Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اولین سفر پس از ۵ سال؛ وزیر خارجه بریتانیا در پکن از «حقوق بشر» سخن گفت

دیدار وزرای خارجه بریتانیا و چین
دیدار وزرای خارجه بریتانیا و چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا روز چهارشنبه گفت که در جریان دیدار با مقام‌های چینی در مورد رعایت حقوق بشر با آنها گفتگو کرده است.

آگهی

وزیر خارجه بریتانیا که در چهارچوب سفری رسمی در چین به سر می‌برد علاوه بر وانگ یی، همتای چینی خود با هان ژنگ، معاون رئیس‌جمهوری این کشور نیز دیدار کرد.

جیمز کلورلی اولین وزیر خارجه بریتانیا است که طی پنج سال گذشته به چین سفر کرده است. او گفت: «من با چند نفر از مسئولان عالی‌رتبه دولتی چین دیدار کردم و در جریان همه این ملاقات‌ها مشکلات مرتبط با حقوق بشر را مطرح کردم.»

روابط بریتانیا و چین طی سال‌های گذشته تضعیف شده است. این در حالی است که دیوید کامرون، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا در سال ۲۰۱۵ از «عصر طلایی» در روابط دو کشور سخن گفته بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سرکوب اعتراض دموکراسی‌خواهان در هنگ کنگ و برخوردها با مسلمانان اویغور از سوی چین از جمله موضوعات مورد اختلاف بیت لندن و پکن است. سخنگوی وزارت خارجه چین وضعیت هنگ‌ کنگ و استان سین کیانگ را موضوع «داخلی» کشورش توصیف کرد. 

همزمان با سفر وزیر خارجه بریتانیا به چین گزارش گروهی از نمایندگان مجلس عوام که در آن به تندی از پکن انتقاد شده است منتشر شد. در این گزارش از چین به عنوان «تهدیدی علیه بریتانیا و منافعش» یاد شده است. 

شماری از چهره‌های سرشناس حزب محافظه‌کار بریتانیا که قدرت را در دست دارد نیز از رویکرد دولت ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا در قبال پکن انتقاد کرده‌اند. ایان دانکن اسمیت، رهبر پیشین حزب محافظه‌کار رویکرد کنونی کشورش در قبال چین را با نحوه مواجهه لندن با حکومت آلمان نازی در دهه ۱۹۳۰ مقایسه کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر بازرگانی دولت بایدن در سفر چین به دنبال چیست؟

تنش میان پکن و واشنگتن موجب رونق «بازی ورق» بین مدیران دولتی و سرمایه‌گذاران چینی شد

مبارزه‌ «بی‌سابقه» دولت چین با فساد در بخش بهداشت و درمان