Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرار از زندان با هلی‌کوپتر به سبک فیلم‌های هالیوودی؛ محاکمه رضوان فاید در دادگاه پاریس کلید خورد

تصویری گرافیکی از رضوان فاید، مجرم سابقه‌دار فرانسوی که برای فرار سازمان یافته با هلی‌کوپتر از زندان محاکمه می‌شود
تصویری گرافیکی از رضوان فاید، مجرم سابقه‌دار فرانسوی که برای فرار سازمان یافته با هلی‌کوپتر از زندان محاکمه می‌شود Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه برادرزاده رضوان فاید که به زعم کارشناسان، یکی از آنها عضو تیم سازمان‌دهی این فرار عجیب و کم‌سابقه در فرانسه بوده به عنوان دیگر متهمان این پرونده در دادگاه پاریس محاکمه خواهند شد.

آگهی

رضوان فاید، سارق و مجرم سابقه دار الجزایری‌تبار فرانسوی که سال ۲۰۱۸ موفق شده بود به سبک فیلم‌های هالیوودی با استفاده از هلی‌کوپتر از زندانی در پاریس بگریزد، روز سه‌شنبه محاکمه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دادگاه محاکمه این تبهکار فرانسوی که پیش‌تر، طی پنج‌ سال دو بار موفق به فرار از زندان شده و در نهایت بار دیگر دستگیر و بازداشت شده بود، تحت تدابیر شدید امنیتی در ساختمان تاریخی دادگستری پاریس واقع در «ایل دو سیته» برگزار می‌شود.

این دادگاه که در آن علاوه بر رضوان فاید، ۱۱ نفر دیگر به ظن همدستی با وی در تدارک این فرار و یا کمک رسانی به او در طول سه ماه گریز از زندان محاکمه خواهند شد، قرار است تا ۲۰ اکتبر به طول انجامد.

نام پنج نفر از اعضای خانواده رضوان فاید در میان متهمان این پرونده دیده می‌شود؛ در این میان می‌توان به برادر بزرگ‌تر و ۶۵ ساله او رشید اشاره کرده که گفته می‌شود رهبری عملیات سازمان‌یافته فرار را برعهده داشته است.

ابراهیم ۶۳ ساله، که روز اول ژوئیه ۲۰۱۸ حوالی ساعت یازده صبح، زمانی که یک گروه کماندویی برای فراری دادن رضوان فاید با هلی‌کوپتر وارد ندامتگاه رئو شدند در اتاق ملاقات با وی دیدار داشت نیز جز متهان این پرونده است.

همچنین سه برادرزاده رضوان فاید که به زعم کارشناسان، پرونده یکی از آنها عضو تیم سازمان‌دهی این فرار عجیب و کم‌سابقه در فرانسه بوده به عنوان متهم در دادگاه پاریس محاکمه خواهند شد.

فرار رضوان فاید از زندان رئو در سال ۲۰۱۸ در مجموع طی ۱۰ دقیقه و زیر تشویق دیگر زندانیان که شاهد به پرواز درآمدن هلی‌کوپتر از محوطه ندامتگاه بودند، انجام شد.

همدستان رضوان فاید که فرانس‌پرس از آنها به عنوان یک گروه کماندویی یاد می‌کند هلی‌کوپتر را به بهانه تمرین پرش هوایی اجاره و سپس ربوده بودند.

زمانی که هلی‌کوپتر در حیاط ندامتگاه به زمین نشست، یکی از اعضای باند فرار سلاحی را روی سر خلبان نگه داشت و دو تن دیگر با به دست داشتن کلاشینکف وارد محوطه زندان شده و پس از پرتاب بمب‌های دودزا، به درون اتاق ملاقات رخنه کرده و رضوان فاید را به همراه خود بردند.

این مجرم سابقه‌دار فرانسوی سه ماه پس از فرار از زندان در یکی از توابع شهرستان «اوآز»، جایی که در آن بزرگ شده بود، دستگیر و بازداشت شد.

اطلاعات منتقل شده به پلیس و نیروهای امنیتی مبنی بر اینکه فردی با قامت مرد و دارای پوشش زنانه نقاب یا روبنده در «کخیی» دیده شده ماموران را به این شهر کشاند تا در نهایت رضوان فاید را در خانه دوست یکی از برادرزاده‌هایش دستگیر کنند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابتکاری در شهر پاریس؛ مسافران اتوبوس‌ها شب‌ها هرکجا که بخواهند پیاده می‌شوند

از فرار سرباز آمریکایی به کره شمالی در بحبوحه افزایش تنش‌ها در منطقه چه می‌دانیم؟

دادگاه پاریس حکم جلب بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را تایید کرد