وزیر دارایی اسرائیل کمک‌های مالی به مناطق عرب‌نشین بیت‌المقدس شرقی را معلق کرد

بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل
بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون و نخست وزیر پیشین اسرائیل وزیر دارایی را به نژادپرستی متهم کرد و گفت «شهروندان عرب صرفاً به دلیل عرب بودن مورد آزار و سوءاستفاده قرار می‌گیرند.»

آگهی

بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل، بودجه اختصاص داده شده به مناطق عرب‌نشین و برنامه های آموزشی برای فلسطینیان در بیت‌المقدس شرقی را به حال تعلیق درآورد.

آقای اسموتریچ که از وزرای کلیدی و تندرو کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل است این تصمیم را به بهانه‌‌هایی چون بیم و نگرانی نسبت به افزایش جرائم و اوضاع امنیتی اتخاذ کرده است؛ تدبیری که اتهامات نژادپرستانه را بر ضد وی برانگیخته است.

وی روز دوشنبه در سخنانی برخی از بودجه‌های در نظر گرفته شده برای شوراهای محلی مناطق عرب‌نشین را نوعی پاداش سیاسی اعطا شده توسط کابینه قبلی اسرائیل خواند و مدعی شد که این پول‌ها ممکن است به دست «جنایتکاران و تروریست‌ها» برسد.

آقای اسموتریچ، رئیس حزب راست افراطی «صهیونیسم مذهبی» و حامی سیاست شهرک‌سازی که اظهارات گذشته وی در خصوص فلسطینی‌ها با موج محکومیت جهانی همراه شده بود، در ادامه گفت: «اولویت های دولت ملی ما با اولویت‌های دولت چپ قبلی متفاوت است و ما نباید به خاطر آن عذرخواهی کنیم.»

رسانه‌های دولتی اسرائیل اولین بار روز یکشنبه همزمان با انتشار نامه‌ای از سوی موشه آربل، وزیر کشور کابینه نتانیاهو خطاب به آقای اسموتریچ از تعلیق بودجه شهرهای عرب‌نشین بیت‌المقدس شرقی خبر دادند.

وزیر کشور اسرائیل در این نامه از وزیر دارایی خواسته بود که ۲۰۰ میلیون شِکِل (معادل ۵۴ میلیون دلار) از وجوه مورد نظر برای امور اداری و ۱۰۰ میلیون دلار دیگر وجوه در نظر گرفته شده برای امور اقتصادی را آزاد کند.

منصور عباس، از قانونگذارانی که در راس تشکیلات سیاسی مورد حمایت اعراب اسرائیل موسوم به «فهرست متحد عربی» قرار دارد تصمیم بزالل اسموتریچ را برای مسدود کردن بودجه شهر‌های عرب‌نشین «نژادپرستانه» خواند.

او در گفتگو با رویترز تصریح کرد: «شهروندان عرب حق دریافت این بودجه را که با هدف از بین بردن شکاف موجود میان جوامع عرب و یهودی اختصاص داده شده بود، دارند.»

شهروندان عرب حدود یک پنجم جمعیت اسرائیل را تشکیل می‌دهند؛ اغلب این افراد نوادگان فلسطینی‌هایی هستند که پس از جنگ ۱۹۴۸ در اسرائیل باقی ماندند.

دفتر بنیامین نتانیاهو به درخواست خبرگزاری‌های بین‌المللی برای واکنش نسبت به این تصمیم پاسخی نداد، در حالی که یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون و نخست وزیر پیشین اسرائیل آقای اسموتریچ را به نژادپرستی متهم کرد و گفت «شهروندان عرب صرفاً به دلیل عرب بودن مورد آزار قرار می‌گیرند.»

اقلیت عرب‌تبار ساکن اسرائیل از چندین دهه پیش در مقایسه با شهروندان یهودی با نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی عمده‌ای از جمله نرخ بالای فقر، سکونت در شهرهای شلوغ و فاقد زیرساخت‌های لازم و مراکز آموزشی با بودجه اندک مواجه بوده است.

به گفته رئیس کمیته ملی شوراهای محلی اعراب اسرائیل، تعلیق بودجه اختصاص داده شده به این معنی است که شوراها دیگر قادر به ارائه خدمات اولیه مانند جمع آوری زباله یا بازگشایی مدارس پس از تعطیلات تابستانی نیستند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده‌ها زخمی در درگیری میان موافقان و مخالفان حکومت اریتره‌ در پایتخت اسرائیل؛ نتانیاهو: اخراجشان کنید

نتانیاهو از پروژه خط ریلی ۲۷ میلیارد دلاری اسرائیل با هدف اتصال زمینی تل‌آویو به عربستان پرده برداشت

نظرسنجی؛ در پی اصلاحات قضایی ۲۸ درصد از اسرائیلی‌ها به خروج از کشور فکر می‌کنند