Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

معاون رئیس جمهوری سابق افغانستان: آمریکا دو هلی‌کوپتر به طالبان هدیه داده بود

 امرالله صالح، معاون سابق محمد اشرف غنی، رئيس جمهوری دولت پیشین حاکم بر افغانستان
امرالله صالح، معاون سابق محمد اشرف غنی، رئيس جمهوری دولت پیشین حاکم بر افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امرالله صالح، معاون سابق محمد اشرف غنی، رئيس جمهوری دولت پیشین حاکم بر افغانستان با انتشار توییتی مدعی شد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، دو هلی‌کوپتر به طالبان هدیه داده بود.

آگهی

آقای صالح حتی شماره بدنه حک شده روی دم این دو هلی‌کوپتر ساخت روسیه را که به گفته او از نوع «ام‌آی۱۷» است در توییت خود آورده و آشیانه فعلی این دو بالگرد هدیه داده شده از سوی آمریکا را بخش غربی فردوگاه کابل عنوان کرده است.

به گفته امرالله صالح،‌ دو بالگرد یاد شده در زمان استقرار دولت پیشین در افغانستان در اختیار عوامل سازمان سیا در کابل قرار داشت و سپس برای سپری کردن مراحل تعمیر و نگهداری به امارات عربی متحده انتقال داده شد.

وی سپس از توافق پیشین دولت ترامپ با طالبان در دوحه به عنوان یک توطئه یاد کرده و مدعی شده که این دو بالگرد بواسطه آنچه در ضمائم این توافقنامه آمده بود به طالبان هدیه داده شد.

معاون، محمد اشرف‌ غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان به مخاطبان پیامش توصیه می‌کند که شعارهای مقام‌های آمریکایی در خصوص حقوق بشر، ارزش‌ها و اصول را باور نکنند.

به گفته وی، مبالغ دلاری هنگفت هشت رقمی که ایالات متحده مدعی پرداخت آن است به هیچ وجه برای مقاصد بشردوستانه به افغانستان ارسال نشده است.

امرالله صالح در پایان مدعی شده است که توافق دوحه میان دولت پیشین آمریکا و طالبان در زمان استقرار دولت پیشین در افغانستان که وی از آن به عنوان توطئه یاد می‌کند به منظور استخدام طالبان و در تداوم آن بهره بردن از گروه‌های افراطی به عنوان ابزاری ژئوپولیتیک منعقد شد.

آقای صالح همچنین پیش‌تر به سخنان مایک پمپمئو در خصوص توافق دولت ترامپ با طالبان و اینکه محمد اشرف غنی تمایلی به ادامه تلاش‌های صلح آمریکا در افغانستان نداشت، واکنش نشان داده و ضمن شیاد خواندن وزیر خارجه سابقه آمریکا مدعی شده بود که واشنگتن عامل اصلی سقوط نظام جمهوری در کشورش بوده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دومین سالگرد خروج نیروهای آمریکا از افغانستان؛ نماینده کنگره خواستار استیضاح لوید آستین شد

مترجم افغان ارتش آمریکا در واشنگتن به ضرب گلوله کشته شد

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند