۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بر سر اصلاح سیاست مهاجرتی به توافق دست یافتند

پلیس ایتالیا در برابر پناهجویان در جزیره لامپدوسا
پلیس ایتالیا در برابر پناهجویان در جزیره لامپدوسا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در بروکسل بر سر طرح اصلاح سیاست مهاجرتی در این اتحادیه به توافق دست یافتند.

آگهی

این توافق در حالی به دست آمد که نشست غیر رسمی رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا قرار است روز جمعه در گرانادا در جنوب اسپانیا برگزار شود. کشورهای عضو اتحادیه براساس این توافق در برابر موج گسترده ورود مهاجران و پناهجویان به یکی از کشورها واکنش مشترکی نشان خواهند داد. 

قرار است مذاکره بر سر توافق به دست آمده با نمایندگان پارلمان اروپا ادامه پیدا کند. 

از جمله مفاد طرح اصلاح سیاست مهاجرتی اتحادیه اروپا می‌توان به تمدید دوره نگهداری پناهجویان در خارج از مرزهای اتحادیه در صورت مواجهه با بحرانی مشابه بحران سال‌های ۲۰۱۶-۲۰۱۵ اشاره کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خبر دستیابی به توافق بر سر این طرح از سوی اسپانیا به عنوان رئیس دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا اعلام شد. 

آلمان طی چند ماه گذشته به دلایل بشردوستانه با طرح اصلاح سیاست مهاجرتی اتحادیه اروپا مخالفت می‌کرد. در نهایت وزرای کشور اتحادیه اروپا در جریان نشست ماه سپتامبر خود توانستند رضایت برلین را جلب کنند. با این حال ایتالیا طی هفته‌های گذشته با نقش پیش‌بینی‌شده برای سازمان‌های غیردولتی که پناهجویان را در دریای مدیترانه نجات می‌دهند مخالفت می‌کرد. 

رُم از سیاست مهاجرتی آلمان که به چند سازمان غیردولتی برای امدادرسانی به پناهجویان کمک مالی ‌می‌کند انتقاد کرده بود. در نهایت آلمان و ایتالیا روز چهارشنبه توانستند بر سر یک طرح مشترک به توافق دست پیدا کنند. 

انتظار می‌رود موضوع سیاست مهاجرتی اتحادیه اروپا و نحوه مواجهه با پناهجویان محور اصلی گفتگوهای سران اتحادیه اروپا در گرانادا باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگاه‌های امنیتی ایران مانع از سفر خارجی احمدی‌نژاد شدند؛ دولت بهار: گذرنامه را بالاخره پس دادند

آغاز محاکمه دیپلمات اتحادیه اروپا؛ سوئد: هیچ مبنایی ندارد؛ ایران: به اسرائیل اطلاعات می‌داد

تشدید درگیری‌ها در نوار غزه؛ مرگ ۱۳۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته