Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نت بلاکس از اختلال در اتصال به اینترنت در برخی از استان‌های ایران خبر داد

عکس آرشیوی از ایران
عکس آرشیوی از ایران Copyright ATTA KENARE/AFP or licensors
Copyright ATTA KENARE/AFP or licensors
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نت بلاکس، سازمان نظارت بر اینترنت جهانی از اختلال در اتصال به اینترنت در ایران به‌خصوص استان‌های شمال غربی خبر داد.

آگهی

این نهاد نظارتی با استناد به معیارهای اتصال به اینترنت گفت که اختلال بیشتر در استان‌های شمال غربی ایران است که «گزارش‌های کاربران را تایید می‌کند.»

نت بلاکس در مطلبی که در شبکه ایکس (توییتر سابق) منتشر کرد با نمودار این اختلال را نشان داد.

با توجه به اینکه تنها یک هفته به سالگرد جان باختن مهسا امینی باقی مانده است و خانواده این دختر سقزی که در بازداشتگاه گشت ارشاد جان باخت، در نظر دارند مراسم سالگرد او را برگزار کنند، بسیاری وضعیت فعلی اینترنت در ایران را ناشی از آن می‌دانند با این حال از سال گذشته محدودیت‌های دسترسی به اینترنت در ایران شدت گرفته است.

سال گذشته با شروع اعتراضات در پی جان باختن مهسا امینی، شماری از پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی مانند واتس‌اپ و اینستاگرام فیلتر شدند. گرچه به مانند گذشته قطع کامل دسترسی به شبکه جهانی اینترنت کمتر گزارش شده است اما پایین آمدن سرعت و اختلال در دسترسی به اینترنت در این یک سال بارها و بارها از سوی مردم گزارش شده است.

با این حال عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات هرگونه اختلال در اینترنت ایران را تکذیب می‌کند. وی دو هفته پیش با حضور در مجلس گفت که واژه «اختلال در شبکه» که از سوی عده‌ای مطرح می‌شود با هدف ایجاد جنگ روانی در کشور به کار می‌رود.

ایجاد اینترنت ملی موضوعی است که از دولت‌های قبلی مطرح شده و نگرانی‌ها و انتقادهایی را ایجاد کرده بود. با این حال در زمانی‌که اینترنت جهانی در ایران دچار اختلال می‌شود دسترسی تنها به سایت‌های داخلی با اینترنت ملی وجود دارد.

وزیر ارتباطات در دولت ابراهیم رئیسی در این باره گفته است: «شتاب بخشی به شبکه ملی اطلاعات از ۲۳ درصد در ابتدای دولت الان بیش از ۶۲ درصد پیشرفت دارد و در همین دولت کار را به سرانجام خواهیم رساند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات ایران؛ از واکنش تهران به انتشار کاریکاتورهای جنجالی خامنه‌ای تا تکذیب خبر قطع کامل اینترنت

طرح طبقاتی کردن اینترنت؛ مردم عادی همچنان به‌دنبال دور زدن فیلترینگ

گزارش سازمان ملل درباره ارتکاب «جنایت علیه بشریت» و مسئولیت مرگ مهسا امینی؛ پیامدها و واکنش‌ ایران