رهبری با مدل موی بیتل‌ها؛ تبعیدی جدایی‌طلب ورق را برای سوسیالیست‌های اسپانیا در مادرید برمی‌گرداند

کارلس پوجدمونن، رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیا
کارلس پوجدمونن، رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارلس پوجدمون شش سال پس از رهبری تلاش ناکام جدایی‌طلبانه کاتالونیا، روز پنجشنبه با ایفای نقش منجی برای سوسیالیست‌های حاکم بار دیگر به صحنه سیاسی اسپانیا باز گشت.

آگهی

رهبر جنبش استقلال کاتالونیا و رئیس پیشین دولت خودمختار این منطقه از اسپانیا با توافقی نجات‌بخش، حمایت حزب تحت ریاست خود را از دولت تحت رهبری سوسیالیست‌ها در مادرید در ازای تصویب قانون عفو تضمین کرد.

وعده عفو گسترده رهبران جدایی‌طلب کاتالونیا، از جمله خود وی امتیازی است که این سیاستمدار فراری و تبعیدی ۶۰ ساله در ازای حمایت از سوسیالیست‌ها و پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا برای تشکیل دولت دریافت کرده است.

قانون عفو وعده داده شده از سوی سانچز به جدایی‌طلبان، اسپانیا را که طی روز‌های اخیر صحنه اعتراض‌های گسترده بود، با چند دستگی روبرو کرده است.

احزاب و تشکل‌های سیاسی اسپانیا از جمله جریان‌های راست و راست افراطی و حتی برخی شخصیت‌ها در اردوگاه سیاسی آقای سانچز به شدت نسبت به اعطای چنین امتیازی به جدایی‌طلبان اعتراض کرده‌ و حتی ‌آنرا «شرم‌آور» خوانده‌اند.

کارلس پوجدمون، با مدل موی بیتل‌ها و کت و شلوار معروفش روز پنجشنبه از بروکسل حمایت حزب تحت ریاست خود موسوم به «با هم برای کاتالونیا» را از پدرو سانچز، نخست‌وزیر موقت اسپانیا اعلام کرد.

روزنامه‌نگار سابق کاتالونیا که عینک به چشم داشت و به خاطر علاقه‌اش به موسیقی و ادبیات و تمایل به پست‌های رمزآلود در رسانه‌های اجتماعی با ارجاعات ادبیِ مبهم، شهرت یافته بود، تقریباً تصادفی وارد عرصه بزرگ سیاست شد.

آقای پوجدمون شهردار منطقه جدایی‌طلب خیرونا با حدود ۱۰۰ هزار جمعیت بود که پارلمان کاتالونیا سال ۲۰۱۶ او را به عنوان رئیس دولت خودمختار این منطقه منصوب کرد.

وی یک سال پس از آن، رهبری جنبش استقلال کاتالونیا را بر عهده گرفت و بزرگترین بحران سیاسی اسپانیا در دهه‌های اخیر را رقم زد.

کارلس پوجدمون برای ریاست دولت منطقه‌ای کاتالونیا نامزد نشده بود، بلکه توسط سلف خود، آرتور ماس، برای این سمت انتخاب شد.

آرتور ماس برای تقویت اتحاد و یکپارچگی در ساختار جنبش جدایی‌طلبانه و جلوگیری از برپایی انتخابات جدید مجبور به کناره‌گیری شده بود.

آقای پوجدمون در سخنرانی مراسم تحلیف خود به روشنی اهدافش را بیان کرد و وعده داد که «فرایند تشکیل یک کشور مستقل» را آغاز کند.

یک سال و نیم بعد، پس از برپایی همه‌پرسی استقلال در اکتبر ۲۰۱۷ که توسط دادگاه‌های اسپانیا غیرقانونی تلقی شد، همان پارلمان استقلال کاتالونیا را رسما اعلام کرد.

در پی اعلام استقلال و در حالی که بسیاری از اهالی کاتالونیا خوشحالی می‌کردند، کارلس پوجدمون بسیار جدی به نظر می‌رسید، زیرا می دانست که مادرید در اندک مدتی، کنترل مستقیم منطقه را در دست خواهد گرفت و او نمی تواند به وعده‌اش برای تحقق سریع استقلال عمل کند.

آقای پوجدمون که توسط ماریانو راخوی، نخست وزیر وقت اسپانیا به دلیل دست داشتن در سازماندهی همه پرسی از سمت خود برکنار شده بود، دو روز پس از اعلام استقلال با خودرو به بلژیک گریخت، در حالی که برخی از همکاران سابق وی در دولت منطقه‌ای در اسپانیا ماندند و اندکی بعد به زندان افتادند.

او اکنون از سوی دستگاه قضایی اسپانیا با اتهاماتی چون نافرمانی و سوء‌استفاده از بودجه عمومی در اسپانیا روبرو است که مجازاتی تا ۸ سال زندان برای آن تعیین شده است.

کارلس پوجدمون در بروکسل حزب تندرو و حامی استقلال خود موسوم به «با هم برای کاتالونیا» را که منشعب از حزب سابقش «همگرایی و اتحاد» بود تأسیس کرد، تا در نخستین انتخابات پارلمانی پس از همه‌پرسی استقلال در کاتالونیا برای تعیین ریاست این منطقه نامزد شود و در صورت کسب پیروزی، از بلژیک بر این منطقه ریاست کند.

او موفق نشد به این هدف دست یابد اما در سال ۲۰۱۹ برای نمایندگی پارلمان اروپا نامزد شد و به عضویت این پارلمان درآمد.

سفرهای کارلس پوجدمون به خارج از بلژیک با رد درخواست‌های استرداد به اسپانیا از سوی دادگاه‌ها همراه بود؛ وی همچنین در جریان این سفرها برغم دستگیری در آلمان و ایتالیا موفق شد از استرداد و یا بازداشت‌های طولانی بگریزد.

آگهی

با این حال، دادگاه اتحادیه اروپا ماه ژوئیه گذشته درخواست تجدید نظر در خصوص لغو مصونیت قانونی کارلس پوجدمون و دو وزیر کابینه سابق وی را به عنوان نماینده پارلمان اروپا رد کرد.

حامیان آقای پوجدمون با شعار «تسلیم‌ناپذیر» تصویری از او به عنوان یک مبارز سرسخت علیه قوه قضاییه اسپانیا ساختند، در حالی که او همواره تاکید داشت امیدوار به بازگشت به کاتالونیا است اما به دنبال عفو انفرادی نیست.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«کودتا علیه دموکراسی»؛ ادامه اعتراضات به توافق حزب حاکم اسپانیا با جدایی‌طلبان کاتالونیا

سکس، مذهب و سیاست در موزه جنجال‌برانگیز «هنر ممنوعه» در بارسلون اسپانیا

«بیش از ۲۰۰ هزار کودک از سال ۱۹۴۰ در اسپانیا توسط روحانیون کاتولیک مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند»