نخستین سفر وزیر خارجه جدید ترکیه به ایران؛ تاکید فیدان بر «نابودی» پ.ک.ک و بازگشت پناهجویان سوری

دیدار هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه با حسین امیرعبداللهیان
دیدار هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه با حسین امیرعبداللهیان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه ترکیه که به تهران سفر کرده می‌گوید این کشور از توافق برای از سرگیری روابط میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی حمایت می‌کند.

آگهی

هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه که از زمان پیروزی رجب طی اردوغان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری در این کشور کار خود را به عنوان رئيس دستگاه دیپلماسی این کشور آغاز کرده، در نخستین سفرش در این جایگاه به تهران با همتای ایرانی خود دیدار و گفتگو کرد. 

فیدان در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت گسترش روابط دوجانبه تاکید کرد که به مشکلات شرکت‌ها و اتباع ترک که در ایران فعالیت می‌کنند، رسیدگی خواهد کرد. او همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نگرانی‌های ترکیه در خصوص فعالیت حزب کارگران کردستان یا پ.ک.ک گفت که در دیدار با امیرعبداللهیان بر «انتظارات آنکارا برای مبارزه و نابودی این گروه تروریستی» تاکید کرده است. 

او همچنین با اشاره به این که «حفظ حقوق برادران ترکمن‌» در کرکوک برای ترکیه اهمیت زیادی دارد، گفت: «از مقامات عراق می‌خواهیم تا هرچه سریعتر به موجودیت گروه تروریستی پ.ک.ک در کرکوک پاپان دهند.»

هرچند ایران و ترکیه بر سر مساله حزب کارگران کردستان اختلاف‌نظر زیادی ندارند اما سیاست‌های دو کشور در قبال سوریه کاملا با یکدیگر متفاوت است. فیدان در این خصوص گفت: «موضع ما در قبال بحران سوریه کاملا روشن است؛ ما از دمشق انتظار داریم که اقدامات لازم برای بازگشت امن پناهنجویان سوریه در ترکیه را انجام دهد.» 

اظهارات آقای فیدان در حالی مطرح می‌شود که پیشتر بشار اسد، رئيس جمهوری سوریه مدعی شده بود که ترکیه از استمرار بحران در بخش‌های مرزی دو کشور استقبال و از تروریست‌ها حمایت می‌کند. جمهوری اسلامی ایران هم به صورت کلاسیک در این مساله با دولت مرکزی سوریه هم‌نظر است. 

در همین رابطه امیرعبداللهیان در خصوص مساله سوریه گفت: «مساله سوریه و نگرانی‌های ترکیه باید از مسیر دیپلماسی و گفتگوی آنکارا و دمشق پیگیری شود. جمهوری اسلامی به تلاش‌های خود برای رفع نگرانی ترکیه، در چارچوب احترام به تمامیت ارضی سوریه ادامه خواهد داد.» 

وزیر امور خارجه دولت ابراهیم رئيسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به صورت غیرمستقیم به اختلافات ایران و جمهوری آذربایجان بر سر مسیرهای ترانزیتی اشاره و تاکید کرد که جمهوری اسلامی محدود کردن مسیرهای ترانزیتی موجود را بر نمی‌تابد. 

اشاره امیرعبداللهیان احتمالا به تلاش‌های جمهوری آذربایجان برای کنترل بخش‌های عمده جاده لاچین و مسیر زنگزور است. مسیری که می‌تواند به محدود کردن مسیرهای ترانزیتی ایران منجر شود. ترکیه به صورت کلاسیک همواره در مسائل منطقه قفقاز جنوبی هم‌پیمان جمهوری آذربایجان بوده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از نشست خبری با همتای ترک خود از هدف‌گذاری برای تجارت ۳۰ میلیارد یورویی دو کشور خبر داد. او همچنین اضافه کرد که عربستان سعودی هم برای مشارکت با ایران و ترکیه تمایل دارد و برگزاری نشست سه‌جانبه اقتصادی تهران، آنکارا و ریاض در دستور کار طرفین قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراین از پیشروی در شرق و جنوب خبر داد؛ بازدید زلنسکی از خط مقدم جبهه شرقی

بحران سوریه؛ آمادگی پوتین برای میزبانی نشست مشترک با ایران و ترکیه

تلاش روسیه، ایران و ترکیه برای حذف دلار از مبادلات فی‌مابین