Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاهش شکاف جنسیتی اشتغال در اتحادیه اروپا؛ جذب زنان در بازار کار کدام کشورها بیشتر شده است؟

برابری جنسیتی
برابری جنسیتی Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تفاوت بین نرخ اشتغال مردان و زنان ۲۰ تا ۶۴ ساله که از آن به عنوان «شکاف جنسیتی اشتغال» یاد می‌شود، در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال کاهش است.

آگهی

 اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) گزارش داد که شکاف جنسیتی اشتغال در اتحادیه اروپا با ۰۲. واحد درصد کاهش از ۱۰.۹ در سال ۲۰۲۱ به ۱۰.۷ واحد درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش یافت.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ با هدفگذاری‌های تازه در حوزه تبعیض جنسیتی از کشورهای عضو خواست تا سال ۲۰۳۰ شکاف جنسیتی را به نصف ارقام ثبت شده در سال ۲۰۱۹ کاهش دهند. 

گزارش جدید یورواستات نشان می‌دهد که یک پنجم مناطق مختلف در سراسر ۲۷ کشور عضو در سال ۲۰۲۲ به هدف ۵.۸ واحد درصدی دست یافته‌اند. 

بر پایه این گزارش، مناطق پیشرو در کاهش تبعیض جنسیتی در بازار کار در ۸ کشور عضو اتحادیه اروپا گزارش شده است: فرانسه (۱۴ منطقه)، آلمان (۷ منطقه)، فنلاند (۵ منطقه)، سوئد و پرتغال (۴ منطقه)، لیتوانی (۲ منطقه) و همچنین لتونی و استونی (۱ منطقه).

در مقابل، ۲۰ منطقه نیز شاهد ثبت شکاف جنسیتی اشتغال با ارقام بالای ۲۰ واحد درصدی بوده‌اند که نیمی از این مناطق در یونان قرار دارد و بقیه نیز در ایتالیا (۷ منطقه) و رومانی (۳ منطقه) گسترده شده‌اند. 

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

مطابق آخرین آمار منتشر شده، شکاف جنسیتی دستمزد در اتحادیه اروپا نیز از ۱۶.۴ درصد به ۱۲.۷ درصد در سال ۲۰۲۱ کاهش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابتکار خودروسازی ولوو علیه شکاف جنسیتی؛ اعطای ۲۴ هفته مرخصی تولد فرزند

نخستین کشور جهان در حذف شکاف جنسیتی در پرداخت دستمزد

محرومیت ورزشکاران مرد از «شنای موزون» در المپیک پاریس؛ آیا ناسازگار با وعده برابری جنسیتی نیست؟