه نفت روسیه در دریای سیاه

روسیه برای عقب راندن بمب‌افکن‌های آمریکایی از مرزهای خود جنگنده به پرواز درآورد