Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

جنجال در کنگره آمریکا؛ معترضان در حضور بلینکن و آستین خواستار آتش‌بس فوری در غزه شدند

آنتونی بلینکن در کنگره آمریکا
آنتونی بلینکن در کنگره آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حضور وزرای خارجه و دفاع آمریکا در یک جلسه کنگره به دلیل اعتراضات کسانی که از حمایت کاخ سفید از «نسل کشی» اسرائيل در غزه عصبانی بودند به جنجال کشیده شد.

آگهی

آنتونی بلینکن و لوید آستین وزرای خارجه و دفاع کابینه جو بایدن برای درخواست دولت در خصوص ۱۰۶ میلیارد دلار تامین مالی جهت برنامه‌های امنیت مرزی اوکراین و اسرائيل به کنگره رفته بودند اما گروهی از معترضان به سیاست‌های حامیانه واشنگتن از اسرائيل با دست‌های خونی نارضایتی خود را نسبت به به رویکرد دولت آمریکا در جنگ غزه ابراز داشتند. 

  با شروع جلسه صفی از معترضان ضد جنگ دست‌های خود را که به رنگ قرمز درآورده بودند در هوا بلند کردند و در ادامه شعارهایی چون «آتش‌بس همین حالا»، «از کودکان غزه محافظت کنید» و همچنین «تامین مالی نسل‌کشی را متوقف کنید» سر دادند. پلیس البته خیلی زود این افراد را از سالن بیرون کرد. 

جو بایدن از کنگره خواسته که ۱۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برای اسرائيل تخصیص دهند. او همچنین خواستار ارائه ۶۱ میلیارد و ۴۰۰ هزار دلار کمک مالی هم برای اوکراین شده است. 

بلینکن به معترضان پاسخی نداد، اما زمانی که بعدا از او در مورد امکان آتش‌بس پرسیده شد، او پاسخ داد که این کار تنها به به سازماندهی مجدد حماس کمک می‌کند. او البته اضافه کرد که یک توقف بشردوستانه می‌تواند در نظر گرفته شود. او همچنین در ادامه افزود: «ما معتقدیم که باید مواردی مانند توقف‌های بشردوستانه را در نظر بگیریم تا مطمئن شویم که کمک‌ها می‌تواند به کسانی که به آنها نیاز دارند برسد ضمن اینکه از مردم محافظت شود» 

به گفته مقام‌های آمریکایی نیروهای این کشور در عراق و سوریه از ۱۷ اکتبر حداقل ۲۳ بار توسط گروه‌های مورد حمایت ایران مورد حمله قرار گرفته‌اند و در مقابل ایالات متحده هم در هفته گذشته حملات هوایی را علیه دو انبار تسلیحات ایران در سوریه انجام داد. لوید آستین با اشاره به این اقدامات تاکید کرد که اگر چنین حملاتی متوقف نشوند، آمریکا به آنها پاسخ جدی‌تری خواهد داد. 

بلینکن در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ضروری خواندن کمک‌های امنیتی برای اسرائيل و همچنین کمک‌های بشردوستانه برای مردم غزه، تاکید کرد بدون کمک‌های سریع به اسرائیل احتمال گسترش درگیری بسیار بیشتر است و بدون کمک‌های بشردوستانه برای مردم غزه رنج افراد افزایش خواهد یافت. او همچنین اضافه کرد که در این شرایط حماس و حامیان آن با تبدیل کردن خود به عنوان ناجیان مردم از شرایط سود خواهند برد. 

با وجود تلاش‌های مقام‌های دولت بایدن هنوز مشخص نیست که کنگره با تخصیص کامل این کمک‌ها موافقت خواهد کرد یا خیر. جمهوری‌خواهان چند دسته هستند و اختلاف نظرهایی میان آنها به ویژه در خصوص تخصیص کمک به اوکراین وجود دارد با این حال بر سر حمایت از اسرائيل تقریبا هیچ اختلاف نظری وجود ندارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از زمان آغاز حملات اسرائيل به نوار غزه بیش از ۸ هزار فلسطینی که بیشتر آنها  غیرنظامی هستند کشته شده‌اند. در مقابل اسرائيل می‌گوید حملات روز ۷ اکتبر حماس به این کشور جان ۱۴۰۰ اسرائيلی را گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افشای طرح جنجالی وزارت اطلاعات اسرائيل: همه ساکنان غزه را به شبه جزیره سینا در مصر بفرستیم

تبعات حمله زمینی اسرائیل به غزه چیست و تا چه حد می‌تواند اهداف آن را برآورده سازد؟

دولت بایدن به رغم تعلیق ارسال بمب، یک میلیارد دلار سلاح و مهمات به اسرائیل می‌فرستد