Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

تظاهرات یک میلیون نفری مخالفان دولت در آستانه انتخابات سرنوشت‌ساز قانون‌گذاری در لهستان

تظاهرات یک ملیون نفری مخالفان دولت لهستان در ورشو
تظاهرات یک ملیون نفری مخالفان دولت لهستان در ورشو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب پوپولیست و ملی‌گرای «قانون و عدالت» به رهبری یاروسلاو کاچینسکی، به رغم تنش‌های موجود با اتحادیه اروپا و انتقاد‌هایی که به دلیل زیر سوال رفتن حاکمیت قانون در این کشور برانگیخته، همچنان با دست کم ۳۵ درصد آرا پیشتاز نظرسنجی‌ها است.

آگهی

شمار بسیار زیادی از حامیان جریان اپوزیسیون روز یکشنبه در پایتخت لهستان علیه دولت ناسیونالیست و عوام‌گرای حاکم بر این کشور تظاهرات کردند.

این تظاهرات گسترده که به گفته مسئولان شهرداری ورشو «حدود یک میلیون نفر» در آن شرکت داشتند، دو هفته قبل از برپایی انتخابات سرنوشت‌ساز پارلمانی در پایتخت لهستان برگزار شد.

فراخوان برپایی این تظاهرات که با هدف بسیج رای دهندگانِ مخالف دولت سازمان‌دهی شد از سوی دونالد توسک، نخست وزیر سابق و رهبر بلوک احزاب میانه‌رو در تشکلی سیاسی موسوم به «ائتلاف مدنی» صورت گرفته بود.

آقای توسک که خود نیز در جمع تظاهرکنندگان حضور یافته بود برای تهییج بیشتر آنها در ابتدای سخنانش گفت: «می‌خواهم به شما بگویم که ما بیش از یک میلیون نفر هستیم.»

وی سپس مدعی شد که این «بزرگترین تظاهرات سیاسی در تاریخ لهستان» و «بزرگترین تجمع سیاسی در جهان امروز» است.

Rafal Oleksiewicz/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
پوستری از دونالد توسک در تظاهرات بزرگ اپوزیسیون در ورشوRafal Oleksiewicz/Copyright 2023 The AP. All rights reserved

این سیاستمدار برجسته و سرشناس لهستانی در ادامه او با حمله به حزب ناسیونالیست و عوام‌گری «قانون و عدالت» که قدرت را در این کشور در دست دارد تاکید کرد که «لهستان شایسته بهترین‌ها است.»

نخست وزیر سابق لهستان در حالیکه جمعیت پرشمار حاضر در این تظاهرات فریاد پیروزی سر می‌دادند خطاب به آنها گفت: «ما اینجا هستیم تا در انتخابات ۱۵ اکتبر برنده شویم.»

تظاهرکنندگان که پرچم‌های لهستان و اتحادیه اروپا را در دست داشتند و نشان قلب کوچکی به رنگ‌‌های سفید و قرمز، را به عنوان نماد ائتلاف میانه‌رو‌ها، به سینه زده بودند، با فریاد‌هایی مخالفت‌ خود را با سیاست‌های دولت اعلام کردند.

بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی لهستان از جمله رهبران دیگر احزاب جریان اپوزیسیون این کشور نیز به این راهپیمایی بزرگ پیوستند.

Rafal Oleksiewicz/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
پرچم‌های لهستان و اتحادیه اروپا در دستان تظاهرکنندگان در ورشوRafal Oleksiewicz/Copyright 2023 The AP. All rights reserved

هنوز هیچ چیز قطعی نیست

بر اساس تازه‌ترین گزارش یک موسسه نظرسنجی در لهستان، حزب پوپولیست و ملی‌گرای «قانون و عدالت» به رهبری یاروسلاو کاچینسکی، به رغم تنش‌های موجود با اتحادیه اروپا و انتقاد‌هایی که به دلیل زیر سوال رفتن حاکمیت قانون در این کشور برانگیخته، همچنان با دست کم ۳۵ درصد آرا پیشتاز نظرسنجی‌ها است.

بر پایه همین مطالعه، تشکل موسوم به «ائتلاف مدنی» که دونالد توسک رهبری بلوک میانه‌روها را در آن به دست دارد، با حمایت ۲۷ درصدی رای دهندگان، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله انتحاری به وزارت کشور ترکیه؛ آنکارا به تلافی مواضع شورشیان کُرد در شمال عراق را هدف گرفت

لهستان بزرگترین رژه نظامی در ده‌های اخیر را برگزار کرد

پلیس لهستان برای مقابله با کشاورزان معترض در ورشو گاز اشک آور پرتاب کرد