Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

سلمان رشدی جایزه صلح اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان آلمان را دریافت کرد

سلمان رشدی در حال دریافت جایزه صلح اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان آلمان در فرانکفورت
سلمان رشدی در حال دریافت جایزه صلح اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان آلمان در فرانکفورت Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی-آمریکایی هندی‌تبار روز یکشنبه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) جایزه صلح اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان آلمان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت دریافت کرد.

آگهی

این اتحادیه جایزه صلح را برای تمجید از «تخیل عالی» و «انسانیت عمیق» به آقای رشدی اختصاص داد. هیات داوران این اتحادیه به ریاست کارین اشمیت-فردریش اعلام کرد: «او همچنان جایگاه خود را در دفاع پرشور از آزادی اندیشه و بیان چه برای خود و چه برای کسانی که نظرات مخالف او دارند، حفظ کرده است.» 

سلمان رشدی در اوت سال ۲۰۲۲ با ضربات چاقوی یک اسلامگرای افراطی مجروح شد و بینایی یک چشم و توان یک دست خود را از دست داد.

سلمان رشدی در واکنش به دریافت جایزه مزبور در بیانیه‌ای از هیات داوران قدردانی کرد و گفت: «می‌دانم این جایزه چقدر مهم است و از فهرست دریافت‌کنندگان پیشین آن کمی غافلگیر شدم.»

جایزه صلح اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان آلمان در خردادماه به وی تعلق گرفته بود اما مراسم اعطای جایزه روز یکشنبه در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت، که بزرگترین نمایشگاه کتاب جهان است، در کلیسای سنت پل فرانکفورت برگزار شد.

او روز جمعه در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت خواستار پایان جنگ حماس و اسرائیل شده بود.

او در این باره گفت: «من سرشار از هراسم، این تنها چیزی است که می‌توانم بگویم. من فکر می‌کنم در رابطه با حمله حماس، سرشار از هراس شده‌ام. همچنین در باره آن‌چه آقای نتانیاهو ممکن است در پاسخ به این حمله انجام دهد پر از گمانم و تنها امیدوارم که در اولین نقطه ممکن این خصومت‌ها متوقف شوند.»

جایزه صلح اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان آلمان که در سال ۱۹۵۰ بنا نهاده شد سال گذشته به سرهی ژادان، نویسنده اوکراینی رسید. از برندگان پیشین این جایزه می‌توان به اورهان پاموک، نویسنده مشهور ترکیه‌ای، سوزان سانتاگ، نویسنده، فیلسوف و فعال سیاسی آمریکایی و واسلاو هاول، نویسنده و سیاست‌مدار سرشناس جمهوری چک اشاره کرد.»

آقای رشدی در اوایل ماه ژوئن اعلام کرد که در حال کار بر روی کتابی درباره تجربه «چاقو خوردن به چشم»است. او می‌گوید که در حال حاضر کار کردن درباره موضوع دیگری برایش غیر منطقی است. قرار است این کتاب در سال ۲۰۲۴ میلادی منتشر شود.

کارهای رشدی به دلیل رئالیسم جادویی آمیخته با داستان‌های تاریخی شناخته می‌شود و مکان داستان‌هایش معمولا هند است. گریموس نام نخستین اثر او بود که در سال ۱۹۷۵ به چاپ رسید.

«آیه‌های شیطانی» نام چهارمین رمان و جنجالی‌ترین اثر او بود که در سال ۱۹۸۸ به چاپ رسید. این کتاب از زندگی محمد، پیامبر اسلام الهام گرفته شده است. در این کتاب وی به ماجرای «غرانیق» اشاره می‌کند. بنا بر برخی منابع چون آثار واقدی و تاریخ طبری، پیامبر اسلام وقتی که در مکه زندگی می‌کرد در حال خواندن سوره نجم بود که شیطان دو آیه کوتاه در دهانش قرار داد. اما جبرئیل او را نسبت به وحی نبودن این آیات و شیطانی‌بودن آن‌ها آگاه کرد.

در پی انتشار این کتاب روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در فتوایی سلمان رشدی را به مرگ محکوم کرد و گفت: «به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می رسانم مولف کتاب آیات شیطانی که علیه اسلام و پیامبر و قرآن، تنظیم و چاپ و منتشر شده است، همچنین ناشرین مطلع از محتوای آن، محکوم به اعدام می باشند. از مسلمانان غیور می خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعا آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرأت نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سلمان رشدی چند شب پیش از چاقو خوردن خواب دیده بود

آنتونی بلینکن واکنش‌ «نفرت پراکنانه» ایران به ماجرای حمله به سلمان رشدی را محکوم کرد

آغاز نمایشگاه کتاب فرانکفورت با حضور سلمان رشدی و غیبت ایران