Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نظرسنجی پیو؛ «تشکیل کشور مستقل فلسطین» با توافق سیاسی عملی است یا با مبارزه مسلحانه؟

فلسطینی‌ها
فلسطینی‌ها Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد افراد کمتری در اسرائيل و فلسطین به راه حل دو دولت باور دارند و حتی پیش از حملات حماس به اسرائيل هم بیشتر فلسطینی‌ها و اسرائيلی‌ها معتقد بودند نمی‌توانند در کنار یکدیگر به صورت مسالمت‌آمیز زندگی کنند.

آگهی

نظرسنجی‌های انجام شده در اسرائيل، غزه و کرانه باختری که توسط مرکز تحقیقات پیو انجام شده نشان می‌دهد که حتی پیش از جنگ حماس و اسرائيل، از هر سه نفر تنها یک نفر امکان حل سیاسی مناقشه فلسطین را محتمل می‌دانسته است.

 در این پژوهش از مردم پرسیده شده آیا می‌توان راهی برای حل و فصل تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی پیدا کرد و آیا این کشور می‌تواند با اسرائيل به صورت مسالمت آمیز زندگی کند؟ 

در پاسخ تنها ۳۵ درصد کسانی که در پژوهش حاضر بوده‌اند گفته‌اند که به همزیستی مسالمت‌آمیز باور دارند. این آمار نشان می‌دهد که نسبت به یک دهه قبل میزان اطمینان در خصوص این مسئله به پایین‌ترین حد رسیده است. 

این نتایج بین اسرائيلی‌های عرب تبار در مقایسه با اسرائيلی‌های یهودی نسبت به گذشته به شکل قابل توجهی تغییر کرده است. به طوری که در میان عرب‌های اسرائيلی این اطمینان در مقایسه با نظرسنجی سال ۲۰۱۳ بیش از ۳۳ درصد کاهش یافته است. در حالی که این کاهش در بین یهودی‌ها ۱۴ درصد کاهش یافته است. 

این نظرسنجی البته در ماه آوریل انجام و در سپتامبر منتشر شده و در واقع پیش از حمله حماس به اسرائيل صورت گرفته است. 

در همین حال نظرسنجی دیگری توسط مرکز تحقیقات سیاسی و نظرسنجی فلسطینی در ماه سپتامبر برگزار شده، نشان می‌دهد نزدیک به یک سوم فلسطینی‌ها از ایده دو کشوری حمایت می‌کنند. 

هرچند این ایده قدری نسبت به قبل در میان فلسطینی‌ها محبوبیت بیشتری پیدا کرده اما همچنان حدود ۶۷ درصد آنها با راه حل دو دولتی مخالف هستند و گسترش شهرک‌سازی‌های اسرائيل را به عنوان دلیل اصلی بدبینی خود می‌دانند. 

حسن البلاوی، معاون نمایندگی فلسطین در اتحادیه اروپا در این خصوص به یورونیوز می‌گوید: «ارتش اسرائيل از حل مسالمت آمیز و ایجاد کشور فلسطینی جلوگیری می‌کند. آزار و شکنجه سیستماتیک فلسطینی‌ها توسط مقام‌های اسرائيلی، عامل اصلی خشونت‌های آشکاری است که از سوی اسرائيلی‌ها علیه ما انجام می‌شود و هیچ مداخله بین‌المللی هم در مقابل آنها صورت نمی‌گیرد.» 

این مقام فلسطینی در ادامه افزود: «وقتی اسرائیل حمله می‌کند، زمانی که اسرائیل اشغال می‌کند، زمانی که اسرائیل استعمار می‌کند، زمانی که اسرائیل غزه را محاصره می کند. در همه این موارد، شما (اروپا) خواهید گفت که اسرائیل از خود دفاع می کند؟» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نتایج نظرسنجی‌ها هم نشان می‌دهد که اعتماد فلسطینی‌ها به مسئله مذاکره برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی کاهش یافته است. در میان غیرنظامیان فلسطینی، ۵۳ درصد طرفدار مبارزه مسلحانه برای ایجاد یک کشور مستقل و مبارزه با اشغالگری هستند. این عدد نسبت به نتایج نظرسنجی در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۲ درصد افزایش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقام‌های بهداشتی فلسطینی از افزایش تعداد کشته‌شدگان غزه به هزار و ۱۰۰ نفر خبر دادند

تصاویر تجمع حامیان فلسطین و اسرائیل در شهرهای مختلف جهان

اوج‌گیری تنش با حوثی‌ها پس از نخستین حمله اسرائیل به خاک یمن؛ موشک شلیک شده به ایلات سرنگون شد