نمایشگاه بین‌المللی گل‌وگیاه دوحه؛ راهکارهای کشاورزی مدرن در دل کویر

نمایشگاه بین‌المللی گل‌وگیاه دوحه؛ راهکارهای کشاورزی مدرن در دل کویر
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در این نمایشگاه بین‌المللی شش ماهه که با موضوع «صحرای سبزتر، محیط زیست بهتر»، گشایش یافته است نمایندگان ۸۰ کشور راهکارهایی نوآورانه برای پرورش نباتات و کویرزدایی ارائه کرده‌اند.

آگهی

نخستین‌بار است که کشوری صحرایی میزبان نمایشگاه بین‌المللی گل‌وگیاه با سابقه‌ای۵۰ ساله می‌شود. این نمایشگاه در پارک البدع دوحه و در زمینی به مساحت ۱/۷ میلیون متر مربع برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگانش آخرین پیشرفت‌های خود را در زمینهٔ کشاورزی پایدار و سازگار با زیست‌بوم ارائه کرده‌اند. 

در تالار ایتالیا با مجموعهٔ جالبی از گل‌وگیاه آشنا می‌شویم که به شیوهٔ آب‌کِشتی آبیاری می‌شوند، شیوه‌ای ساده ولی بسیار کارآمد که گیاهان را به‌وسیلهٔ حوضچه‌های کوچک افقی یا عمودی با حداقل‌ آب آبیاری می‌کند. همچنین در تالار ژاپن، اساتید بُن‌سای هنر ظریف و کهنسال گیاه‌آرایی ژاپنی را به نمایش گذاشته‌اند.

محمد علی الخوری، دبیرکل نمایشگاه ۲۰۲۳ دوحه که با ابراز خشنودی از حضور کشورهای مختلف در این نمایشگاه می‌گوید امیدوار است که نمایندگان کشورش در این نمایشگاه، در زمینهٔ توسعهٔ فضای سبز و کشاورزی بیابانی تبادل خوبی با نمایندگان دیگر کشورها داشته باشند. 

تالار قطر، یعنی میزبان این نمایشگاه نیز با نمایش مجموعه‌ای از میراث تاریخی و کشاورزی این کشور دیدنی است و همچنین نشست‌های گوناگونی با موضوع غلبه بر چالش‌های کویرزدایی در آن برگزار می‌شود. 

برگزارکنندگان امیدوارند که نمایشگاه دوحهبرای تولید سبزی و میوه‌ در مزارع منطقهٔ خلیج فارس راهکارهایی مقرون‌به‌صرفهٔ فراهم کند، منطقه‌ای که گرما، کمبود آب و کم‌قوتی خاک در آن کشاورزی را دشوار کرده است.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

جهان ورزش‌های رزمی در قطر؛ اسلام مخاچف: آهن آهن را آبدیده می‌کند