سفر غیرمنتظره آنتونی بلینکن به عراق همزمان با جنگ اسرائیل و حماس

U.S. Secretary of State Antony Blinken
U.S. Secretary of State Antony Blinken Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در سفری از پیش اعلام نشده وارد بغداد، پایتخت عراق شد.

آگهی

این بازدید در جریان سفر منطقه‌ای او به خاورمیانه و همزمان با تداوم جنگ اسرائیل و حماس و تشدید تنش‌های منطقه‌ای انجام شد.

آنتونی بلینکن بیش از یک ساعت در بغداد با محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق دیدار کرد. سپس به سفارت ایالات متحده در این کشور رفت و در آنجا در یک جلسه توجیهی امنیتی با موضوع تهدیدات علیه تأسیسات ایالات متحده در این کشور شرکت کرد.

سفر آقای بلینکن به عراق در زمانی انجام شده که در پی حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر که منجر به کشته شدن ۱۴۰۰ نفر در این کشور شد، جنگی خونین میان دو طرف آغاز شده و به تبع آن، گروه‌های نیابتی مورد حمایت ایران نیز حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را افزایش داده‌اند.

در چنینی اوضاعی، مقامات آمریکایی نسبت به درگیر شدن سایر طرف‌ها در جنگ اسرائیل و حماس هشدار داده‌اند.

حملات به نیروهای آمریکایی در عراق، از زمانی که واشنگتن ماموریت جنگی خود را در این کشور پایان داده و تنها نقش مشاوره و کمک به ارتش عراق را برعهده گرفته، به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

با این وجود ماه گذشته، آمریکا از رهگیری سه هواپیمای بدون سرنشین در عراق خبر داد که نیروهای آمریکایی را هدف قرار داده بودند و گفته می‌شود در یکی از این حملات، آسیب‌هایی جزئی نیز به نیروهای ائتلاف وارد شده است.

آنتونی بلینکن همچنین در جریان یک نشست خبری گفت که دیدارش با نخست‌وزیر عراق «خوب و سازنده» بوده و افزود که به صراحت اعلام کرده که حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به پرسنل آمریکایی غیرقابل قبول است.

بلینکن گفت که در این دیدار تاکید کرده است که ایالات متحده «برای محافظت از پرسنل و تاسیسات نظامی خود، هر کاری لازم باشد انجام خواهد داد».

وزیر خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده و عراق در تلاش برای جلوگیری از حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران «هدف و تعهد مشترک» دارند. او همچنین از «بیانیه مهم السودانی در محکومیت حملات علیه پرسنل آمریکایی» تمجید کرد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که در جریان این سفر، بلینکن و السودانی درباره حصول اطمینان از عدم گسترش درگیری‌های غزه به منطقه و تعهد ایالات متحده مبنی بر هماهنگی با عراق و دیگر شرکای خود در خاورمیانه برای اطمینان از دسترسی به کمک‌های بشردوستانه در نوار غزه گفتگو کردند.

متیو میلر گفت: «آنها همچنین بر ضرورت اطمینان از این موضوع که فلسطینیان به زور به خارج از غزه منتقل نشوند، تاکید کردند.»

آنتونی بلینکن روز یکشنبه پیش از توقف در عراق با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار کرده بود. دیدار آنها در رام الله، در بحبوحه تشدید خشونت‌های شهرک نشینان اسرائیلی در کرانه باختری انجام شد.

بلینکن همچنین در جریان سفر منطقه‌ای خود در اسرائیل، اردن و قبرس توقف کرد و از عراق نیز رهسپار ترکیه خواهد شد.

بلینکن پیش از این در روز جمعه در جریان نشست مطبوعاتی خود در تل‌آویو گفته بود: «ما باید به تلاش‌هایمان برای جلوگیری از تشدید این درگیری و گسترش آن به مناطق دیگر ادامه دهیم. ایالات متحده با هدف دفاع از پرسنل خود در منطقه، پرسنلی که در عراق و سوریه برای کمک به جلوگیری از ظهور مجدد داعش حضور دارند، به حملات نیروهای نیابتی ایران پاسخ داده و به این کار ادامه خواهد داد. ما هر کاری را که لازم باشد برای بازدارندگی و پاسخ به هرگونه حمله انجام خواهیم داد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنتاگون: نظامیان آمریکایی از عراق خارج نمی‌شوند؛ بحث بر سر سطح حضور نیروهاست

وزیر خارجه آمریکا وارد ترکیه شد

چرا آمریکا نمی‌خواهد جنگ اسرائیل و حماس خاتمه یابد؟