Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ارمنستان از تحرکات نظامی جمهوری آذربایجان در مرز میان دو کشور خبر می‌دهد

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان
نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایروان روز پنج‌شنبه ۷ سپتامبر با اشاره به تحرکات نظامی باکو در طول مرز دو کشور، از احتمال حمله نظامی جمهوری آذربایجان به خاک ارمنستان خبر داد.

آگهی

تنش‌ها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در ماه‌های گذشته به شدت افزایش یافته است زیرا هر دو کشور همدیگر را به حملات فرامرزی متهم می‌کنند.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در جلسه هیات وزیران این کشور گفت که وضعیت نظامی-سیاسی منطقه «بدتر» شده است.

او گفت که جمهوری آذربایجان نیروهای نظامی خود را در مرز دو کشور و همچنین در نزدیکی منطقه قره‌باغ متمرکز کرده است.

آقای پاشینیان در ادامه گفت: «جمهوری آذربایجان با این تحرکات، عزم خود را برای اقدام‌های تحریک‌آمیز نظامی جدید علیه قره‌باغ و ارمنستان نشان می‌دهد.»

باکو با رد ادعاهای ارمنستان، این موضوع را یک «دروغ» عنوان کرد. وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ارمنستان باید ادعاهای ارضی خود بر جمهوری آذربایجان را کنار بگذارد، به تحرکات نظامی-سیاسی خود پایان دهد و مانع روند صلح نشود.»

هم‌زمان با طرح ادعاهای ایروان مبنی بر تحرکات نظامی باکو در مرز میان دو کشور، وزیر دفاع قبرس در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی نوشت همتای ارمنستانی‌اش سفر برنامه‌ریزی شده خود به قبرس را به دلیل «وخامت اوضاع» لغو کرد.

هیئت نظارتی اتحادیه اروپا مستقر در سمت مرز ارمنستان اعلام کرد که فعالیت‌های گشت‌زنی خود را برای مشاهده هرگونه تحرکات نظامی جمهوری آذربایجان افزایش داده است.

ادعاهای آقای پاشینیان در آستانه برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در منطقه جدایی‌طلب در روز شنبه و چند روز پیش از رزمایش مشترک نیروهای ارمنستان و آمریکا مطرح شده است.

کرملین روز پنج‌شنبه با انتقاد از رزمایش مشترک ارمنستان و آمریکا، اعلام کرد که این رزمایش‌ها به ثبات در منطقه ناآرام قفقاز آسیب می‌رساند. مسکو منطقه قفقاز را حیاط خلوت خود می‌داند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای پاشینیان از مسکو به دلیل شکست در رفع انسداد تنها جاده قره‌باغ به ارمنستان انتقاد کرده است.

در سال ۲۰۲۰، روسیه نیروهای حافظ صلح خود را پس از میانجیگری برای پایان جنگ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در این منطقه قره‌باغ مستقر کرد.

پیشتر آقای پاشینیان از اتکای ارمنستان به روسیه به عنوان ضامن امنیت این کشور به عنوان یک «اشتباه استراتژیک» نام برده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه چرخش به غرب ایروان؛ ارمنستان و آمریکا رزمایش نظامی مشترک برگزار می‌کنند

روسیه با انتقاد از قرارداد تسلیحاتی ارمنستان و فرانسه: پاریس به دنبال جنگ‌افروزی در قفقاز است

ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه خارج می‌شود