Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نمایندگان آذربایجان و ارمنستان در تهران؛ وزیر راه ترکیه: مسیر کریدور زنگزور می‌تواند از ایران بگذرد

ارمنستان و آذربایجان
ارمنستان و آذربایجان Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با افزایش مجدد تنش‌ها میان آذربایجان و ارمنستان و خروج الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان از مذاکرات صلح به میانجی‌گری اتحادیه اروپا، نمایندگانی از این دو جمهوری منطقه قفقاز با حضور در تهران با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران دیدار کردند.

آگهی

به گزارش خبرگزاری‌های ایران در دیدار‌های جداگانه رئیس جمهوری ایران با نمایندگان ارمنستان و آذربایجان هر دو طرف بر افزایش همکاری‌ها و تلاش بر پایان دادن به درگیری میان این دو کشور تاکید کردند.

ایران چه نقشی بازی می‌کند؟

آقای رئیسی در دیدار با خلف خلف‌اف، دستیار رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در امور ویژه روابط دو کشور را متکی به اشتراکات فرهنگی و باورهای دینی تاریخی و عمیق توصیف کرد.

رئیس جمهوری ایران همچنین در دیدار با آرمن گریگوریان، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ارمنستان ضمن اعلام مخالفت با حضور و دخالت بیگانگان در منطقه قفقاز، بر موضع ایران مبنی بر حل مسائل جمهوری آذربایجان و ارمنستان از طریق گفت‌وگو تاکید کرد.

در همین حال، وزارت خارجه آذربایجان در بیانیه‌ای از توافق با ایران در خصوص برگزاری رزمایش مشترک در دریای خزر خبر داد.

همچنین خبرگزاری‌های ایران اعلام کردند که هیاتی از ایران به رهبری محمدرضا خزایی، فرمانده عملیات نیروی ارتش ایران برای شرکت به عنوان ناظر در رزمایش‌های تاکتیکی مشترک «خزر-۲۰۲۳» با مشارکت ناو جنگی و نیروهای نظامی آذربایجان و نیروی دریایی قزاقستان، وارد باکو شده است.

در بازدید هیات از باکو، آقای خزایی با سبحان بکیروف، فرمانده نیروی دریایی آذربایجان دیدار و در خصوص چشم‌انداز توسعه همکاری در زمینه نظامی بین نیروهای دریایی دو کشور گفت‌وگو کرد.

گذرگاه زنگزور

 یکی از مسائل همچنان مناقشه برانگیز میان ایران، آذربایجان و ارمنستان احداث گذرگاه زنگزور است.

احداث این گذرگاه که آذربایجان و در نهایت ترکیه را به خانکندی (استپاناکرت) متصل می‌سازد، سال گذشته با مخالفت شدید ایران روبرو شد. دلیل مخالفت ایران این بود که گذرگاه مزبور عملا باعث از بین رفتن مرز ایران و ارمنستان می‌شود.

با این حال تنها یک هفته پس از آن‌که کنترل مناطق کوهستانی قره‌باغ از دست جدایی‌طلبان ارمنی خارج شد، رجب‌طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه  گفت «کریدور زنگزور باید تکمیل شود» و افزود که ایران اکنون رویکرد «مثبتی» به گشایش گذرگاه زنگزور دارد.

همچنین عبدالقادر اورال‌اوغلو، وزیر حمل و نقل و زیربناهای ترکیه با اشاره به این که اگر ارمنستان اجازه عبور این گذرگاه از خاکش را ندهد، کریدور مزبور می‌تواند از ایران رد شود گفت: «مساله مهم این است که آیا کریدور زنگزور از ارمنستان عبور خواهد کرد؟ از نظر شرایط جغرافیایی، کریدور برای هر یک از مناطقی که از آن عبور می کند مفید خواهد بود. به باور ما ارمنستان این موضوع را بدون ملاحظات سیاسی ارزیابی خواهد کرد. اما در غیر این صورت، چشم انداز عبور کریدور از مرزهای ایران به عنوان جایگزین مطرح می شود.»

آقای اورال‌اوغلو درباره این گذرگاه گفت: «مسیری از باکو به شهر خانکندی وجود دارد. کار راه‌سازی تا مرز ارمنستان بر عهده یک شرکت ترکیه‌ای است. همچنین جاده‌ای به طول ۱۱۰ کیلومتر در نخجوان وجود دارد که نیاز به اندکی کار دارد. پس از آن جاده به کارس در ترکیه خواهد رفت و ۲۲۴ کیلومتر از جاده در مرز‌های ترکیه خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساخت جاده جدید بین ایران و جمهوری آذربایجان با دستور الهام علی‌اف

حمله ترکیه به مواضع کردها در شمال سوریه ده‌ها کشته برجای گذاشت

«بحران انسانی قره‌باغ»؛ وزیر خارجه فرانسه در حمایت از ارمنستان به ایروان می‌رود