Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تنش میان پکن و واشنگتن موجب رونق «بازی ورق» بین مدیران دولتی و سرمایه‌گذاران چینی شد

بازی کارکنان و مدیران چینی
بازی کارکنان و مدیران چینی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانکداران و مدیران شرکت‌های چینی با کند شدن هر چه بیشتر روند ورود منابع مالی خارجی، به طور فزاینده‌ای به منابع مالی داخلی متکی شده‌اند و در این میان، «پرتاب تخم‌مرغ» به یکی از راه‌های محبوب برای تامین نقدینگی مورد نیاز شرکت‌ها بدل شده است.

آگهی

«پرتاب تخم‌مرغ» اصطلاحی است که به بازی گواندِن (Guandan) مربوط می‌شود که یک بازی کارتی شبیه به پوکر است. این بازی با وجود این که دهه‌‌ها از ابداع آن می‌گذرد، طی سال‌های اخیر در میان مقام‌های دولتی ثروتمندِ ساکن شرقِ چین و نیز سرمایه‌گذاران چینی رواج بی‌سابقه‌ای پیدا کرده است.

مطابق تازه‌ترین گزارش منتشر شده از سوی PitchBook که مهمترین مرجع جهانی رصد سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود، رقم سرمایه‌گذاری‌های پرمخاطره آمریکایی‌ها برای حمایت از کسب و کارهای نوپایِ آینده‌دار در چین از ۳۲.۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۹.۷ میلیارد دلار تنزل کرده است. در همین حال جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده نیز اخیرا برخی سرمایه‌گذاری‌ها را در فناوری‌های پیشرفته در چین از جمله نیمه‌‌رساناها ممنوع کرد.

یانگ یی‌مینگ، از مدیران یک بانک سرمایه‌گذاری فعال در چین که کارش جذب بودجه دولتی برای پروژه‌های مرتبط با تولید نیمه‌رساناها است، می‌گوید: «مقامات این بازی را دوست دارند، بنابراین ما با هم بازی می‌کنیم. در طول یک بازی که می‌تواند ساعت‌ها طول بکشد، ما مجبور می‌شویم با هم گفتگو کنیم. پس از چند بار بازی، به هر حال اعتماد متقابلی و رابطه دوستانه‌ای شکل می‌گیرد و گپ و گفتی هم می‌شود. گاهی در این گپ و گفت‌ها مدیران دولتی اطلاعات خوبی را در اختیارم می‌گذارند. در امور مالی هم اطلاعات یک گنج است.»

یو لونگزه، یک کارگزار فعال در پکن هم می‌گوید که رئیسش در این ماه به همه کارکنان شرکت کارگزاری دستور داده تا این بازی را یاد بگیرند.

این بازی بین چهار بازیکن که در دو تیم قرار می‌گیرند، انجام می‌شود. بین آنها دو استند یا دیوایدر کوچک قرار داده می‌شود تا مانع از دیدن کارت‌های حریف از سوی بازیکن مجاور شود. 

بازیکنان باید هر چه سریع‌تر دست‌های پوکر و سایر ترکیب‌های کارت ویژه را به زمین بیندازند تا دست خود را قبل از حریف خالی کنند.

آقای هوانگ که یک باشگاه خصوصی گواندِن را اداره می کند، در مورد دلیل رواج این بازی در میان مدیران شرکت‌ها می‌گوید: «از مشاهده سبک بازی یک نفر، می‌توانید متوجه شوید که او باهوش، ریسک پذیر یا یک بازیکن تیم‌پذیر است. این می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا او را به عنوان یک شریک تجاری انتخاب کنید یا نه.» 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هر چند بازیکنان گواندِن تاکید دارند که این بازی رایگان است و از آن برای قمار کردن بهره نمی‌برند ولی آوریل گذشته، سازمان دیده‌بان ضد فساد حزب حاکم کمونیست، یکی از مقام‌های خود را در استان شرقیِ آنهویی به دلیل بازی گواندن محکوم کرد تا برای نخستین بار، نگرانی پکن از گسترش این بازی در میان مقام‌های دولتی بروز کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش با همسایه‌ها؛ چین در بروزرسانی نقشه‌اش بخش‌هایی از روسیه، هند، مالزی و فیلیپین را از آن خود کرد

«شرط ازدواج» در یکی از شهرهای چین برای برخورداری از مزایای زایمان حذف می‌شود

یکسال پس از عملیاتی شدن قرارداد همکاری ۲۵ ساله؛ ایران همچنان خارج از رادار سرمایه‌گذاری چین است