«مدیریت ثروت» شغل چند میلیارد دلاری جدید؛ چگونه از ثروت دیگران پول دربیاوریم؟

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright canva
Copyright canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ثروتمندان همه مدل آدم استخدام می‌کنند تا زندگی‌شان آسان شود. از باغبان و خدمتکار خانه گرفته تا پرستاری که فرزندانشان را بزرگ کند. اما شاید هیچکدام به اندازه مدیر ثروتی که برای محافظت از سرمایه آنها استخدام شده، مهم نباشد. آنها مهم هستند و از ثروتِ ثروتمندان نیز درآمدهای میلیاردی به جیب می‌زنند.

آگهی

این مشاوران در سراسر جهان مانند ژنو و نیویورک پراکنده هستند و به عنوان امانت‌دار ثروتمندان استخدام می‌شوند. آنها باید به نفع مشتریان خود عمل کنند. از همین رو، آنها از اعماق زندگی خصوصی افراد ثروتمند آگاه هستند تا مثلا درباره مسایلی مانند ارث فرزندی که خارج از ازدواج به دنیا آمده، مشاوره دهند. 

این مشاوران همچنین کمک می‌کنند تا سرمایه خانوادگی بیشتر شود و حساب مالیاتی به حداقل برسد.

برای دهه‌ها «مدیریت ثروت» خدمات ویژه‌ای در بخش‌های مالی بود اما حالا جذاب‌ترین تجارت در این صنعت به شمار می‌رود. 

پس از بحران مالی ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ میلادی سرمایه و نیاز به نقدینگی باعث شد که کسب و کارهای سنگین ترازنامه‌ای مانند وام دادن شکل بگیرد؛ مشاغلی که سخت و پرهزینه هستند. 

اما در مقایسه، انجام مشاوره ثروت، تقریبا به هیچ سرمایه‌ای نیاز ندارد. حاشیه سود شرکت‌هایی که رشد پیدا می‌کنند، معمولا ۲۵ درصد است. اصولا مشتریانش هم پایدار هستند که به این معنی است که درآمد قابل پیش‌بینی خواهد بود. کارمزد استاندارد برای یک مدیر ثروت سالانه یک درصد از دارایی مشتری‌اش است. 

شغل «مدیریت ثروت» به دلیل سرعت رو به رشد آن جذاب‌تر هم شده است. رشد اقتصاد جهانی در دو دهه گذشته به اندازه کافی مناسب بوده است و طی این مدت رشد اقتصادی بیش از ۳ درصد بوده است. اما رشد ثروت، رقمی بیشتری را نشان می‌دهد و بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ میلادی از ۱۶۰ تریلیون دلار یا چهار برابر تولید جهانی به ۵۱۰ تریلیون دلار یا شش برای تولید جهانی رسیده است. 

حالا پیش‌بینی می‌شود این روند رشد بیشتری هم پیدا کند. بنابراین به گفته مشاوران ثروت، پیش‌بینی می‌شود که این رونق به افزایش درآمد مدیریت ثروت جهانی از ۲۵۵ میلیارد دلار به ۵۱۰ میلیارد دلار کمک کند. البته این روند به جغرافیا، جمعیت‌شناسی و فناوری بستگی دارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با ایجاد ثروت سلسله‌ای و خانواده‌ای در بازارهای آسیایی و آمریکای لاتین، بزرگترین مدیران تلاش می‌کنند تا مکان‌های بیشتری از جهان را پوشش دهند. حالا شرکت‌های بزرگ مالی و سرمایه‌ای هم به دنبال جذب بیشتر و مدیریت ثروت هستند تا بتوانند پول ریخته شده در این صنعت را جمع کنند. 

گلدمن ساکس و جی‌پی مورگان از جمله این شرکت‌ها هستند. شرکت مورگان استنلی هم با خرید تعداد معدودی از شرکت‌های کوچک‌تر مدیریت ثروت در دهه گذشته، حالا بر حدود ۶ تریلیون دلار و شرکت یو‌بی‌اس، شرکت خدمات مالی بر ۵.۵ تریلیون دلار دارایی ثروت جهان نظارت دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلژیکی‌ها ثروتمندترین مردم جهان شدند

گزارش جهانی ثروت؛ در سال ۲۰۲۲ تعداد میلیونرها در سراسر جهان «به جز در فرانسه و ایران» کاهش یافته است

سالمندان آلمانی چگونه به تامین هزینه‌های حزب راست افراطی کمک می‌کنند؟