Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اسرائیل سه وزیر اروپایی را به کرانه باختری راه نداد

حضور نیروهای اسرائیلی در کرانه باختری
حضور نیروهای اسرائیلی در کرانه باختری Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi با استفاده از  Times of Israel, Middle East Monitor
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل» وزیر خارجه این کشور از ورود وزرای خارجه بریتانیا، ایرلند و نروژ به منطقه اشغالی «ج» در کرانه باختری رود اردن جلوگیری کرد.

آگهی

این وزرای خارجه که در هفته‌های اخیر به بازدید از منطقه پرداختند، درخواست کرده بودند که از منطقه «ج» کرانه باختری رود اردن بازدید کنند، اما وزارت خارجه اسرائیل درخواست آن‌ها را رد کرد.

منطقه «ج» قلمرویی تحت اشغال اسرائیل است. این سرزمین تنها قلمروی هم‌جوار در کرانه باختری است که بر خلاف مناطق «الف و ب» تحت کنترل فلسطین نیست.

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پس از مشورت با مقامات امنیتی، تصمیم گرفتیم که به آن‌ها [وزرای خارجه] اجازه ورود به مکان‌های ویژه در منطقه «ج» ندهیم.

با این‌حال مقامات وزارت دفاع اسرائیل در گفتگو با وبسایت خبری «والا» گفتند که این وزارت‌خانه چنین موضوعی را به وزارت خارجه توصیه نکرده است. همچنین سازمان اطلاعات و امنیت داخلی (شین بت) نیز اعلام کرد که وزارت خارجه این کشور در این رابطه با آن‌ها هیچ مشورتی نکرده است. 

در همین حال، رابط نظامی ارتش اسرائیل با فلسطینی‌ها گفت که وزارت خارجه اسرائیل تنها در رابطه با سفر مایکل مارتین، وزیر خارجه ایرلند به کرانه باختری با او مشورت کرده و او جلوگیری از سفر آقای مارتین را به دلایل امنیتی توصیه نکرده است.

چند مقام اروپایی به شرط محفوظ ماندن نامشان گفتند که به باور آن‌ها این حرکت اسرائيل بخشی از تغییر سیاست دولت راست‌گرای افراطی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور برای توقف تلاش دولت‌های اروپایی در جهت مقابله با اخراج اجباری فلسطینی‌ها از کرانه‌باختری توسط اسرائیل و تخریب زیر‌ساخت‌هایی در این منطقه‌ است که هزینه ساخت آن‌ها را دولت‌های اروپایی پرداخت کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین سفر عمومی یک وزیر اسرائیلی به عربستان؛ کاتس برای یک رویداد گردشگری به ریاض رفت

عبور بولدوزر باعث شد تا نیروهای لبنانی و اسرائیلی در امتداد مرزهای مورد مناقشه گاز اشک‌آور شلیک کنند

از گردان اسرائیلی «نتزاه یهودا» چه می‌دانیم؟ چرا آمریکا به دنبال تحریم آن است؟