طرح پارلمان چین برای برخورد با پوشیدن لباس‌های «توهین‌آمیز»: جریمه نقدی و دستگیری

پکن، چین
پکن، چین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان پارلمان چین تغییراتی را در قانون پیشنهاد کرده‌اند که در صورت تصویب به مقام‌های این کشور اجازه می‌دهد، افراد را به خاطر نوع لباس آنها جریمه و دستگیر کنند.

آگهی

کمیته دائمی کنگره ملی خلق که این پیشنهاد را در اوایل ماه جاری میلادی در وب‌سایت خود رونمایی کرد می‌گوید به دنبال ممنوع کردن پوشاک و نمادهایی است که به گفته آنها «برای روح ملت چین مضر هستند.» عبارتی که اغلب برای نشان دادن میهن پرستی و یا فقدان آن استفاده می‌شود.

بر اساس این قانون در صورتی که افراد لباس‌هایی بپوشند که «احساسات ملت چین را جریحه‌دار کنند» مجازات خواهند شد.

عبارات پیش‌نویس اصلاحیه یادآور ادبیاتی است که پکن برای محدود کردن آزادی بیان در داخل و یا برای مقابله با فعالیت کشورهای خارجی و کسب‌ و کارها به کار می‌برد. این اقدام تازه در ادامه مجموعه سرکوب‌هایی است که در سال‌های اخیر در این کشور رخ داده و به اخراج هنرمندان «با سبک‌های زنانه» و همچنین محدودکردن خالکوبی انجامیده است.

در صورت تصویب این قانون، «پوشیدن یا اجبار دیگران به پوشیدن لباس‌های توهین‌آمیز» در اماکن عمومی، غیرقانونی خواهد بود. البته این پیش‌نویس مشخص نکرده که چه نوع لباس‌هایی ممکن است از نظر مراجع قضایی غیرقانونی تلقی شوند اما در ادامه آمده است که متخلفان ممکن است با بازداشت تا ۱۵ روز و جریمه ۵ هزار یوانی که معادل حدود ۶۸۱ دلار است، مجازات شوند.

این پیش‌نویس همچنین تولید، انتشار و تبلیغ مقالات و یا بیان اظهاراتی را که به «روح چین» آسیب بزند، ممنوع می‌کند.

قوه مقننه چین اعلام کرد که بازخورد عمومی را در مورد این پیشنهاد در ماه سپتامبر جمع آوری خواهد کرد.

به صورت آنلاین، برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی چینی از این پیش‌نویس ابراز نگرانی کردند و از دیگران خواستند با آن مخالفت کنند. چندین محقق حقوقی نیز ابهامات ضمنی اصلاحیه پیشنهادی و فقدان دستورالعمل‌های خاص را مورد تردید قرار داده‌اند.

تانگ ژیوی، استاد علوم سیاسی در دانشگاه چین شرقی در شانگهای با انتقاد از این پیش‌نویس هشدار داد تصویب این قانون، آسیب‌های بی پایانی را در پی خواهد داشت. او در شبکه اجتماعی Weibo که نسخه چینی ایکس (توییتر سابق) است، نوشت: «چه کسی و با چه رویه‌هایی روح ملت چین را تایید خواهد کرد؟ اگر این ماده تصویب شود، نیروی انتظامی و قوه قضائيه ناگزیر به دستگیری و محکومیت افراد بر اساس اراده رهبران خواهند شد و این آسیب‌های بی‌پایانی را به دنبال دارد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

همچنین لائو دونگیان، استاد حقوق جزا از دانشگاه تسینگ هوا پکن تاکید کرد که تصویب این قانون می‌تواند به منزله نقض حقوق مردم باشد. این چهره دانشگاهی هم در حساب کاربری خود در Weibo نوشت: «قدرت دولتی مستقیما در زمینه لباس‌های روزمره شهروندان دخالت می‌کند که این آشکارا مداخله بیش از حد است.»

لائو همچنین ابراز نگرانی کرد که این اصلاحیه می تواند به ناسیونالیسم افراطی دامن بزند و خصومت با برخی کشورها را تشدید و چین را از نظر دیپلماتیک در موقعیتی انفعالی قرار دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قوانین حجاب در کشورهای اروپایی برای پوشش مذهبی در مدارس چیست؟

بررسی بازگشت گشت ارشاد؛ فعال اصولگرا به یورونیوز: حکومت باید عادت کند برخی از زنان بی‌حجابند

انتشار تصاویری از فریاد «کمک» زنی بدون حجاب اجباری؛ گزارش‌هایی از احیای گشت ارشاد