Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«از افغانستان رانده از ایران و پاکستان مانده»؛ ورود اتباع افغان به ۱۶ استان ایران ممنوع است

کودکان پناهنده افغان در اردوگاهی در تورخم در مز پاکستان و افغانستان دور آتشی خود را گرم می‌کنند، عکس نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
کودکان پناهنده افغان در اردوگاهی در تورخم در مز پاکستان و افغانستان دور آتشی خود را گرم می‌کنند، عکس نوامبر ۲۰۲۳ میلادی Copyright Ebrahim Noroozi/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
Copyright Ebrahim Noroozi/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمانشاه می‌گوید ورود اتباع افغانستان به ۱۶ استان ایران از جمله کرمانشاه ممنوع است و در سال جاری در هشت نوبت، اتباع غیرمجاز در این استان شناسایی، دستگیری و طرد شده‌اند.

آگهی

به گزارش ایسنا به نقل از حمزه سلیمانی، با مشارکت پلیس، شهرداری و سایر دستگاه‌های ذیربط «تعداد قابل توجهی» از کارگران افغان و همچنین تعدادی از کارفرمایان متخلف که آنها را به کار گماشته بودند، دستگیر شده‌اند.

به گفته آقای سلیمانی با آغاز مرحله نهم اجرای طرح شناسایی، دستگیری و طرد اتباع غیرمجاز در هشتم آذر، از بسیاری از پروژه‌های ساخت مسکن در شهرک‌های اطراف شهر، گلخانه‌ها، اصطبل‌های پرورش اسب و گاوداری‌ها در استان کرمانشاه بازرسی به عمل آمده است.   

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمانشاه می‌گوید در جریان این بازرسی‌ها تعدادی از کارگران افغانستانی دستگیر و از این استان بیرون شده‌اند.

حمزه سلیمانی با استناد به دستورالعمل شورای عالی امنیت ملی می‌گوید که «حضور، اسکان و اشتغال اتباع افغانستان در ۱۶ استان کشور و از جمله کرمانشاه ممنوع است».

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری در پایان مصاحبه خود با اعلام شماره تلفنی از مردم خواسته است در صورت مشاهده بکارگیری اتباع افغانستان، با آن شماره  تماس گرفته و به مسئولان اطلاع دهند. 

 به گزارش برخی رسانه‌های ایران، استان‌هایی در این کشور که شهروندان افغانستان اجازه اقامت در آنها را ندارند عبارتند از: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال‌وبختیاری، کهگیلویه‌ و بویراحمد، گیلان، مازندران، سیستان‌وبلوچستان، هرمزگان و همدان.

اخیرا وزیر کشور ایران گفت که از حکومت طالبان خواسته است تا شرایط بازگشت مهاجران افغانستان به کشورشان را فراهم کند. 

احمد وحیدی، همزمان تعداد افغانستانی‌های حاضر در ایران را حدود ۵ میلیون نفر برآورد کرده و گفته بود که «برای مهاجران مجوزدار، شناسه یکتا صادر می‌شود که بر اساس آن شناسایی می‌شوند، تاکید می‌کنم شناسه و نه شناسنامه برای آنان صادر می‌شود.»

بازگردانده شدن ده‌ها هزار نفر به افغانستان از سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان

حکومت امارت اسلامی طالبان از آغاز هفته جاری تا کنون، از بازگشت بیش از سه هزار مهاجر افغانستانی خبر داده است.

«وزارت مهاجرین و عودت کنندگان امارت اسلامی» می‌گوید یک هزار و ۳۰۳ از این شمار، مهاجرانی هستند که از ایران و از طریق مرز اسلام قلعه به افغانستان برگشته‌اند.

عبداالرحمن رشید، معاون وزارت امور مهاجران طالبان، شمار اتباع افغانستان را که در طول ماه میلادی گذشته، نوامبر، از ایران به این کشور بازگردانده شده‌اند، حدود ۱۳۴ هزار نفر اعلام کرده است. وی گفته است در طول همین ماه در مجموع ۳۸۱ هزار تبعه افغانستان از سه کشور ایران، پاکستان و ترکیه اخراج شده‌اند.

اسلام‌آباد به هزاران مهاجر افغان که اجازه اقامت در پاکستان را ندارند، هشدار داده و از آنها خواسته است تا این کشور را ترک کنند. 

 پاکستان حکومت طالبان و افغان‌های مقیم در خاک خود را یا به حمایت از شبه‌نظامیان و یا به دست داشتن در عملیات ضد این کشور متهم می‌کند.  

حدود ۴ میلیون مهاجر و پناهنده افغان در پاکستان به سر می‌برند. شماری از این مهاجران بدنبال روی کار آمدن طالبان در نیمه اوت ۲۰۲۱ راهی پاکستان شدند. بسیاری دیگر، پیش‌تر و در سالهای تهاجم شوروی به افغانستان در سال ۱۹۷۹ میلادی و پس از آن، مجبور به جلای وطن و اسکان در پاکستان شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساندرا کالیگارو: تمام حرفه عکاسی و خبرنگاری خود را مدیون افغانستان هستم

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

مردی به دلیل تلاش برای راه اندازی باشگاه همجنسگرایان در پاکستان به بیمارستان روانی فرستاده شد