ممنوعیت ورود هیئت پارلمانی اروپا به تونس؛ بروکسل توافقنامه مهاجرتی را تعلیق می‌کند؟

پرچم‌های تونس و اتحادیه اروپا
پرچم‌های تونس و اتحادیه اروپا Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اقدام تونس در ممنوع کردن ورود هیئتی از پارلمان اروپا به خاک این کشور با واکنش تند نمایندگان اروپایی همراه شده است.

آگهی

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این تنش دیپلماتیک تا آنجا پیش رفته که برخی از نمایندگان پارلمان اروپا خواستار تعلیق توافقنامه مهاجرتی بین اتحادیه اروپا و تونس شده‌اند.

توافقنامه یاد شده که با سر و صدای زیاد ماه ژوئیه در تونس به امضا رسید قرار است شمار مهاجرانی را که از سواحل تونس به سوی اروپا سرازیر می‌شوند، به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

تونس در ازای اقدامات پیشگیرانه برای محدود کردن سفر مهاجران غیرقانونی به سمت اروپا قرار است از بروکسل تسهیلاتی چند صد میلیون یورویی دریافت کند.

هیئتی متشکل از پنج نماینده پارلمان اروپا از جمله سه فرانسوی قرار بود روز پنجشنبه عازم تونس شوند که مقامات این کشور از ورود آنها جلوگیری کردند.

این هیئت آنگونه که در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده قرار بود از نزدیک در جریان وضعیت سیاسی حاکم بر تونس قرار گیرد و نحوه اجرای توافقنامه مهاجرتی را نیز مورد بررسی قرار دهد.

هیئت یاد شده که ریاست آنرا مایکل گاهلر، نماینده حزب دموکرات مسیحی آلمان برعهده داشت همچنین بنا بود در این سفر با اعضای جامعه مدنی، اتحادیه‌های کارگری و نمایندگان اپوزیسیون تونس دیدار و گفتگو کند.

مقامات تونسی اما در نامه‌ای که برای هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در این کشور ارسال شده به این نکته اکتفا کرده‌اند که حاضر به پذیرفتن نمایندگان کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا در قلمرو کشورشان نیستند.

به گزارش فرانس‌پرس، نمایندگان ممنوع‌الورود پارلمان اروپا نیز در واکنش، این رویکرد در قبال اروپا و نهاد‌های اروپایی را «از زمان انقلاب دموکراتیک مردم تونس در سال ۲۰۱۱ تاکنون» بی‌سابقه توصیف کرده و خواستار توضیحات مفصل مقامات تونسی در این خصوص شده‌اند.

AP Photo
عکس آرشیوی از سفر رئیس کمیسیون اروپا به همراه نخست وزیران ایتالیا و هلند به تونس برای امضای توافقنامه مهاجرتیAP Photo

«حیرت انگیز و استثنایی»

در پی اتخاذ چنین رویکردی از سوی دولت تونس، فراکسیون نمایندگان سوسیالیست و دموکرات پارلمان اروپا بلافاصله واکنش نشان داد و خواستار تعلیق «فوری» توافقنامه مهاجرتی با این کشور شد.

از سوی دیگر، سخنگوی کمیسیون اروپا وقتی روز پنجشنبه با سوال خبرنگاران در خصوص تبعات این تصمیم تونس مواجه شد ضمن ابراز تعجب گفت: «در مواجهه با چالش‌های بی‌سابقه‌ای که ما با آن مواجه هستیم، ادامه گفتگو همچنان از اهمیت زیادی برخوردار است.»

منیر ساطوری، نماینده مراکشی تبار سبز‌های فرانسه در پارلمان اروپا که یکی از اعضا هیئت اعزامی به تونس بود رویکرد مقامات تونسی را «حیرت انگیز و استثنایی» توصیف کرد.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا که روز چهارشنبه حین سخنرانی سالانه خود در خصوص وضعیت اتحادیه و چشم انداز آینده این نهاد اروپایی از مشارکت با تونس به عنوان نمونه‌ای از اقدامات انجام شده برای مهار بحران مهاجرت نام برده بود با انتقاد برخی از نمایندگان پارلمان اروپا مواجه شد.

رافائل گلوکسمان، نماینده فرانسوی پارلمان اروپا و عضو گروه سوسیالیست‌ها و دموکرات‌ها ضمن ابراز تاسف از آنچه روی داده و با اشاره به توافقنامه مهاجرتی با تونس می‌گوید: «این الگو ما را به سیستم‌های خودکامه‌ای که قادر به باج‌گیری از ما هستند، وابسته می کند.»

والری هایر، دیگر نماینده فرانسوی پارلمان اروپا نیز معتقد است: «ما قبلاً با ترکیه تجربه مشابهی داشته‌ایم. با این توافقات خود را به دست کشورها می سپاریم و راه را برای باج خواهی باز می کنیم. این راه حل درستی نیست.»

نگاه متفاوت جریان‌های راست و چپ به توافقنامه مهاجرتی

کمیسیون اروپا اما در جریان نشست‌های این هفته ضمن دفاع از توافق مهاجرتی این استدلال را مطرح کرد که چنین ساز و کاری امکان رهگیری و نجات قایق‌ها را افزایش داده است.

نمایندگان احزاب سبز و جریان‌های چپ همواره این توافقنامه را مورد انتقاد قرار داده و «رویکرد اقتدارگرایانه» قیس سعید، رئیس جمهوری تونس و آزارهایی که مهاجران آفریقایی در این کشور متحمل شده اند را محکوم می‌کنند.

با این حال، در آن سو، نمایندگان منتسب به جریان‌های راست و راست افراطی در پارلمان اروپا اجرای این توافقنامه را برای کاهش تعداد مهاجران ورودی به اروپا ناکافی می‌دانند.

تونس به همراه لیبی، نقطه عزیمت اصلی هزاران مهاجری است که تلاش دارند با عبور از مدیترانه خود را به اروپا و در نخستین توقفگاه آن یعنی سواحل ایتالیا برسانند.

آگهی

اوزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا پیش‌تر برای امضای توافقنامه مهاجرتی یاد شده به همراه جورجا ملونی و مارک روته، روسای دولت ایتالیا و هلند به تونس سفر کرده بود.

صفحه ایکس (توییتر) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران در لامپدوزا؛ در دو روز ۷ هزار مهاجر وارد جزیره ۶ هزار نفری شدند

اصلاحات اقتصادی و مهاجرتی در فرانسه؛ ماکرون: مهاجرت را باید به میزان قابل توجهی کاهش دهیم

وزیر مهاجرت بریتانیا: پناهجویان یا باید به خوابگاه‌های شناور بروند یا خبری از اسکان رایگان نیست