سهم روسیه از معاملات تجاری اتحادیه اروپا به زیر ۲ درصد رسید

معاملات تجاری با اتحادیه اروپا
معاملات تجاری با اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارقام یوروستات، مرکز آمار اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که سطح مبادلات تجاری این اتحادیه با روسیه به کمترین میزان از زمان آغاز تهاجم این کشور به اوکراین رسیده است.

آگهی

بر همین اساس سهم روسیه هم‌اکنون در واردات و صادرات اتحادیه اروپا کمتر از دو درصد است. این در حالی است که روسیه در ابتدای جنگ اوکراین سهمی ۹.۶ درصدی از کالاهای وارداتی به اتحادیه اروپا داشت. این رقم ماه ژوئن سال جاری به ۱.۷ درصد رسید. 

از سوی دیگر سهم روسیه از کل صادرات اتحادیه اروپا نیز از ۳.۸ درصد به ۱.۴ درصد کاهش یافته است.

بنا به اعلام کمیسیون اروپا تحریم‌های وضع‌شده علیه روسیه از زمان آغاز تهاجم نظامی این کشور به اوکراین مانع از صادرات نزدیک به ۴۴ میلیارد یورو کالا و واردات بیش از ۹۱ میلیارد یورو کالا شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سخنگوی کمیسیون اروپا روز پنجشنبه گفته بود که این اتحادیه سهم خود از واردات گاز طبیعی از روسیه را از ۲۴ درصد در سال ۲۰۲۲ به تنها ۱۵ درصد در نیمه اول سال جاری رسانده است. 

اتحادیه اروپا در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین علاوه بر وضع تحریم‌ علیه مسکو تلاش کرد تا وابستگی خود به نفت و گاز وارداتی از روسیه کاهش دهد. 

روسیه پیش از جنگ اوکراین حدود ۴۰ درصد از گاز طبیعی اتحادیه اروپا و حدود ۳۰ درصد از نفت وارداتی به این اتحادیه را تامین می‌کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تراز تجاری اتحادیه اروپا مثبت شد

اختلاف میان بانک مرکزی و کرملین؛ مقصر اصلی افزایش نرخ تورم روسیه کیست؟

گزارش اندیشکده بریتانیایی: روسیه به دنبال افزایش ظرفیت خود برای بی‌ثبات کردن کشورهای اروپایی است