Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پارلمان دانمارک لایحه جلوگیری از قرآن‌سوزی را تصویب کرد

نمای بیرونی ساختمان پارلمان دانمارک
نمای بیرونی ساختمان پارلمان دانمارک Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان دانمارک روز پنجشنبه قانونی را تصویب کرد که «رفتار نامناسب» با متون دارای اهمیت مذهبی را جرم‌انگاری می‌کند؛ اقدامی که عملا سوزاندن قرآن را نیز ممنوع می‌کند.

آگهی

پس از اعتراض مسلمان در برخی از کشورهای جهان به هتک حرمت به قرآن به عنوان کتاب  مقدس دین اسلام و نگرانی‌های امنیتی دانمارک از تبعات آن، پارلمان این کشور روز پنجشنبه لایحه‌ای را به تصویب رساند که به موجب آن، سوزاندن نسخه‌های قرآن در اماکن عمومی غیرقانونی خواهد شد.

پس از یک جلسه تقریبا چهار ساعته، این متن در شور سوم در نهایت با رای موافق ۹۴ نماینده از ۱۷۹ نماینده پارلمان دانمارک به تصویب رسید.

دانمارک و سوئد در سال جاری چندین بار شاهد قرآن‌سوزی و اقداماتی از این دست بودند که از جانب چند فعال ضد اسلام صورت گرفته بود. تنش‌های پدید آمده باعث شد تا از این دولت‌های شمال اروپایی خواسته شودتا این عمل را ممنوع اعلام کنند.

دانمارک از این جهت نگران بود که مبادا این قرآن‌سوزی‌ها باعث حمله اسلام‌گرایان شود، به همین دلیل به دنبال ایجاد نوعی تعادل بین اصول مصرح آزادی بیان در قانون اساسی (از جمله حق انتقاد از دین) و امنیت ملی بر آمد.

منتقدان داخلی در سوئد و دانمارک استدلال می‌کنند که ایجاد هرگونه محدودیت برای انتقاد از دین، از جمله سوزاندن قرآن‌، آزادی‌های لیبرال را که برای آن بسیار تلاش شده است تضعیف می‌کند.

اینگر استویبرگ، رهبر حزب مهاجرستیز «دموکرات‌های دانمارک» که مخالف اعمال این ممنوعیت بود گفت: «تاریخ به خاطر این کار ما را بد جوری قضاوت خواهد کرد، و دلیلش هم موجه است[...] چرا که آخر به اینجا می‌رسیم که آیا محدودیت آزادی بیان توسط ما تعیین می‌شود یا اینکه قرار است از بیرون دیکته شود.»

استدلالی که دولت میانه‌رو ائتلافی دانمارک در پاسخ به این انتقادات می‌آورد این بود که این قوانین جدید تنها تاثیری حاشیه‌ای بر آزادی بیان خواهد داشت و انتقاد از دین به طرق دیگر همچنان قانونی است.

مصادیق این ممنوعیت قانونی کدام است و جرم نقض آن چیست؟

طبق این قانون و به طور مشخص، حالا دیگر سوزاندن، بی‌‌حرمتی یا زیر پا گذاشتن متون مذهبی با هدف انتشار گسترده تصاویر هتک حرمت ممنوع خواهد بود. همچنین پاره کردن، بریدن یا ضربه زدن به کتب آسمانی ممنوع خواهد بود.

دولت دانمارک همچنین گفته است که افرادی که این قانون جدید را نقض کنند با جریمه نقدی یا حداکثر دو سال زندان روبرو خواهند شد.

سوئد نیز در حال بررسی راه‌هایی برای محدود کردن هتک حرمت به قرآن است، اما رویکردی متفاوت از دانمارک در پیش گرفته است. دولت سوئد در حال بررسی این موضوع است که آیا هنگام تصمیم گیری در مورد درخواست اعتراضات عمومی آیا پلیس باید امنیت ملی را هم در نظر بگیرد یا خیر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ملکه دانمارک برای آخرین بار پیش از کناره‌گیری از سلطنت در انظار عمومی ظاهر شد

چگونه می‌توان از اسرائیل انتقاد کرد بدون اینکه انگ یهودی‌ستیزی به شما بزنند؟

«وطن‌پرستان دانمارکی» دوباره قرآن‌ را آتش زدند؛ عراق بار دیگر محکوم کرد