Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دزد سابقه‌دار با بالگرد از زندان گریخت

دزد سابقه‌دار با بالگرد از زندان گریخت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رضوان فاید ۴۶ ساله روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه صبح توانست از زندان «رئو» در جنوب پاریس بگریزد.

آگهی

یک دزد سابقه دار با یک فروند بالگرد کوچک از زندانی در فرانسه فرار کرد. او یک بار دیگر هم در سال ۲۰۱۳ از زندان فرار کرده بود.

رضوان فاید که روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه صبح توانست از زندان «رئو» در جنوب پاریس بگریزد، هنوز متواری است و نشانی از او پیدا نشده است. پلیس می‌گوید دست کم سه مرد مسلح در این فرار بزرگ به او کمک کرده‌اند.

به نوشته رسانه‌های فرانسه، ساعت ۱۱ و ربع، ۳ نفر به مأموران زندان مراجعه کرده و خواستار آزادی رضوان فاید شدند. آنها تنها دقایقی بعد موفق شدند دوست‌شان را فراری بدهند. این سه مرد بالگرد کوچکی را در تنها حیاط زندان که فاقد حفاظ توری بود نشانده بودند و مرد زندانی که برای ملاقات برادرش به سالن ملاقات رفته بود بلافاصله خود را به بالگرد رساند.

بامداد همین روز و پیش از آغاز این عملیات، دو نفر از همدستان زندانی فراری سلاح در دست به یک باشگاه هوانوردی تفریحی در حوالی پاریس و در نزدیکی زندان رئو وارد شده و یک خلبان را به گروگان گرفته بودند. آنها سپس از خلبان خواستند تا آنها را با یک فروند بالگرد کوچک که در آن مکان بود به سمت زندان ببرد.

بالگرد پس از انجام عملیات به نقطه‌ای در شمال پاریس پرواز کرده، سپس سرنشینان از آن پیاده شدند. پلیس فرانسه می‌گوید رضوان فاید پس از آن با یک خودرو رنو سیاه رنگ از محل دور شده است. تبهکاران فراری پیش از ترک محل، بالگرد را به آتش کشیدند.

همدستان زندانی فراری به غایت ورزیده بوده‌اند

یوان کارار، دبیر سندیکای زندان‌های فرانسه می‌گوید همدستان زندانی فراری به غایت ماهر و کارکشته و نیز مسلح به چندین سلاح مرگبار بوده‌اند.

آنها حرفه‌ای بوده و ظاهرا برای این عملیات تمرین بسیاری کرده بودند.

واکنش وزیر کشور فرانسه

فرار بزرگ این زندانی واکنش وزیر کشور فرانسه را به همراه داشت.

ژرار کلمب ساعتی پس از این رویداد گفت که پلیس قضایی مأموریت یافته تا زندانی فراری را رهگیری و مکان‌یابی کنند. به گفته آقای کلمب تمامی واحدهای پلیس و ژاندارمری در منطقه برای به دام انداختن زندانی فراری و همدستانش به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

زندانی فراری کیست؟

رضوان فاید ۴۶ ساله در سال ۲۰۱۰ تلاش کرده بود با کمک چند تن دیگر یک خودرو ضد گلوله را بدزدد، اما پلیس او همدستانش را دستگیر کرد. دستگیری آنها البته ساده نبود، زیرا پلیس مجبور شده بود دزدان را در حالی که با خودرو ضدگلوله سرقتی با سرعت زیاد در اتوبان حرکت می‌کردند، تعقیب کند.

آنها در حال فرار به سوی مأموران شلیک کرده و یک پلیس زن به نام اورلی فوکه را کشتند.

رضوان فاید به ۲۵ سال حبس محکوم شد و دیوان عالی این حکم را در سال ۲۰۱۸ تأئید کرد. او در سال ۲۰۱۷ نیز به ۱۸ سال زندان محکوم شده بود.

زندانی یک بار دیگر هم فرار کرده بود

رضوان فاید یک بار دیگر نیز در سال ۲۰۱۳ از زندان شهر لیل در شمال فرانسه فرار کرده بود. او در آن زمان به جرم قتل مأمور پلیس در جریان تعقیب و گریز سال ۲۰۱۰ در زندان به سر می‌برد.

این زندانی خطرناک در هنگام نخستین تلاش خود برای فرار چهار تن از زندانبانان را به گروگان گرفته بود. فاید سپس با منفجر کردن چهار در از زندان گریخته بود. مأموران پلیس کمی بعد او را به همراه یک همدست دیگر در خودرویی شناسایی و دستگیر کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احتمال حضور پلیس و ژاندارمری در مدارس فرانسه برای مقابله با خشونت

سارق سینما دوست فرانسوی ۳ ماه پس از فرار از زندان دستگیر شد