عبور بولدوزر باعث شد تا نیروهای لبنانی و اسرائیلی در امتداد مرزهای مورد مناقشه گاز اشک‌آور شلیک کنند

سربازان اسرائیلی در حال شلیک گاز اشک‌آور در نزدیکی تپه‌های كفرشوبا در تاریخ نهم ژوئن ۲۰۲۳
سربازان اسرائیلی در حال شلیک گاز اشک‌آور در نزدیکی تپه‌های كفرشوبا در تاریخ نهم ژوئن ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش لبنان اعلام کرد که سربازان این کشور روز شنبه به سوی سربازان اسرائیلی در منطقه مورد مناقشه در امتداد مرز طرفین گاز اشک آور شلیک کردند. در این حادثه به کسی آسیبی نرسید.

آگهی

منطقه‌ای که این حادثه در آن رخ داد «کشتزارهای شبعا» و «تپه‌های كفرشوبا» نام دارد که در زمان جنگ ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمد و بخشی از بلندی‌های جولان سوریه به حساب می‌آید که اسرائیل در سال ۱۹۸۱ آن را ضمیمه خاک خود کرد. دولت لبنان می‌گوید این منطقه متعلق به لبنان است.

بنا بر روایت ارتش لبنان؛ یک بولدوزر در سمت خاک لبنان مشغول برداشتن یک مانع شنی بود که پیش‌تر توسط اسرائیلی‌ها در آنجا تعبیه شده بود؛ تا اینکه سربازان اسرائیلی با شلیک گاز اشک‌آور ادامه کار آن را متوقف کردند.

ارتش لبنان گفته است که نیروهای لبنانی هم با شلیک گاز اشک‌آور به سوی سربازان اسرائیلی پاسخ دادند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که سربازان اسرائیلی مشاهده کردند که بیل این خودروی مهندسی از خط مرزی به سمت خاک اسرائیل عبور کرده است. در پاسخ، سربازان اسرائیلی نیز از «ابزارهای مورد استفاده برای متفرق کردن شورش» استفاده کردند و راننده بولدوزر را مجبور ساختند تا به سمت خاک لبنان بازگردد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از زمان جنگ ۳۳ روزه اسرائیل و حزب الله در سال ۲۰۰۶، مرز لبنان و اسرائیل نسبتا آرام بوده است. با وجود آن، تنش‌های پراکنده‌ای وجود داشته است.

پس از آن که شبه نظامیان در ماه آوریل نزدیک به ۲۱ راکت از لبنان به سمت اسرائیل شلیک کردند و دو نفر را مجروح کردند و خسارات مالی به بار آوردند، اسرائیل حملات هوایی نادری را در جنوب لبنان انجام داد.

در ماه ژوئیه نیز، پس از شنیده شدن صدای چندین انفجار در منطقه مورد مناقشه بین مرزهای سوریه، لبنان و اسرائیل، نیروهای اسرائیلی یک روستای مرزی در جنوب لبنان را گلوله باران کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل سه وزیر اروپایی را به کرانه باختری راه نداد

بلینکن: مشکل واضح است، مشکل ایران است چون نقش مسئولانه ندارد

چرا روابط دیپلماتیک کانادا و هند تیره شد؟