پایان غیبت چند ماهه؛ رییس‌الوزرایِ حکومت طالبان به سر کارش در کابل بازگشت

ملاقات سفیر جدید چین با محمد حسن آخوند، رئيس حکومت طالبان
ملاقات سفیر جدید چین با محمد حسن آخوند، رئيس حکومت طالبان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رییس‌الوزرایِ امارت اسلامی روز چهارشنبه در مراسم باشکوهی که در ارگ ریاست جمهوری در کابل برگزار شد، از ژائو شنگ به عنوان سفیر جدید چین در افغانستان استقبال کرد.

آگهی

چین یکی از معدود کشورها به همراه پاکستان، ایران و روسیه است که از زمان کنترل مجدد طالبان بر این کشور در سال ۲۰۲۱، حضور دیپلماتیک خود را در افغانستان حفظ کرده است. در این مراسم محمد حسن آخوند، رییس‌الوزرایِ امارت اسلامی { نخست وزیر حکومت طالبان} با ژائو دست داد و استوارنامه سفیر جدید چین را تحویل گرفت. 

رئيس دولت طالبان ضمن تشکر از رهبری چین به دلیل انتصاب آقای ژائو شنگ به عنوان سفیر جدید این کشور در افغانستان ابراز امیدواری کرد که این انتصاب روابط دیپلماتیک دو کشور را به سطح بالاتری برساند و فصل جدیدی را در مناسبات بین کابل و پکن آغاز کند.

تصاویری هم از این دیدار منتشر شده که نشان می‌دهد آقای آخوند پس از چند ماه غیبت که گفته می‌شد به دلیل بیماری به قندهار سفر کرده بود، بار دیگر به سر کارش در کابل بازگشته است. 

در این دیدار ژائو با اشاره به این که دو کشور همسایگانی خوب برای یکدیگر هستند تاکید کرده که پکن در تصمیم‌گیری‌ها به استقلال، تمامیت ارضی و استقلال افغانستان احترام کامل می‌گذارد. او همچنین افزود که چین سیاستی مبنی مداخله در امور داخلی افغانستان ندارد و نمی‌خواهد افغانستان به منطقه تحت نفوذ چین تبدیل شود.

چین که یکی از همسایگان افغانستان به شمار می‌رود از زمان بازگشت طالبان به قدرت همکاری‌های خود را با کابل افزایش داده و بر لزوم همکاری با همسایگان منطقه‌ای در موضوعاتی چون مقابله با تروریسم، تقویت ثبات و توسعه منطقه‌ای و همچنین همکاری‌های اقتصادی تاکید کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در همین راستا و در ماه می، چین، افغانستان و پاکستان در نشست وزرای خارجه سه کشور در اسلام آباد متعهد شدند که روابط سه جانبه در زمینه امنیت و مبارزه با تروریسم را تقویت کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست‌کم ۱۸ امدادگر یک سازمان غیردولتی سوئیسی در افغانستان بازداشت شدند

بلاتکلیفی زیر سایه طالبان؛ ۸۴۰ هزار متقاضی «برنامه اسکان مجدد» آمریکا هنوز در افغانستان هستند

اعدام فراقضایی صدها نفر در افغانستان؛ طالبان به گزارش سازمان ملل متحد واکنش نشان داد