آمریکا به دنبال استفاده از هزاران «ربات‌ جنگجو» است

ربات نظامی ارتش آمریکا (عکس از آرشیو)
ربات نظامی ارتش آمریکا (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع آمریکا در نظر دارد طی دو سال آینده برای مقابله با قدرت روزافزون چین استفاده از هزاران سامانه تسلیحاتی خودکار را آغاز کند.

آگهی

کتلین هیکس، معاون وزیر دفاع ایالات متحده روز دوشنبه ضمن بیان این مطلب تاکید کرد که «ضرورت نوآوری» در رقابت واشنگتن با چین امری حیاتی خواهد بود. او برتری چین در رقابت با آمریکا را برتری عددی از نظر در اختیار داشتن ناو، موشک‌ و جمعیت بیشتر دانست.

معاون وزیر دفاع آمریکا افزود که هدف کشورش آغاز استفاده از «سامانه‌های خودکار متراکم در سطح چند هزار و در زمینه‌های مخالف طی ۱۸ تا ۲۴ ماه آینده» است.

کتلین هیکس توسل به سامانه‌های تسلیحاتی خودکار را کم‌هزینه‌تر خواند و گفت که آمریکا به این ترتیب سربازان کمتری را به خط مقدم نبردهای نظامی خواهد فرستاد. او همچنین از لزوم تغییر سریع نحوه نگاه به مناقشه‌های نظامی سخن گفت. 

استفاده گسترده از پهپادهای انتحاری در جنگ اوکراین طی ۱۸ ماه گذشته از نظر تحلیلگران امور دفاعی بیانگر تغییری اساسی در مناقشه‌های نظامی بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هرچند استقلال عملیاتی سامانه‌های نظامی طی سال‌های گذشته افزایش یافته است اما سخنان معاون وزیر دفاع آمریکا از برنامه‌ریزی واشنگتن برای استفاده گسترده از ربات‌های جنگجو حکایت دارد. 

سامانه تسلیحاتی خودکار از نظر پنتاگون رباتی خواهد بود که قادر به انجام عملیات پیچیده نظامی بدون دخالت انسان باشد. از سوی دیگر هزینه تولید این ربات‌ها به اندازه‌ای خواهد بود که به خطر انداختن آن برای یک ماموریت نظامی مساله‌ساز نباشد و به این ترتیب امکان جایگزینی آن به طور گسترده و انبوه وجود خواهد داشت.

انتظار می‌رود که ارتش آمریکا به دنبال استفاده از این سامانه‌های تسلیحاتی خودکار در زمین، دریا، هوا و فضا باشد. 

با این حال یکی از نگرانی‌های جدی در مورد استفاده از ربات‌ها در میادین نبرد به رعایت مقررات جنگ بر می‌گردد. طرفداران استفاده از ربات‌ها معتقدند که امکان برنامه‌ریزی برای سامانه‌های تسلیحاتی خودکار وجود خواهد داشت و آنها حتی از سربازان هم بهتر از دستورها پیروی خواهند کرد.

در مقابل مخالفان استفاده از ربات‌ها در مناقشه‌های نظامی به عدم امکان پیش‌بینی همه سناریوهای محتمل در جنگ اشاره می‌کنند. به گفته آنها ربات‌ها ممکن است با درک اشتباه از دستور‌ها حملاتی ناخواسته انجام دهند و فاجعه بیافریند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان با چاپگر سه‌بعدی رباتی به شکل دست با استخوان، رباط و زردپی مصنوعی تولید کردند

آمریکا برای مقابله با «تهدیدات ایران» از ربات‌های دریایی بیشتری در خلیح فارس استفاده می‌کند

«ربات‌های قاتل» روسیه تانک‌های آبرامز و لئوپارد-۲ را در اوکراین مهار خواهند کرد؟