محدودیت‌ها برای عبور از کانال پاناما تمدید شد؛ اختلال در تجارت آمریکا با شرق آسیا و اروپا

کانال پاناما
کانال پاناما Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاناما تقریبا نیمی از فصل بارانی خود را پشت سر گذاشته ولی این کشور پُرباران یکی از خشک‌ترین فصل‌های تاریخ خود را سپری می‌کند؛ پدیده‌ای که بر رفت و آمد کشتی‌ها نیز تاثیر گذاشته و موجب شده است مقام‌های این کشور محدودیت‌های وضع شده در مورد وزن کشتی‌های عبوری از کانال پاناما را ۱۰ ماه دیگر تمدید کنند.

آگهی

کانال پاناما، یک آبراه غیرطبیعی و ساخته بشر است که طی ۱۰۰ سال گذشته به عنوان گذرگاهی تجاری، اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام را به هم متصل کرده است.

امروزه این کانال نزدیک به دو هزار بندر را در ۱۷۰ کشور جهان به هم متصل می‌کند. کشورهای مبدا و مقصد برتر هم آمریکا، چین و ژاپن هستند و تنها در سال ۲۰۲۲ میلادی بیش از ۱۴ هزار کشتی که حامل افزون بر ۲۹۱ میلیون تن بار بودند، از این آبراه عبور کردند. 

هر چند که کشتی‌های کانتینری رایج‌ترین کاربران کانال پاناما هستند و بیش از ۴۰ درصد کالاهای مصرفی تجارت بین شمال شرق آسیا و ساحل شرقی ایالات متحده را حمل می‌کنند اما اخیرا کشتی‌های عظیم حامل گاز طبیعی مایع (ال ان جی) نیز مسیر شرق ایالات متحده را تا چین، هند، کره و ژاپن از طریق این آبراه طی می‌کنند.

در چنین شرایطی، پیش‌بینی شده که کاهش بارندگی  و ادامه خشکسالی در پاناما حداقل تا اوایل سال ۲۰۲۴ میلادی ادامه داشته باشد. 

به این ترتیب سطح پایین‌ آب و ادامه محدودیت‌های وضع شده برای عبور کشتی‌ها از کانال پاناما، شبکه‌های زنجیره تامین جهانی که به تازگی زخم دوران همه‌گیری ویروس کرونا را ترمیم کرده بودند را دوباره دچار مشکل خواهند کرد.

محدودیت‌هایی که به تازگی تمدید شده، از ژوئیه گذشته برقرار بود که مطابق آن، عبور و مرور روزانه ۳۲ فروند کشتی از کانال پاناما مجاز شده است. عمق این کشتی‌ها نیز نباید بیش از ۴۴ فوت باشد. 

به ایکس یورونیوز فارسی بپیوندید 

این محدودیت‌ها باعث شده که زمان انتظار کشتی‌ها برای عبور از کانال پاناما افزایش یافبد. طبق گزارش اِوراستریم (Everstream Analytics) که یک مرکز ارزیابی زنجیره تامین جهانی است، تا اواسط اوت حدود ۱۳۵ فروند کشتی در هر دو سوی کانال منتظر عبور بودند، که این رقم در ماه پیش از آن یعنی در ژوئیه تنها ۲۹ فروند بوده است. 

بر پایه این گزارش، اکثر کشتی‌های حاضر در صف انتظار، تانکرهای گاز یا کشتی‌های فله‌بر هستند.

اِوراستریم در عین حال تاکید کرده که تعداد کشتی‌هایی که پنج روز یا بیشتر منتظر می‌مانند همچنان در حال افزایش است و باعث تاخیر در حمل و نقل در سراسر ایالات متحده و اروپا می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تراز تجاری اتحادیه اروپا مثبت شد

بحران در بخش‌هایی از قاره سبز؛ نشانه‌هایی از کاهش خشکسالی اروپا نمایان شد

تأثیر سانحه کشتی به گل نشسته بر اقتصاد جهان؛ اهمیت کانال سوئز در چیست؟