Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ کانادایی‌ها در اندیشه شکست جاستین ترودو؛ آیا پولیور می‌تواند نخست وزیر بعدی کانادا شود؟

پیر پولیور، رهبر حزب محافظه‌کار کانادا
پیر پولیور، رهبر حزب محافظه‌کار کانادا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لیبرال‌های کانادایی دیگر نمی‌توانند پیر پولیور، رهبر پوپولیستی که حالا دیگر هدایت محافظه‌کاران را به دست گرفته، دست کم بگیرند. ترامپ کانادایی که حالا امیدهای محافظه‌کاران در کانادا به پیروزی او در مقابل جاستین ترودو است.

آگهی

پایگاه پولتیکو در گزارشی به این شخصیت جنجالی پرداخته و می‌نویسد: «پیر پولیور که برخی او را دونالد ترامپ کانادا معرفی می‌کنند یکی از نامزدهایی است که نظرسنجی‌ها می‌گوید می‌تواند جاستین ترودو را در انتخابات آتی کانادا شکست دهد. کسی که با تمرکز روی موضوعاتی چون تورم بالا، افزایش نرخ بهره و هزینه‌های سرسام‌آور خرید و اجاره خانه در این کشور توانسته توجهات را به خود جلب کند.»

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد او در حال حاضر وضعیت بهتری نسبت به ترودو دارد. این سیاستمدار ۴۴ ساله که البته به اندازه دونالد ترامپ غیرقابل پیش بینی نیست مانند او به بسیاری از نمادهای لیبرالیسم حمله می‌کند. او گاهی با تمسخر اجلاس نخبگان داووس از ایده‌های کسانی که از تئوری توطئه سخن می‌گویند حمایت می‌کند. او با نمایندگان محافظه‌کاری که لایحه‌های سقط جنین ارائه می‌کنند همنشینی دارد، هرچند می‌گوید در صورتی که نخست وزیر شود این لایحه‌ها را به قانون تبدیل نخواهد کرد. 

به نظر می‌رسد پولیور در حال ایجاد یک ائتلاف برنده میان پوپولیست‌ها و محافظه‌کاران اجتماعی با میانه‌روهای راست میانه است تا بتواند در رقابت با ترودو لیبرال پیروز شود. بسته به توافق حاکمیتی بین لیبرال‌ها و حزب دموکراتیک نوین، انتخابات کانادا ممکن است در اوایل سال آینده یا اواخر پاییز سال ۲۰۲۵ برگزار شود. 

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد میزان حمایت‌ها از پولیور در کانادا و بین محافظه‌کاران در حال افزایش است. در نشست محافظه‌کاران در شهر کبک بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر حاضر شدند و پولیور در آن مجمع ستاره بی چون و چرا بود و صدها نفر برای دیدار رو در رو با این سیاستمدار پوپولیست صف کشیده بودند. 

وعده برای مهار بحران مسکن

پولیور چهارمین رهبر حزب محافظه کار در هشت سال گذشته است. او با رای‌دهندگان معمولی ارتباط موثرتری نسبت به ترودو برقرار می‌کند و وعده می‌دهد در صورت پیروزی بتواند روزهای بهتری را برای کانادایی‌ها به ارمغان بیاورد. 

برخلاف تردو که همواره با آمار و ارقام و رتبه‌های جهانی صحبت می‌کند، پولیور راه‌حل‌های ساده و دم‌دستی ارائه می‌دهد که برای عوام جذاب‌تر است. او از مالیات کمتر، دولت کوچکتر، ارزانی بیشتر و مفاهیم کلی که کسی هم نمی‌داند چگونه قرار است مهیا شود سخن می‌گوید. 

اصلی‌ترین و احتمالا جذاب‌ترین شعار او برای عوام «تبر به مالیات» است. جایی که او وعده می‌دهد مالیات‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. مخالفان او البته این شعارها را توخالی می‌دانند اما طرفدارانش با همین وعده‌ها ارضا می‌شوند. 

سناتور دنیز باترز، یکی از حامیان اولیه کمپین رهبری پولیور که نقش کلیدی در کنار گذاشتن رهبر سابق حزب، ارین اوتول، در اوایل سال ۲۰۲۲ داشت، با تقدیر از توانایی‌های این سیاستمدار پوپولیست می‌گوید: «پیر یکی از بهترین شخصیت‌هایی است که از نظر برقراری ارتباطات سیاسی تاکنون دیده‌ام. او به خوبی می‌تواند با ذهن طرفداران و مخاطبانش ارتباط برقرار کند.» 

در سال ۲۰۱۵، میانگین قیمت یک خانه در کانادا ۴۱۳ هزار دلار کانادا بود. اما بر اساس گزارش انجمن املاک و مستغلات کانادا این عدد در اواسط همه‌گیری کرونا جهش گسترده‌ای کرد و به حدود ۸۰۰ هزار دلار افزایش یافت. هرچند حالا این عدد در ماه ژوئيه کاهش و به حدود ۶۶۸ هزار دلار رسیده است اما همچنان نسبت به کمتر از یک دهه قبل عدد بالاتری دارد. 

پولیور مانند سایر ایده‌هایش برای حل این مشکل هم راه حل ساده‌ای دارد: «مبارزه با شهرداری‌هایی که اجازه خانه‌سازی را نمی‌دهند.» او وعده داده که شهرداری‌ها را مجبور خواهد کرد سالانه ۱۵ درصد خانه‌سازی را افزایش دهند در غیر این صورت با جریمه‌هایی رو به رو خواهند شد و ممکن است پرداخت بودجه فدرال به آنها متوقف شود. او همچنین می‌گوید بودجه فدرال را برای شهرهایی که بتوانند به این آمار دست یابند افزایش خواهد داد. 

محافظه‌کاران می‌گویند بودجه فدرال را به شهرهایی اعطا خواهند کرد که مجوزهای ساختمانی را برای مسکن با تراکم بالا صادر کنند. 

مردی که مجبور به عذرخواهی می‌شود

پویلیور در بیشتر ۱۹ سالی که به عنوان یک سیاستمدار فعالیت می‌کند، به عنوان چهره‌ای شناخته شده که با اظهارات پرخاشگرانه و تند با دیگران درگیر می‌شود. در سال ۲۰۰۸ او به دلیل زیر سوال بردن اخلاق کاری مردم بومی، مجبور به عذرخواهی شد. او هچنین تابستان امسال پس از آنکه خانه یک زن را «کلبه‌ای کوچک» خوانده بود، مجبور شد عذرخواهی کند. به صورت کلی جنجال‌ها و حواشی پیرامون او بیشتر به اظهارات تند او بر می‌گردد که در بسیاری موارد مجبور به عذرخواهی هم شده است. 

محافظه‌کاران در کمپین تبلیغاتی تابستانی خود ۳ میلیون دلار برای پولیور هزینه کردند تا او را به عنوان چهره یک مرد خانواده به تصویر بشکند. تبلیغاتی که نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد جواب داده است. او اخیرا از عینک زدن در اماکن عمومی خودداری کرده است. در حالی که ادعا می‌کند دلیل این کار تصمیم همسرش بوده و به خواسته او احترام گذاشته است. 

نظرسنجی‌ها چه می‌گوید؟

نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که میزان رشد محبوبیت پولیور در حال افزایش است و این می‌تواند خبر بدی برای لیبرال‌ها باشد چرا که حدود یک سال دیگر تا زمان برگزاری انتخابات باقی مانده است. در جدیدترین نظرسنجی موسسه آباکوس تنها ۲۷ درصد از رای‌دهندگان برداشت مثبتی از نخست وزیر داشتند و بیش از چهار پنجم می‌گویند زمان تغییر دولت فرا رسیده است. هرچند یک سوم آنها جایگزین مناسبی برای دولت فعلی متصور نیستند. 

دیوید کولتو، مدیرعامل موسسه آباکوس در این خصوص به پولتیکو می‌گوید: «خبر بد برای لیبرال‌ها یک سال پیش رو است. چرا که روند رو به رشد پولیور ادامه دارد و او یک پدیده ناگهانی نیست و به نظر می‌رسد این روند ادامه داشته باشد.» 

آگهی

بر اساس این نظرسنجی‌ در حال حاضر محافظه‌کاران با ۴۱ درصد پیشتاز هستند در حالی لیبرال‌ها ۲۶ درصد و حزب متحد در کابینه «دموکرات نوین» حدود ۱۸ درصد دارد. البته نباید فراموش کرد که برخی از نمایندگان کنگره در مورد قابل اعتماد بودن نظرسنجی‌های تابستانی که اکثر کانادایی‌ها توجه چندانی به سیاست ندارند، تردید دارند اما کولتو مدعی است که گرایش مردم به پولیور درست است. 

از زمانی که استیون هارپر، رهبر محبوب و بنیانگذار حزب، برای آخرین بار در سال ۲۰۱۱ توانست ائتلافی از احزاب محافظه‌کار را برای تشکیل دولت تشکیل دهد، اقدامات پولیور پیش از هر زمان دیگری امیدها برای بازگشت به قدرت را میان محافظه‌کاران شکل داده است. چرا که بسیاری از جریان‌هایی که پیش از این نسبت به رهبری حزب محافظه‌کار انتقاد داشتند حالا برای تشکیل دولت امیدوار شده و دور یک پرچم گرد هم آمده‌اند. 

لیبرال‌ها تلاش زیادی دارند که پولیور را نماد سیاست‌های راست افراطی به سبک آمریکایی نمایش دهند و بسیاری هم او را دونالد ترامپ کانادا می‌خوانند. البته خود پولیور هم در این مسیر به این تصویرسازی‌ها کمک کرده است. او از رانندگان کامیونی که در جریان همه‌گیری در اعتراض به محدودیت‌های بهداشتی و اجبار تزریق واکسن اعتصاب کردند و کامیون‌های خود را در مرکز شهر اتاوا پارک کردند، حمایت ویژه‌ای کرده بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

سیاستمداران مترفی در کانادا می‌گویند حضور پولیور در قدرت باعث خواهد شد دولت فدرال تعهدات خود را برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی کنار بگذارد و قدرت گروه‌های ضد مهاجر و ضد علم نفوذ قابل توجهی در کانون‌های قدرت کانادا پیدا کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار یک خودرو در مرز آمریکا و کانادا دست‌کم ۲ کشته برجا گذاشت

از سیستم مهاجرتی جدید کانادا برای جذب فوری نیروی کار ماهر چه می‌دانیم؟

شرکت‌های کانادایی مجوز تولید و فروش کوکائین دریافت کردند