پروژه نیمبوس؛ کارکنان گوگل در اعتراض به انعقاد قرارداد با ارتش اسرائیل تجمع کردند

اعتراض معترضان علیه همکاری گوگل و آمازون با ارتش اسرائیل در سانفرانسیسکو به تاریخ هشتم سپتامبر ۲۰۲۲
اعتراض معترضان علیه همکاری گوگل و آمازون با ارتش اسرائیل در سانفرانسیسکو به تاریخ هشتم سپتامبر ۲۰۲۲ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با برگزاری همایش سالانه «سکوی ابری گوگل» (Google Cloud) و نمایشگاه تازه‌ترین محصولات و فناوری‌های آن در شهر سانفرانسیسکو آمریکا، جمعی از کارمندان این شرکت در انتقاد به قرارداد گوگل با ارتش اسرائیل در روز سه‌شنبه دست به اعتراض زدند.

آگهی

حدود ۳۰ معترض، از جمله کارمندان سابق گوگل و برخی فعالان اجتماعی، در خیابان منتهی به محل برگزاری همایش گوگل خود را به صورت زنجیروار به هم متصل کردند. آنها همچنین بنر بزرگی با مضمون «پروژه نیمبوس گوگل به آپارتاید اسرائیل دامن می‌زند» به همراه داشتند.

دهها تن از کارمندان فعلی گوگل نیز در همان نزدیکی بروشورهایی را توزیع می‌کردند که علت مخالفت آن‌ها با پروژه نیمبوسرا توضیح داده بود. 

تجمع اعتراضی روز سه‌شنبه نشان‌دهنده ادامه تنش بین نیروی کار گوگل و مدیران ارشد آن بر سر نحوه استفاده از فناوری‌های این شرکت است. 

در سال‌های اخیر کارکنان گوگل بارها با قراردادهای نظامی این شرکت مخالفت کرده‌اند؛ از جمله قرارداد گوگل با سازمان گمرکات و حفاظت مرزی ایالات متحده همچنین نقش این شرکت در ساخت ابزارهای هوش مصنوعی مورد استفاده برای اصلاح حملات هواپیماهای بدون سرنشین.

گوگل تاکنون در مورد اعتراض روز سه‌شنبه و نگرانی‌های کارکنان خود در مورد پروژه «نیمبوس» پاسخی نداده است.

گزارش رویترز از این تجمع

پروژه نیمبوس چیست؟

پروژه نیمبوس، قراردادی ۱.۲ میلیارد دلاری است که شرکت گوگل و خدمات وب آمازون با دولت و ارتش اسرائیل منعقد کرده است.

از همان ابتدای راه‌اندازی پروژه نیمبوس در سال ۲۰۲۱ میلادی جمعی از کارمندان نسبت به اینکه این فناوری گوگل می‌تواند به نیروهای نظامی اسرائیل در نظارت و آسیب رساندن به فلسطینیان کمک کند، مراتب نگرانی و اعتراض خود را اعلام کردند.

کارمندان گوگل اعلام کرده‌اند که پروژه نیمبوس از آن نوع قراردادهای پرسودی است که خطوط اخلاقی قید شده توسط کارکنان گوگل را نادیده می‌گیرد.

وزارت دارایی اسرائیل در آوریل ۲۰۲۱ قرارداد خود با گوگل و آمازون را به عنوان «راه‌حل فراگیر ابری برای استفاده دولت، نهادهای دفاعی و غیره» اعلام کرد.

گوگل تا حد زیادی از انتشار جزئیات قرارداد، قابلیت‌های خاصی که اسرائیل دریافت خواهد کرد یا چگونگی استفاده از آن توسط اسرائیل خودداری کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در ژوئیه ۲۰۲۲ میلادی نیز وبسایت «اینترسپت» گزارش داد که اسناد آموزشی پرسنل دولت اسرائیل نشان می‌دهد که نرم‌افزاری که گوگل ارائه می‌کند، می‌تواند چهره افراد را شناسایی کند، حالات عاطفی را از روی حالات چهره اندازه‌گیری کند و اشیاء را در تصاویر ویدئویی ردیابی کند.

آتل ارلینگسون، سخنگوی Google Cloud در سپتامبر ۲۰۲۲ گفته بود که این شرکت با افتخار از دولت اسرائیل حمایت می‌کند و به این ترتیب استدلال منتقدان پروژه Nimbus را نادرست ارزیابی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابزار هوش مصنوعی جدید گوگل در آزمون جواز پزشکی ایالات متحده نمره قبولی گرفت

اولین نبرد هوایی بین یک جنگنده تحت کنترل هوش مصنوعی و انسان انجام شد

محاکمه تاریخی رئیس جمهوری سابق؛ دادستان پرونده: ‌ترامپ دست به توطئه‌چینی مجرمانه زده است