Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

استخدام داوطلب برای آزمایش تراشه‌های مغزی ایلان ماسک؛ نئورالینک شرایط متقاضیان را اعلام کرد

ایلان ماسک و نورالینک
ایلان ماسک و نورالینک Copyright AFP/AP
Copyright AFP/AP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نئورالینک، استارت‌آپ تولیدکننده تراشه‌های قابل کاشت در مغز ایلان ماسک اعلام کرد که تاییدیه هیات بازبینی مستقل برای شروع آزمایشات انسانی را کسب کرده است.

آگهی

بر همین اساس، نئورالینک به دنبال استخدام افراد معلول داوطلب برای نصب آزمایشی این تراشه‌ها و انجام مطالعات شش‌ساله است. 

نئورالینک یکی از شرکت‌های توسعه‌دهنده واسط مغز و کامپیوتر (BCI) است. این واسط‌ها به جمع‌آوری و تحلیل سیگنال‌های مغزی می‌پردازند. 

اما وعده‌های ایلان ماسک در مورد این پروژه از جمله معرفی یک کامپیوتر مغزی فراگیر که انسان را قادر می‌سازد عملکردی همگام با هوش مصنوعی ارائه کند، متخصصان علوم اعصاب را دچار تردیدها و نگرانی‌های اخلاقی کرده است.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده سال گذشته با انجام آزمایش انسانی نئورالینک مخالفت کرد اما در ماه مه این سازمان به نئورالینک اجازه داد تا از معافیت دستگاه تحقیقاتی استفاده کند. این یعنی چنین دستگاهی می‌تواند برای آزمایش‌های بالینی مورد استفاده قرار گیرد. سازمان غذا و دارو هیچ توضیحی درباره چگونگی برطرف شدن نگرانی‌های پیشین خود ارائه نکرده است. 

نئورالینک به دنبال بیمارانی که به دلیل آسیب نخاعی دچار فلج چهار اندام شده‌اند و همچنین بیماران مبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک است. در مغز این افراد از طریق جراحی یک واسط مغز و کامپیوتر کاشته می‌شود که قرار است آن‌ها را ممکن سازد تنها از طریق افکارشان موس و کیبورد را کنترل کنند. بنابر بیانیه این شرکت، آزمایش مزبور به ارزیابی امنیت و کارایی این واسط‌ها می‌پردازد. 

گزارش‌های پیشین مبنی بر آزار و اذیت غیرضروری حیوانات در طول آزمایشات این شرکت، باعث شد که این آزمایشات تحت نظر قرار گیرند. کارکنان سابق این شرکت در مصاحبه با رویترز گفتند که دانش و مهارت کافی برای آزمایشات حیوانی وجود نداشت و این نسب اشتباه این تراشه‌ها در مغز چند خوک سبب شد قربانی شدن آن‌ها شد. 

هنوز مشخص نیست که آزمایش‌های انسانی کی، کجا و با چه تعداد بیمار انجام خواهد شد، اما حتی اگر استفاده از چنین تراشه‌هایی برای انسان ایمن هم باشد، تا عرضه آن‌ها به بازار و به‌کارگیری برای بیماران چندین دهه فاصله است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایلان ماسک: دریافت‌کننده تراشه مغزی نورالینک تنها با فکر کردن می‌تواند ماوس را حرکت دهد

تراشه جدید مغزی چیست، چگونه کار می‌کند و به یاری بیماران می‌شتابد؟

آیا تفاوتی بین مغز مرد و زن وجود دارد؟