Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ده‌ها زخمی در درگیری میان موافقان و مخالفان حکومت اریتره‌ در پایتخت اسرائیل؛ نتانیاهو: اخراجشان کنید

درگیری میان اریتره‌ای‌ها در اسرائیل
درگیری میان اریتره‌ای‌ها در اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درگیری میان موافقان و مخالفان دولت اریتره در تل‌آویو به خشونت کشیده شد. به گزارش مقامات اسرائیل، اریتره‌ای‌ها با پلیس تل‌آویو هم درگیر شدند. در پی این درگیری‌ها بنیامین‌نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل خواستار اخراج پناهجویان اریتره‌ای دخیل دراین درگیری‌ها شد.

آگهی

به گزارش ستاره داوود سرخ، اداره خدمات اورژانس اسرائیل، بیش از ۱۱۴ نفر از جمله ده‌ها پلیس به دلیل جراحات تحت درمان قرار گرفتند. جراحات ۸ نفر جدی گزارش شده است.

به گزارش پلیس اسرائیل در نتیجه این درگیری‌ها ۴۹ نفر از نیروهای پلیس مجروح و ۳۹ نفر از معترضان هم دستگیر شدند. نیروهای پلیس که احساس خطر می‌کردند حین تلاش برای بیرون کشیدن خود از جمعیت تیر‌های واقعی شلیک کردند. هنوز مشخص نیست که آیا در نتیجه تیراندازی پلیس کسی زخمی شده است یا نه. 

در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی از این درگیری‌ها منتشر شده، هواداران و مخالفان حکومت اریتره با چوب و سنگ به یکدیگر حمله‌ور می‌شوند.

اریتره‌ای‌ها اکثریت پناهجویان آفریقایی اسرائیل را تشکیل می‌دهند. 

درحالی که برخی از معترضان به سوی پلیس سنگ پرتاب می‌کردند و سطل آشغال‌ها را آتش می‌زدند، پلیس تل‌آویو برای متفرق کردن جمعیت از بمب‌های صوتی استفاده کرد.

خشونت‌های روز شنبه موضوع مناقشه‌برانگیز مهاجران را که باعث شکاف عمیقی در اسرائیل شده است در حالی دوباره به کانون توجهات بازگردانده که جامعه اسرائیل همچنان در پی اصلاحات قضائی نتانیاهو دوپاره شده است. موافقان این اصلاحات می‌گویند دیوان عالی این کشور پیوسته مانع بیرون راندن مهاجران شده و به همین علت اختیاراتش باید کاهش یابند.   

پلیس تلاویو در بیانیه‌ای گفت: «شمار زیادی از نیروهای پلیس برای برگزاری تظاهرات از پیش تعیین شده، آماده بودند و مسیر‌هایی هم به این راهپیمایی‌ها اختصاص داده شده بود. اما معترضان زودتر از ساعت مقرر به خیابان آمده و آغاز به برهم زدن نظم عمومی کردند. برخی از آن‌ها هم دست به خشونت و خرابکاری زدند. طی این اتفاقات، نیروهای پلیس که متوجه خطر عاجل شده‌ بودند، برای بیرون کشیدن خود از جمعیت از گلوله‌های واقعی استفاده کردند. در حال حاضر پلیس موفق شده است آرامش را به مناطق جنوبی شهر تلاویو بازگرداند. نیروهای پلیس خود را آماده انجام عملیات بازداشت قانون‌شکنان و بازگرداندن آرامش به جامعه می‌کنند.»

این راهپیمایی‌ها قرار بود به مناسبت سی‌امین سالگرد حکومت ایسایس آفورکی، رئیس جمهوری اریتره برگزار شود. 

Ohad Zwigenberg/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
درگیری میان اریتره‌ای‌ها در اسرائیلOhad Zwigenberg/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.

نتانیاهو: «این آشوب‌گران را هرچه سریع‌تر اخراج کنید»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در پی این ناآرامی‌ها با هیات وزیران جلسه‌ای ویژه برگزار کرد و خواستار اخراج پناهجویان دخیل در این اعتراضات شد.

آقای نتانیاهو گفت: «ما خواستار اقدامات سختگیرانه در خصوص این آشوب‌گران از جمله اخراج فوری آن‌هایی که در این اعتراضات دخیل بودند هستیم.»

وی از هیات وزیران خواست تا طرح‌هایی برای «حذف نفوذی‌های غیرقانونی» ارائه دهد و خاطر نشان کرد که پیش‌تر دیوان عالی اسرائیل مانع اقداماتی برای خروج رضایت‌مندانه مهاجران شده است.

بر اساس حقوق بین‌الملل اسرائیل نمی‌تواند مهاجران را به زور به کشوری برگرداند که جانشان در‌آن‌جا در خطر است. 

بنیامین نتانیاهو روز شنبه در این باره گفت که فکر نمی‌کند بازگرداندن هواداران حکومت اریتره به کشورشان مشکل‌ساز باشد. 

Ohad Zwigenberg/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
درگیری میان اریتره‌ای‌ها در اسرائیلOhad Zwigenberg/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.

حدود ۳۰ هزار مهاجر آفریقایی از سرکوب و فقر در سودان و اریتره سال‌هاست که به اسرائیل گریخته‌اند. به گزارش اورشلیم پست، اسرائیل تنها یک درصد این مهاجران را به رسمیت می‌شناسد، آن‌ها را عمدتا مهاجرین اقتصادی می‌خواند و می‌گوید هیچ تعهدی در قبالشان ندارد. 

اسرائیل تاکنون از تاکتیک‌های مختلفی برای وادار کردن این مهاجرین به ترک کشور از جمله ارسال آن‌ها به زندانی دورافتاده، نگه‌داشتن بخشی از دستمزدشان تا زمانی که به ترک خاک اسرائیل رضایت دهند و یا پیشنهاد پول نقد در صورت توافق برای خروج از کشور و رفتن به جایی در آفریقا یا جای دیگر، استفاده کرده است. 

حامیان مهاجران می‌گویند، اسرائيلی که بر خاکستر هولوکاست و به دست پناهندگان یهودی بنا شده است، باید پذیرای پناهجویان باشد. با این حال مخالفان بر این باورند که این مهاجران چیزی جز جرم و جنایت را به ویژه در مناطق فقیرتر اسرائیل به ارمغان نیاورده‌اند. 

بنابر ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در کشورهای دیگری چون کانادا و نروژ هم درگیری‌هایی میان موافقین و مخالفین دولت ایسایس آفورکی روی داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگترین قرارداد دفاعی اسرائیل؛ آمریکا با فروش سامانه‌های پیشرفته پیکان-۳ به آلمان موافقت کرد

وزیر دارایی اسرائیل کمک‌های مالی به مناطق عرب‌نشین بیت‌المقدس شرقی را معلق کرد

نتانیاهو از پروژه خط ریلی ۲۷ میلیارد دلاری اسرائیل با هدف اتصال زمینی تل‌آویو به عربستان پرده برداشت