Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پیروزی چشمگیر راست‌گرایان در انتخابات پارلمانی سوئیس

انتخابات پارلمانی سوئیس
انتخابات پارلمانی سوئیس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با اعلام نتایج اولیه از انتخابات پارلمانی سوئیس که روز یکشنبه ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) برگزار شد به نظر می‌رسد راست‌گرایان پوپولیست «حزب مردم سوئیس» موفق شده‌اند با تکیه بر برنامه ضدمهاجرتی خود به پیروزی دست یابند.

آگهی

با شمارش ۹۵ درصد آرای نواحی و بر اساس اعلام شبکه تلویزیونی دولتی سوئیس، «حزب مردم» (SVP) با کسب ۲۹ درصد آرا در این انتخابات رده نخست را به خود اختصاص داده است.

میزان رای به صندوق ریخته شده برای این حزب، که بزرگترین حزب سیاسی کشور محسوب می‌شود، ۳.۴ درصد بیشتر از انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۹ بوده است.

حزب مردم سوئیس استراتژی مبارزات انتخاباتی‌اش در این دوره را با شعاری ضدمهاجرتی تدوین کرده بود و مقامات این حزب وعده داده بودند که نگذارند جمعیت این کشور ۸.۷ میلیون نفری از ۱۰ میلیون نفر بیشتر شود.

مارکو کیزا، رهبر حزب مردم سوئیس، در این باره گفته بود: «ما مشکلاتی در زمینه مهاجرت، مهاجران غیرقانونی و مشکلاتی در امنیت تامین انرژی داریم. ما در حال حاضر در مسئله پناهندگی با هرج و مرج روبرو هستیم... جمعیت ۱۰ میلیون نفری در سوئیس موضوعی است که ما واقعا باید آن را حل کنیم.»

نتیجه اعلام‌ شده به این معناست که این حزب تعداد کرسی‌های خود را با هشت عدد افزایش به ۶۱ عدد خواهد رساند. پارلمان سوئیس ۲۰۰ عضو دارد و در آن هیچ حزبی حائز اکثریت مطلق نیست، امری که راه را برای تاثیرگذاری بیشتر حزب مردم هموار خواهد کرد.

در این انتخابات حزب چپ سوسیال دموکرات سوئیس که دومین حزب بزرگ این کشور به شمار می‌رود با ۰.۷ درصد افزایش، آرا خود را به ۱۷.۴ درصد رساند و در پارلمان آینده ۴۰ کرسی را به خود اختصاص خواهد داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

این در حالی است که سبزها با کاهشی ۴ درصدی، ۹ درصد آرا را کسب کرده و شاهد از دست دادن ۶ کرسی خود بودند. این نتیجه به این معنی است که مسائلی مانند محیط زیست کمتر در چهار سال آینده در اولویت پارلمان قرار خواهد داشت.

ناظران می‌گویند بعید به نظر می‌رسد که این نتیجه ساختار دولت سوئیس را تغییر دهد چرا که هم‌اکنون نیز هفت پست کابینه بین چهار حزب برتر بر اساس سهم آرا تقسیم شده است.

به گفته کارشناسان بحران کرونا، جنگ در اوکراین و مسئله مهاجرت باعث محافظه‌کاری بیشتری مردم سوئیس در مقایسه با انتخابات سال ۲۰۱۹ شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله مرگبار فرانسوی ایرانی‌الاصل؛ رئیس شورای مسلمانان فرانسه: از بهره‌برداری راست‌های افراطی نگرانم

پیروزی تاریخی سبزها در انتخابات پارلمانی سوئیس

احزاب ضدمهاجر و ضد اتحادیۀ اروپا پیروز انتخابات سوئیس شدند