تظاهرات ضد اسد در سوریه؛ شلیک نیروهای امنیتی حزب بعث به معترضان در شهر سویدا

تظاهرات در سوریه
تظاهرات در سوریه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محافظان امنیتی حزب بعث سوریه، روز چهارشنبه به سمت معترضانی که سعی داشتند به مقر محلی این حزب در جنوب سوریه یورش ببرند، شلیک کردند.

آگهی

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده در پی این تیراندازی که در استان سویدا سوریه رخ داده، دست‌کم ۳ نفر زخمی شده‌اند. این حادثه نشان‌دهنده تشدید اعتراضات ضد دولتی در ماه گذشته است که به نظر می‌رسد گسترش یافته است. 

اعتراضات ضد دولتی طی ماه گذشته در استان سویدا که اکثریت مردم آن دروزی‌ها هستند، به شکل قابل توجهی مشاهده شد. صدها نفر در این تظاهرات‌ها ابتدا به وضعیت نابسمان اقتصاد و همچنین تورم سرسام‌آور اعتراض کردند اما خیلی زود بشار اسد و حاکمیت به هدف اصلی این تجمعات تبدیل شد. 

مردم خشمگین خواهان کنار رفتن حکومت بشار اسد بودند که در طی یک دهه اخیر جنایات فراوانی را مرتکب شده و اوضاع اقتصادی هم در این کشور جنگ زده شرایط بحرانی دارد. موج تازه اعتراضات در سوریه پس از آن آغاز شد که دولت یارانه‌های دولتی برای حامل‌های سوختی را لغو کرد و این مسئله به افزایش هزینه زندگی شهروندان این کشور منجر شده است. 

معترضان با هجوم به دفاتر حزب حاکم بعث در سراسر این استان، تصاویر بشار اسد را پاره کردند و حتی در روز ۴ سپتامبر گروهی از معترضان با شکستن مجسمه حافظ و بشار اسد، پدر و پسری که در چند دهه اخیر بر سوریه حکمرانی کردند، نارضایتی و خشم خود را از از وضعیت حاکمیت در سوریه ابراز داشتند. 

در ویدئویی که توسط گروه رسانه‌ای سویدا ۲۴ به اشتراک گذاشته شده، ده‌ها معترض در تلاش برای یورش به دفتر حزب بعث در شهر سویدا دیده می شوند. برخی از آنها با شدت گرفتن تیراندازی از ساختمان فرار کردند و شعار «اعتراض مسالمت آمیز» سر دادند. یکی از معترضان پرچم رنگارنگ مذهب دروزی را در دست داشت.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه که یک ناظر جنگ مستقر در بریتانیا است، معترضان و شخصیت‌های مذهبی در حیاط ساختمان تجمع کرده و به اعتراض خود ادامه دادند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اقتصاد سوریه پس از سال‌ها درگیری، فساد و سوءمدیریت و تحریم‌های غرب با مشکلات بسیاری رو به رو است. سازمان ملل تخمین می‌زند که حدود ۹۰ درصد جمعیت این کشور در فقر زندگی می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دومین هفته اعتراض‌ها در جنوب سوریه؛ معترضان خواستار برکناری بشار اسد شدند

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید