Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مسکو: اوکراین با کمک و هماهنگی واشنگتن و لندن به کریمه حمله موشکی کرد

تصویر هوایی از مقر ناوگان دریایی روسیه در دریای سیاه که هدف حملات نیروهای اوکراینی قرار گرفت
تصویر هوایی از مقر ناوگان دریایی روسیه در دریای سیاه که هدف حملات نیروهای اوکراینی قرار گرفت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حمله موشکی و پهپادی روز جمعه به مقر ناوگان روسیه در دریای سیاه به ادعای مقامات اوکراینی به کشته‌ شدن چند افسر ارشد و فرمانده بلند‌پایه نیروی دریایی روسیه منجر شده است.

آگهی

کرملین روز چهارشنبه لندن و واشنگتن را به دست داشتن در طراحی و تدارک حمله اخیر نظامیان اوکراینی به مقر ناوگان نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه متهم کرد.

به ادعای وزارت امور خارجه روسیه این حمله «به درخواست سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا» و نیز «با هماهنگی آنها» صورت گرفته است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه روز چهارشنبه در این خصوص گفت: «کوچکترین تردیدی وجود ندارد که این حمله از پیش با استفاده از کمک‌های اطلاعاتی غرب و داده‌های جمع‌آوری شده توسط تجهیزات ماهواره‌ای ناتو و هواپیماهای شناسایی، طراحی شده بود.»

وی سپس در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود با خبرنگاران افزود: «این حمله به درخواست سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا و با هماهنگی کامل آنها انجام شد.»

ارتش اوکراین پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای یادآور شده بود که حمله به مقر ناوگان دریای سیاه مسکو همزمان با برپایی «نشست فرماندهان نیروی دریایی روسیه» در سواستوپل صورت گرفته است.

شبه جزیره کریمه و شهر سواستوپل در غرب آن که مقر ناوگان دریای سیاه روسیه در آن واقع شده اغلب هدف حملات پراکنده اوکراین به ویژه از سوی هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی قرار می گیرد.

این منطقه که روسیه در سال ۲۰۱۴ در پی برپایی یک همه‌پرسی غیرقانونی آنرا ضمیمه خاک خود کرد برای مسکو از نظر راهبردی بویژه در پشتیبانی و تدارک نیروها در جبهه‌های جنوب وجنوب شرق از اهمیت زیادی برخوردار است.

کی‌یف در کوران عملیات ضد تهاجمی خود تلاش دارد تا نبرد‌ها را به شبه جزیره کریمه بکشاند، جایی که طی هفته‌های اخیر شاهد تشدید حملات موشکی و پهپادی اوکراین بوده است.

تازه‌ترین حملات از این دست که مسکو به بهانه انجام آن، غرب به ویژه آمریکا و بریتانیا را به هم‌دستی با اوکراین متهم کرده روز جمعه گذشته صورت گرفت.

این حمله موشکی و پهپادی مقر ناوگان روسیه در دریای سیاه را در سواستوپل هدف قرار گرفت و به ادعای مقامات اوکراینی به کشته‌ شدن چند افسر ارشد و فرمانده بلند‌پایه نیروی دریایی روسیه منجر شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لندن و واشنگتن هنوز به اتهامات مطرح شده از سوی وزارت امور خارجه روسیه مبنی بر دست داشتن در حمله اخیر نیروهای اوکراینی به سواستوپل واکنشی نشان نداده‌اند.

اوکراین مدعی است که حدود ۳۰ افسر بلند پایه از جمله ویکتور سوکولف، فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه در جریان حمله روز جمعه کشته شده‌اند.

این در حالیست که وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه با انتشار تصاویری که فرمانده ناوگان دریای سیاه این کشور را در حال صحبت در یک کنفرانس ویدئویی نشان می‌داد، ادعای کی‌یف را رد کرد.

در همین راستا، نیروهای عملیات ویژه اوکراین با تاکید بر اینکه شناسایی کشته‌شدگان در این حمله کاری دشوار است اعلام کردند که در حال به روز کردن اطلاعات خود هستند.

کانال تلویزیونی زوزدا که از آن به عنوان رسانه رسمی ارتش روسیه یاد می‌شود روز چهارشنبه یک مصاحبه ویدیویی کوتاه و بدون تاریخ را از ویکتور سوکولف، فرمانده ناوگان این کشور در دریای سیاه منتشر کرد که وی در آن مشغول ستایش از موفقیت‌های نیروهای تحت رهبری خود بود.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه از حمله اوکراین با ۳۸ پهپاد به شبه‌جزیره کریمه خبر داد

زلنسکی: تانک‌های آمریکایی آبرامز وارد اوکراین شدند؛ کی‌یف از حملات «گسترده» روسیه به اودسا خبر داد

فرمانده نیروی هوایی آمریکا: همکاری نظامی تهران و مسکو از اوکراین تا سوریه درحال گسترش است