Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

صدورکیفرخواست تازه علیه سارکوزی برای مشارکت در به انحراف کشاندن پرونده دریافت کمک مالی از لیبی

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری سابق فرانسه
نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری سابق فرانسه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتهامات تازه علیه نیکلا سارکوزی، زمینه برپایی دادگاهی دیگر برای محاکمه این چهره برجسته و شاخص جریان راست فرانسه را فراهم می‌کند.

آگهی

دو قاضی مامور رسیدگی به ابهامات پرونده اتهامات نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری اسبق فرانسه در زمینه تامین مالی کارزار انتخاباتی سال ۲۰۰۷ روز جمعه علیه او کیفر خواستی تازه صادر کردند.

آقای سارکوزی پیش‌تر از روز سه‌شنبه گذشته برای روشن شدن موارد تازه اتهامی در این پرونده از سوی دو قاضی یاد شده تحت بازجویی قرار گرفته بود.

قضات این پرونده در نهایت روز جمعه پس از نزدیک به چهار روز بازجویی، کیفرخواستی تازه علیه نیکلا سارکوزی به ظن «دستکاری‌های تقلبی» با هدف تبرئه رئیس جمهوری فرانسه از هرگونه اتهام نسبت به دریافت کمک مالی از لیبی برای کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۰۷ صادر کردند.

به گزارش فرانس‌پرس، رئیس سابق دولت فرانسه طی سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ حدود ساعت ۹ و چهل دقیقه صبح روز جمعه ششم اکتبر ۲۰۲۳ برای اطلاع از فرجام بازجویی‌های روز گذشته وارد دادگاه قضایی پاریس شد.

قصات پرونده اما دقایقی بعد علیه وی به دلیل «مخفی کردن دستکاری شهود و مشارکت جمعی در انجام جرم» که گفته می‌شود با هدف پیشبرد اقدامی سازمان‌یافته برای کلاهبرداری و به گمراهی کشاندن دادگاه انجام شده است، کیفرخواست صادر کردند.

این اتهامات تازه که علیه نیکلا سارکوزی مطرح شده زمینه برپایی دادگاهی دیگر برای محاکمه چهره برجسته و شاخص جریان راست فرانسه را فراهم می‌کند.

کیفرخواست تازه پس از حدود ۳۰ ساعت بازجویی طی سه روز و نیم گذشته تحت هدایت دو قاضی مالی مسئول رسیدگی به یک تحقیق قضایی مرتبط با بخشی از پرونده تخلف در تامین مالی کارزار انتخاباتی نیکلا سارکوزی صادر شده است.

تحقیق قضایی یاد شده ماه مه سال ۲۰۲۱ در پی برملا شدن عملیاتی موسوم به «نجات سارکوزی» در دستگاه قضایی فرانسه استارت خورد.

نخستین مرحله از این عملیات که با هدف تبرئه کامل نیکلا سارکوزی از اتهامات مطرح در پرونده تامین مالی کارزار انتخاباتی سال ۲۰۰۷ صورت گرفت، به پس گرفتن اتهامات یکی از شاهدان اصلی پرونده اختصاص دارد.

زیاد تکی‌الدین، تاجر و بازرگان فرانسوی-لبنانی که پیش‌تر همانند برخی از مقامات بلند پایۀ لیبی در دورۀ معمر قدافی مهر تایید بر ماجرای تامین مالی کارزار انتخاباتی آقای سارکوزی زده و حتی خود را به عنوان واسط انتقال این پول معرفی کرده بود، اتهامات خود را علیه رئیس جمهوری سابق فرانسه پس گرفت.

وی که از دید قضات پرونده احتمالا در ازای دریاف پاداشی در سال ۲۰۲۰ اظهارات قبلی خود را پس گرفته است در همین راستا مصاحبه‌ای با شبکه خبری «ب‌اف‌ام» و مجله «پاری‌ مچ» انجام داد که نقطه آغاز تحقیقات قضایی در این خصوص شد.

سپس، در مراحل بعد، برخی دیگر از متهمان اوایل سال ۲۰۲۱ تلاش کردند تا ثابت کنند «سند محکم» تهیه شده در لیبی که در آن تامین مالی ۵۰ میلیون یورویی کارزار انتخاباتی نیکلا سارکوزی مورد تایید قرار گرفته بود، جعلی است.

هدف قضات از صدور این کیفرخواست آن است که نشان دهند شواهد جدی و یا ادله کافی مبنی بر مشارکت آقای سارکوزی در تدارک اقدامات گمراه کننده‌ ۹ فرد دیگرِ دخیل در پرونده را در اختیار دارند و اینکه احتمالا کلیه دستکاری‌های تقلبی صورت گرفته در این زمینه با تایید رئیس جمهوری سابق فرانسه انجام شده است.

علاوه بر محاکمه برای دریافت کمک مالی انتخاباتی از لیبی که برای اوایل سال ۲۰۲۵ برنامه ریزی شده است، آقای سارکوزی قرار است ماه نوامبر نیز در دادگاه تجدید نظر رای صادره علیه وی در پرونده بیگمالیون حضور یابد.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیکولا سارکوزی در دادگاه تجدیدنظر هم به زندان محکوم شد

نیکولا سارکوزی به جرم فساد و سوء استفاده از قدرت و اعمال نفوذ محکوم شناخته شد

ویدئوی نیکلا سارکوزی در دادگاه به اتهام اعمال نفوذ غیرقانونی