Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تلاش برای حل اختلافات دیرینه یونان و ترکیه؛ اردوغان در سفر تاریخی به آتن وعده گشایش «دوران جدید» داد

دیدار اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با خانم کاترینا ساکلاروپولو، رئیس جمهوری یونان
دیدار اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با خانم کاترینا ساکلاروپولو، رئیس جمهوری یونان Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان، رئیس ‌جمهوری ترکیه بعد از نزدیک به شش سال از آخرین سفر رسمی به آتن، وعده داد که «دوران جدیدی» در روابط با رقیب تاریخی ترکیه، یعنی یونان آغاز خواهد شد.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه به همراه هیاتی از وزیران کابینه برای دیدار با همتایان یونانی خود وارد آتن شدند. هر دو کشور امیدوارند پس از سال‌ها اصطکاک، صفحه جدیدی را در روابط رقم بزنند.

رئیس دولت ترکیه روز پنجشنبه خطاب به کاترینا ساکلاروپولو، رئیس جمهوری یونان گفت که «من مطمئن هستم که این نشست همکاری راهبردی بین ترکیه و یونان، دوره جدیدی خواهد بود که با قدرت ادامه خواهد داشت. (...) خوش‌بینی خیلی بهتر است.»

اختلافات ترکیه و یونان بر سر چیست؟

یونان و ترکیه، به عنوان دو کشور همسایه و هم‌پیمان در ناتو، دهه‌ها است که بر سر مسائلی همچون تعیین حدود فلات قاره (بستر آب‌های کم‌عمق دریاها)، منابع انرژی، مرز پروازی بر فراز دریای اژه و همچنین بر سر قبرس، با هم اختلاف دارند.

این دو کشور در دهه ۱۹۹۰ میلادی تا آستانه وقوع یک جنگ هم پیش رفتند و در طول سال‌های گذشته نیز بر سر منابع موجود انرژی در آب‌های شرقی دریای مدیترانه، مسائل دفاعی، مهاجرت و خرید هواپیماهای جنگنده، با یکدیگر جدل داشتند. این اختلافات به حدی رسید که مذاکرات دیپلماتیک بین دو کشور را متوقف کرد.

اما پس از سفر وزیرخارجه یونان به ترکیه و ارسال کمک‌ به زلزله‌زدگان ترکیه در ماه فوریه، روابط این دو بهبود یافت. مضافا این که هم انتخاب مجدد اردوغان و هم پیروزی مجدد حزب کریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان در سال جاری، فشارهای سیاسی داخلی بر این دو نفر را کاهش داد و به آنها فراغت بالی داد تا رقابت‌ها را کنار بگذارند.

اردوغان در آغاز این سفر، در فرودگاه بین المللی آتن مورد استقبال وزیر امور خارجه یونان و دیگر مقامات این کشور قرار گرفت.

آقای اردوغان حوالی ظهر امروز با کاترینا ساکلاروپولو، رئیس جمهوری یونان دیدار کرد. این سومین دیدار رهبران دو کشور از ماه ژوئیه امسال بود. آتن و آنکارا در آن موقع بر سر از سرگیری مذاکرات در همه سطوح موافقت کردند.

آیا اختلافات دیرینه قابل حل خواهد بود؟

اردوغان پیش از سفر خود به آتن، در مصاحبه‌ای با روزنامه یونانی «کاتیمرینی» گفت: «هیچ مشکلی وجود ندارد که نتوانیم از طریق گفتگو و بر اساس حسن نیت متقابل حل کنیم.»

به گفته مقامات، یونان از اتحادیه اروپا مجوزی دریافت کرده تا شهروندان ترکیه دوباره بتوانند برای درخواست ویزای توریستی هفت روزه برای سفر به ۱۰ جزیره نزدیک به سواحل ترکیه، اقدام کنند. موضوعی که انتظار می‌رود در طول این سفر به عنوان شاهدی بر حسن نیت اعلام شود.

استقبال نخست‌وزیر یونان از رئیس جمهوری ترکیه در تاریخ هفتم دسامبر ۲۰۲۳
استقبال نخست‌وزیر یونان از رئیس جمهوری ترکیه در تاریخ هفتم دسامبر ۲۰۲۳آسوشیتدپرس

ترکیه بیش از دو دهه است که به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا است. 

یونان نیز پس از پشت‌سر گذاشتن بحران اقتصادی حوزه پولی یورو، به دنبال این است تا بلکه جایگاه قبلی خود را بازیابد و به عنوان ستون ثبات در چشم انداز ژئوپلیتیکی جهان، که البته به دلیل جنگ در اوکراین و درگیری غزه همچنان متغیر است، ظاهر شود.

به گفته مقامات هر دو کشور، علیرغم ابراز حسن نیت، پیشرفت اندکی در مورد موضوعات پیچیده و قدیمی پیش‌بینی می‌شود.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

آتن گفته است که تنها در مورد تعیین حدود مناطق انحصاری اقتصادی و فلات قاره در دریای اژه و شرق مدیترانه صحبت خواهد کرد، نه مسائل مربوط به «حاکمیت ملی».

اردوغان روز چهارشنبه بار دیگر بر موضع ترکیه مبنی بر این که اگر اختلاف به دیوان بین‌المللی دادگستری کشیده شود، باید همه موضوعات مورد بحث قرار گیرد را تکرار کرد.

او به روزنامه «کاتیمرینی» گفت: «همه این مسائل به هم مرتبط هستند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داده‌های سرشماری جدید؛ پردرآمدترین و کم‌درآمدترین لیسانسه‌ها در آمریکا کدامند؟

مقدونیه یا مقدونیه شمالی؟ خشم یونان از رئيس جمهور جدید اسکوپیه: چرا گفتی مقدونیه؟

نتیجه انتخابات در کانون بحران مهاجرت به اروپا؛ شکست سنگین مهمترین حزب چپگرای مخالف دولت