Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بانک مرکزی ترکیه در تلاش برای مهار تورم، بهره بانکی را به ۴۰ درصد رساند

نرخ بهره بانکی ترکیه به ۴۰ درصد افزایش یافت
نرخ بهره بانکی ترکیه به ۴۰ درصد افزایش یافت Copyright Francisco Seco/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
Copyright Francisco Seco/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک مرکزی ترکیه روز پنجشنبه در حالی که در تلاش است تا تورم دو رقمی‌اش را کاهش دهد، نرخ بهره را افزایش داد. تورم دو رقمی باعث شده خانوارها برای تامین غذا و سایر کالاهای اساسی با مشکلات زیادی مواجه شوند.

آگهی

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره خود را ۵ واحد درصد افزایش داد و به ۴۰ درصد رساند تا ششمین افزایش متوالی بزرگ نرخ بهره خود را با تمرکز بر کاهش تورمی که ماه گذشته به ۶۱.۳۶ درصد رسیده بود، نشان دهد. 

با این حال، این بانک معتقد است که که افزایش نرخ بهره به زودی پایان خواهد یافت. این بانک در اطلاعیه‌ای گفت: «سطح فعلی انقباض پولی به میزان قابل توجهی نزدیک به سطح مورد نیاز برای ایجاد مسیر کاهش تورم است. بر این اساس، سرعت انقباض پولی کاهش می‌یابد و چرخه انقباض در مدت زمان کوتاهی تکمیل می‌شود.»

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه مدت‌ها طرفدار سیاست غیرمعمول کاهش نرخ بهره برای مبارزه با تورم بود و روسای بانک مرکزی که در برابر سیاست‌های کاهش نرخ او مقاومت می‌کردند را برکنار می‌کرد. 

اقدامات او در تضاد با تفکر سنتی اقتصاد است و بسیاری از کارشناسان روش‌های غیرمعمول اردوغان را عامل ناآرامی‌های اقتصادی می‌دانند که شامل بحران ارزی و هزینه‌های روزافزون زندگی شده است. 

پس از اینکه اقتصاد دنیا از همه‌گیری کووید-۱۹ خارج شد، تورم هم رو به افزایش گذاشت. بعد هم جنگ روسیه در اوکراین به نرخ تورم دامن زد. در مواجه با این اوضاع، سایر بانک‌های مرکزی در سراسر جهان به سرعت نرخ‌های بهره را افزایش دادند تا جهش قیمت‌های مصرف کننده را هدف قرار دهند. اقدامی که ترکیه به آن اعتقاد نداشت و به آن عمل نکرد. 

اما پس از انتخاب مجدد اردوغان در ماه مه، او تیم اقتصادی جدیدی را منصوب کرد تا به سرعت به سمت معکوس کردن سیاست قبلی‌اش مبنی بر پایین نگه داشتن نرخ بهره حرکت کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این تیم شامل بانکدار سابق مریل لینچ، مهمت سیمسک، حافظ گی ارکان، یکی از مدیران سابق بانکی مستقر در آمریکا که در ماه ژوئن ریاست بانک مرکزی ترکیه را برعهده گرفته، می‌شود. 

به این ترتیب در زمان تصدی ارکان، بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره اصلی خود را از ۸.۵ درصد به ۴۰ درصد افزایش داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه سقوط لیر به رهبری اردوغان؛ شرایط اقتصاد ترکیه تا چه حد بحرانی است؟

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد

تظاهرات هزاران نفر در استانبول در مخالفت با طرح اردوغان برای کشتن سگ‌های ولگرد