Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رئیس شورای اروپا: تلاش می‌کنیم ایران مستقیم یا غیر مستقیم سطح تنش در منطقه را بالا نبرد

شارل میشل و فن در لاین در یک قاب
شارل میشل و فن در لاین در یک قاب Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دومین روز از نشست ۲۷ رهبر اروپایی امروز ۲۷ اکتبر در بروکسل در حال برگزاری است. در این نشست ۵ ساعته قرار است به مسائلی از جمله توسعه اقتصاد اروپا، تداوم حمایت مالی و استراتژیک اتحادیه اروپا از اوکراین، بررسی جنگ حماس و اسرائیل و مساله مهاجرت پرداخته شود.

آگهی

رهبران اروپایی روز پنجشنبه متوفق‌القول بر ایجاد کریدورهای بشردوستانه برای کمک‌رسانی به مردم غزه تاکید کردند. در متن بیانیه‌های شورای اروپا تاکید شده که باید اطمینان حاصل شود که کمک‌ها به طور مستقیم به مردم می‌رسد و امکان سوء استفاده از آن وجود ندارد.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا پیش از ورود به دومین روز از نشست رهبران اروپایی در جمع خبرنگاران حاضر شد و به تعدادی از سوال‌ها پاسخ گفت.

«ریسک افزایش بحران در منطقه با ورود مستقیم یا غیرمستقیم ایران وجود دارد»

آقای میشل در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او درباره احتمال بالا گرفتن سطح تنش میان ایران و آمریکا و به دنبال آن شکل‌گیری درگیری گسترده‌تر در منطقه پرسیده بود، چنین پاسخ داد: «همه ما به اهمیت فوق‌العاده وضعیت کنونی در منطقه آگاه هستیم و اینکه تشدید چنین وضیعتی نه تنها برای منطقه که برای جهان خطرناک است. به همین خاطر اتحادیه اروپا تا کنون بسیار فعالانه عمل کرده تا بتواند فعالانه جلوی شکل‌گیری هرگونه وخامت وضعیت در منطقه را بگیرد. همچنین ریسک این وجود دارد که ایران بخواهد به شکل مستقیم یا از طریق شرکای منطقه‌ای‌ اش [پروکسی‌ها] به بحران در منطقه دامن بزند. چنین اقدامی وضعیت کنونی را بسیار از این که هست پیچیده‌تر خواهد کرد.»

«رهبران منطقه خواهان جلوگیری از بروز هرگونه تنش در خاورمیانه هستند»

او همچنین درباره تماس‌های خود با رهبران منطقه خاورمیانه نیز تاکید کرد: «باید به شما بگویم با بسیاری از رهبران منطقه [خاورمیانه] گفت‌وگو کردم، آنها درباره خطرات ریسک شکل‌گیری بحران در منطقه هشدار می‌دادند و اهمیت جلوگیری از شکل گرفتن هرگونه بحران در این منطقه در همکاری‌ تمامی کشورها. به همین خاطر است که در جلسه‌های طولانی ۵ ساعته در کنار ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با دقت به تمام ابعاد آنچه در منطقه در حال جریان است، می‌پردازیم.»

شارل میشل درباره موضوع اقتصاد اروپا که امروز در جلسه رهبران اتحادیه اروپا بررسی خواهد شد، گفت: «اروپا باید اطمینان حاصل کند که بر وضعیت اقتصادی خود تسلط دارد و از ثبات اشتغال و دیگر شاخص‌های اقتصادی در قاره سبز مطمئن باشد.»

به گفته او «توسعه اقتصادی و تاکید بر شاخص‌های تغییرات آب‌وهوایی و محیط زیستی در مسیر رشد پایدار برای ما اهمیت دارد. این مسائل را در هماهنگی با کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا و دیگر مسئولانی که سیاست‌های اقتصادی کلان اروپا را برنامه‌ریزی می‌کنند، دنبال خواهیم کرد.»

تاکید بر حمایت حداکثری از اوکراین و استفاده از ابزار تحریم در مقابل روسیه

محور دیگر دستور جلسه روز جمه نشست رهبران اروپایی در بروکسل بر حمله نظامی روسیه به اوکراین و حمایت گسترده از این کشور متمرکز است.

آقای میشل در همین زمینه گفت: «در مذاکره با رهبران اروپایی به این مساله خواهیم پرداخت که اتحادیه چگونه می‌تواند نسبت به حمایت حداکثری از اوکراین بپردازد.»

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز روز گذشته تاکید کرده بود که با پیشنهاد تغییر بودجه اتحادیه اروپا به این نشست دو روزه خواهد رفت تا اطمینان حاصل کند اروپا در کاهش تنش و بحران چه در درگیری اخیر خاورمیانه و چه در جنگ اوکراین از بودجه کافی برخوردار است.

شارل میشل همچنین بر اتخاذ سیاست افزایش فشارها از مسیر تحریم‌ها بر روسیه تاکید کرد. از جمله دیگر محورهایی که امروز در نشست رهبران اروپایی به بحث و تبال نظر گذاشته خواهد شد، مسايل غرب بالکان است.

رهبران اروپایی روز پنجشنبه همچنین درباره مساله مهاجران به بحث و گفت‌وگو خواهند نشست. رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا پیش‌تر در نشست غیر رسمی در گرانادا در جنوب اسپانیا به موضوع مهاجرت پرداخته بودند و در جلسه روز جمعه قرار است در این زمینه به جمع‌بندی برسند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شارل میشل از ریاست شورای اروپا کناره‌گیری می‌کند

رهبران اروپایی خواستار ایجاد«کریدورهای بشردوستانه» و «وقفه‌های چندباره» در حملات اسرائیل به غزه شدند

جنگ اسرائیل با حماس چگونه آرایش سیاسی در کشورهای اروپایی را تحت تاثیر قرار داد؟