Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

راهپیمایی ضد یهودستیزی در فرانسه؛ نماد «وحدت» یا جلوه‌ای از «دو دستگی» بر سر جنگ غزه

کشیدن صلیب شکسته بر روی قبرهای یهودیان در استراسبورگ (عکس از سال ۲۰۱۹)
کشیدن صلیب شکسته بر روی قبرهای یهودیان در استراسبورگ (عکس از سال ۲۰۱۹) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در آستانه برگزاری راهپیمایی علیه یهودستیزی در این کشور گفت: «فرانسه‌ای که هموطنان یهودی ما در آن در ترس باشند دیگر فرانسه نیست.»

آگهی

راهپیمایی روز یکشنبه در پاریس قرار است به دعوت روسای مجالس ملی و سنای فرانسه و در پی افزایش اقدام‌های یهودستیزانه در این کشور برگزار شود. فرانسه مانند شماری دیگر از کشورهای اروپایی پس از آغاز جنگ اسرائیل با گروه حماس با افزایش قابل توجه اقدام‌های یهودستیزانه روبرو است.

هرچند رئیس‌جمهوری فرانسه قرار نیست شخصا در راهپیمایی پاریس شرکت کند اما او امیدوار بود که این راهپیمایی زمینه‌ساز «وحدت» احزاب و تشکل‌ها در برابر اقدام‌های یهودستیزانه شود. راهپیمایی پاریس طی روزهای اخیر تحت تاثیر بحث‌هایی قرار گرفت که پیرامون شرکت یا عدم شرکت رهبران سیاسی راست افراطی و چپ افراطی پدید آمد.

علاوه بر ژرار لارشه و یائل برون پیوه، روسای مجالس سنا و ملی فرانسه که برای برگزاری راهپیمایی فراخوان داده‌اند قرار است الیزابت بورن، نخست‌وزیر این کشور نیز در راهپیمایی حاضر شود. این در حالی است که اعلام حضور رهبران حزب راست افراطی «اتحاد ملی» در این راهپیمایی بحث‌انگیز شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ژان ماری لوپن و مارین لوپن
ژان ماری لوپن و مارین لوپنAP Photo

در میان پایه‌گذاران این حزب که چند سال پیش از «جبهه ملی» به «اتحاد ملی» تغییر نام داد شماری از هواداران حکومت ویشی در جریان جنگ جهانی دوم دیده می‌شدند. ژان ماری لوپن، رهبر پیشین و بنیانگذار این حزب نیز به دلیل اظهاراتش درباره هولوکاست متهم به یهودستیزی بود. 

او در چند مقطع زمانی مختلف تاکید کرد که هولوکاست تنها «جزئیاتی از تاریخ» جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود. در مقابل مارین لوپن، نامزد حزب «اتحاد ملی» در سه انتخابات ریاست‌جمهوری پیشین فرانسه تاکنون اظهارنظری که جنبه یهودستیزانه داشته باشد انجام نداده است. 

او اعلام کرده است که به همراه جوردن باردلا، رهبر کنونی حزب «اتحاد ملی» در راهپیمایی روز یکشنبه در پاریس شرکت خواهد کرد. حضور اعضای این حزب راست افراطی در راهپیمایی اعتراض‌های زیادی را به دلیل تاریخچه این حزب برانگیخته است.

ژان لوک ملانشون
ژان لوک ملانشونAP Photo

بسیاری از سیاستمداران حزب چپگرای «فرانسه سرکش» به رهبری ژان لوک ملانشون یکی از دلایل عدم شرکت خود در راهپیمایی روز یکشنبه را حضور مارین لوپن و دیگر رهبران حزب «اتحاد ملی» عنوان می‌کنند. 

با این حال شخص ژان لوک ملانشون پیش از اعلام حضور مارین لوپن در راهپیمایی گفته بود که در این تظاهرات شرکت نخواهد کرد. نامزد پیشین انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: «دوستان حمایت بی‌قید و شرط از کشتار قرار ملاقات دارند.»

به این ترتیب به نظر می‌رسد که او برپایی راهپیمایی علیه یهودستیزی را مترادف با حمایت از جنگ اسرائیل با حماس و اقدام‌های دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در نوار غزه می‌داند. منتقدان حزب «فرانسه سرکش» تاکید می‌کنند این فرض که همه اسرائیلی‌ها و همه یهودیان حتی در فرانسه از سیاست کنونی دولت نتانیاهو حمایت می‌کنند نوعی «یهودستیزی» محسوب می‌شود. 

قرار است «بیش از سه هزار» مامور پلیس و ژاندارمری فرانسه وظیفه تامین امنیت راهپیمایی روز یکشنبه را برعهده داشته باشند. 

برگزاری این راهپیمایی تحت تدابیر شدید امنیتی در حالی صورت خواهد گرفت که به نظر می‌رسد این رویداد به جای اینکه جلوه‌ای از «وحدت» نخبگان سیاسی و اجتماعی در برابر یهودستیزی باشد به نمادی از شکاف روزافزون بین آنها تبدیل شده است.

این شکاف طی پنج هفته اخیر همزمان با جنگ اسرائیل با حماس محدود به نخبگان سیاسی و اجتماعی نبود و به طور روزمره هم خود را به شکل تنش‌هایی در جامعه فرانسه نشان داد. افزایش اقدام‌های یهودستیزانه، ممنوعیت برگزاری تظاهرات در هواداری از فلسطینی‌ها و سپس لغو این ممنوعیت، سر دادن شعار «الله اکبر» در میدان جمهوری پاریس در جریان یکی از تجمع‌های حمایت از فلسطینی‌ها از جمله جلوه‌های این تنش بود. 

میزان مشارکت در راهپیمایی روز یکشنبه و همگونی یا ناهمگونی شرکت‌کنندگان در آن تا حدودی مشخص خواهد کرد که این راهپیمایی به کاهش تنش در سطح جامعه فرانسه کمک خواهد کرد یا خیر. به نظر می‌رسد که مشارکت پایین و همگون بودن شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی احتمالا آن را تنها به نمادی از شکاف روزافزون در جامعه و جلوه‌ای از تنش بر سر مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها تبدیل خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون حمله هفت اکتبر حماس را «بزرگترین کشتار یهودیان در قرن حاضر» خواند

قبر صدراعظم پیشین آلمان با نقش صلیب شکسته تخریب شد

شعار «از نهر تا بحر»؛ چرا مرز بین یهودستیزی و انتقاد از دولت اسرائیل از مو باریک‌تر شده است؟