Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنگ حماس و اسرائیل؛ وزیران کشور اروپایی نگرانی‌ها درباره گسترش تروریسم به اروپا را بررسی می‌کنند

امروز نشست وزرای مهاجرت اروپا در بروکسل برگزار می‌وشود
امروز نشست وزرای مهاجرت اروپا در بروکسل برگزار می‌وشود Copyright DESIREE MARTIN/AFP or licensors
Copyright DESIREE MARTIN/AFP or licensors
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیران کشور اتحادیه اروپا روز پنجشنبه، ۱۹ اکتبر گردهم خواهند آمد تا بر سر «نگرانی‌های امنیتی گسترش خطر ترورسیم ناشی از جنگ حماس و اسرائیل» با یکدیگر گفتگو کنند. این نشست در حالی برگزار می‌شود که دو حمله اخیر در فرانسه و بلژیک نگرانی‌ها از خطر گسترش تروریسم در اروپا را افزایش داده است.

آگهی

در حمله بروکسل، پایتخت بلژیک یک اسلامگرای افراطی دو سوئدی را به ضرب گلوگه به قتل رساند. به گفته مقام‌های مسئول مظنون، تونسی تبار بوده و به طور غیرقانونی در بلژیک اقامت داشته است.

در عین حال فرانسه نیز شاهد کشته شدن یک معلم در شمال این کشور بود. حمله‌ای که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه آن را «تروریسم اسلامی» خواند.

حوادث اخیر موجب شد تا برخی دولت‌های عضو اتحادیه اروپا خواستار اعمال محدودیت‌های مرزی بیشتر، بازگرداندن مهاجران مظنون به تروریسم به کشورشان و بستن قرارداد جدید با کشورهای آفریقایی برای نگهداری پناهجویان و مهاجران شدند.

یک دیپلمات اتحادیه اروپا که در روند آماده‌سازی مذاکرات نشست امروز همکاری داشته به خبرگزاری رویترز گفت: «پیامدهای وضعیت خاورمیانه در حال حاضر برای امنیت داخلی ما موضوع بسیار مهمی است.»

موضوع مهاجران به تازگی در جلسه فوق‌العاده هفدهم اکتبر ۲۷ کشور عضو شورای اتحادیه اروپا [با تاکید بر جنگ اسرائیل و حماس] مورد بررسی قرار گرفت. شارل میشل، رئیس این شورا در این نشست گفت: «ما در جلسه با دولت‌های عضو بر اهمیت حمایت از کشورهایی مانند ایتالیا که در خط مقدم مساله مهاجرت قرار دارند، تاکید کردیم.»

اواسط سپتامبر ۲۰۲۳ بیش از ۱۲۰ قایق کوچک به همراه ۷ هزار مهاجر در مدت ۲۴ ساعت وارد جزیره لامپدوسا شدند.

در عین حال اوایل اکتبر نیز سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل بر سر طرح اصلاح سیاست مهاجرتی در این اتحادیه به توافق دست یافتند.

از جمله بندهای مندرج در «طرح اصلاح سیاست مهاجرتی اتحادیه اروپا» می‌توان به تمدید دوره نگهداری پناهجویان در خارج از مرزهای اتحادیه اشاره کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«نقطه عطفی در تاریخ»؛ درخواست بایدن از آمریکایی‌ها برای کمک به اسرائیل و اوکراین

حماس دو گروگان آمریکایی را آزاد کرد؛ گوترش: آن طرف دیوار غزه ۲ میلیون نفر آب و غذا ندارند

تصاویری از رای‌گیری در پارلمان اتحادیه اروپا و پیروزی دوباره روبرتا متسولا