تراز تجاری اتحادیه اروپا مثبت شد

بندر هامبورگ، آلمان
بندر هامبورگ، آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تراز تجاری اتحادیه اروپا در سه ماهه دوم ۲۰۲۳ و پس از شش فصل کسری مستمر، مثبت شد.

آگهی

داده‌های تجاری منتشر شده توسط اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) نشان می دهد که در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ میلادی، همزمان با کاهش ۲ درصدی صادرات، واردات اتحادیه اروپا ۳.۵ درصد پایین آمده که منجر به ثبت مازاد تجاری ۱ میلیارد یورویی شده است. 

اتحادیه اروپا در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ با کسری تجاری کم سابقه ۱۵۵ میلیارد یورویی مواجه شده بود که متاثر از افزایش قیمت جهانی انرژی در پی تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین بود. 

بر پایه گزارش یورواستات، کاهش واردات اتحادیه اروپا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی متاثر از افت ۱۵.۶ درصدی واردات انرژی و کاهش ۱۰.۹ درصدی ورودی مواد خام در مقایسه با سه ماهه نخست امسال است.

Eurostat
تراز تجاری اتحادیه اروپاEurostat

در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳، اتحادیه اروپا شاهد مازاد تجاری ۱۵.۶ میلیارد یورویی برای مواد غذایی، نوشیدنی و تنباکو و ۴۸.۵ میلیارد یورویی برای مواد شیمیایی بوده است. در همین مدت، مازاد تجاری ماشین آلات و وسایل نقلیه برای سومین سه ماهه متوالی افزایش یافت و به ۵۲.۴ میلیارد یورو رسید ولی همچنان پایین‌تر از مازاد ۶۰.۷ میلیارد یورویی ثبت شده در سه ماهه اول ۲۰۱۹ است. 

به ایکس یورونیوز فارسی بپیوندید 

گزارش یورواستات همچنین حاکیست که کسری تجاری حامل‌های انرژی از ۱۱۵.۳ میلیارد یورو در سه ماهه نخست ۲۰۲۳ به ۱۰۰ میلیارد یورو در سه ماهه دوم سال جاری میلادی کاهش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سهم روسیه از معاملات تجاری اتحادیه اروپا به زیر ۲ درصد رسید

محدودیت‌ها برای عبور از کانال پاناما تمدید شد؛ اختلال در تجارت آمریکا با شرق آسیا و اروپا

چند درصد تجارت خارجی اتحادیه اروپا بدون یورو و دلار انجام می‌شود؟