Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پنج آمریکایی رها شده از زندان‌های جمهوری اسلامی وارد خاک آمریکا شدند

استقبال از زندانی‌های آمریکایی در ویرجینیا
استقبال از زندانی‌های آمریکایی در ویرجینیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

۵ شهروند ایرانی آمریکایی که سالها در ایران زندانی بودند بالاخره به خاک آمریکا برگشتند و توانستند بار دیگر عزیزانشان را در آغوش بگیرند.

آگهی

سیامک نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و دو زندانی دیگری که نامی از آنها برده نشده بر اساس توافق صورت گرفته میان تهران و واشنگتن از ایران خارج و از طریق دوحه در فرودگاه ویرجینیا به زمین نشستند. این اتفاق پس از آن رخ داد که ۶ میلیارد دلار پول مسدود شده ایران در کره جنوبی از طریق سوئیس به بانک‌های قطر منتقل شد. 

تصاویر منتشر شده از لحظه پیاده شدن این افراد از هواپیما صحنه‌های احساسی را رقم رده و این شهروندانی ایرانی- آمریکایی پس از سالها با شوک و اشق عزیزان خود را در آغوش می‌گیرند. 

Jonathan Ernst/AP
سیامک نمازی پیش از سایرین از هواپیما خارج شدJonathan Ernst/AP

پیش از پیاده شدن از هواپیما کسانی که در باند فرودگاه ویرجینا به استقبال این افراد رفتند با تشویق و تکان دادن پرچم‌های کوچک آمریکا این لحظات احساسی را سپری کردند.

سیامک نمازی اولین نفری بود که از هواپیما خارج شد و پس از مدتی مکث، چشمانش را بست و قبل از خروج از هواپیما نفس عمیقی کشید. بابک نمازی، برادر سیامک بالافاصله به سمت او رفت و دو برادر یکدیگر را در آغوش کشیدند. بابک در همان لحظه با خوشحالی گفت: «بالاخره کابوس تماس شد.» 

در ادامه باقر، پدر سیامک که او هم در ایران زندانی بود و اخیرا از سوی جمهوری اسلامی آزاد شده است به جمع دو پسرش پیوست و این سه نفر یکدیگر را در آغوش گرفتند. سیامک که اشک در چشمانش جمع شده بود در حالی که پدر و برادرش را در آغوش گرفته بود گفت: «بیش از هشت سال است که چنین لحظه‌ای را نداشته‌ایم. باور نکردنی است.» 

Jonathan Ernst/AP
سیامک نمازی، قبل از پایین آمدن از پله‌های هواپیما یک لحظه چشمان خود را بست و نفس عمیقی کشیدJonathan Ernst/AP

اعضای خانواده عماد شرقی و مراد طاهباز هم به استقبال این دو نفر آمده بودند و به زبان‌های فارسی و انگلیسی به عزیزانشان خوش‌آمد می‌گفتند. 

در مقابل آزادی این ۵ نفر، ایالات متحده هم ۵ ایرانی را که در آمریکا زندانی بودند آزاد کرد، هرچند فقط ۲ نفر از آنها تصمیم گرفتند به ایران برگردند و نفر سوم به کشور ثالث رفت و دو نفر دیگر هم ترجیح دادند همچنان در آمریکا باقی بمانند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

توافق بر سر آزادی زندانیان ایرانی- آمریکایی پس از ماه‌ها مذاکرات غیرمستقیم میان تهران و وانشگتن حاصل شد و در مقابل جمهوری اسلامی به ۶ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده خود در کره جنوبی دسترسی پیدا کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تماس تلفنی سیامک نمازی از زندان اوین: جو بایدن به این «کابوس» پایان دهد

محمدباقر نمازی، زندانی دوتابعیتی سابق پس از ۶ سال با مساعدت عمان از ایران خارج شد

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند