Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آزادسازی یک شهرک راهبردی توسط کی‌یف؛ تفاوت نبرد در شرق و جنوب اوکراین در چیست؟

مردم کی‌یف در تاریخ ۲۶ اوت ۲۰۲۳ در حال تماشای تانک‌های منهدم  شده روسیه
مردم کی‌یف در تاریخ ۲۶ اوت ۲۰۲۳ در حال تماشای تانک‌های منهدم شده روسیه Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات کی‌یف روز دوشنبه اعلام کردند که نیروهای اوکراینی موفق شدند شهرک روبوتین در جنوب شرقی این کشور را آزاد کنند و در تلاش برای پیشروی بیشتر به سمت جبهه‌های جنوب در چارچوب عملیات موسوم به «تهاجم متقابل» علیه نیروهای روسی هستند.

آگهی

ارتش اوکراین هفته گذشته اعلام کرده بود که نیروهایش پرچم این کشور را در این شهرک راهبردی برافراشته‌اند، اما همچنان در حال انجام عملیات پاکسازی هستند.

یکی از فرماندهانی که نیروهای اوکراینی را در بازپس‌گیری شهرک روبوتین هدایت می‌کرد، هفته گذشته به رویترز گفت که نیروهای اوکراینی از سخت‌ترین خط دفاعی روسیه در جنوب عبور کرده‌اند و اکنون با سرعت بیشتری پیشروی را آغاز خواهند کرد.

این شهرک در ۱۰ کیلومتری جنوب خطوط مقدم در منطقه زاپوریژژیا قرار دارد که از طریق یک جاده مهم به توکماک متصل می‌شود. شهر توکماک هم اکنون تحت اشغال روسیه است و یک مرکز مهم جاده‌ای و ریلی محسوب می‌شود.

تصرف توکماک به منزله نقطه عطفی برای نیروهای اوکراینی خواهد بود؛ چراکه در صورت موفقیت عملیات نظامی آن‌ها به سمت دریای آزوف در جنوب اوکراین، آن‌ها خواهند توانست برای اولین بار پس از تهاجم گسترده مسکو در فوریه ۲۰۲۲ میلادی بین نیروهای روسیه یک شکاف ایجاد کنند.

روسیه هنوز صحت موفقیت اوکراین در بازپس گیری روبوتین را تایید نکرده است.

نبرد در جبهه شرقی هم داغ است

نیروهای اوکراینی علاوه بر پیشروی در جنوب، در حال نبرد با نیروهای روسیه در شرق کشور هستند؛ با این تفاوت که نیروهای اوکراینی در جبهه‌های شرقی، با میادین مین و سنگرهای گسترده روسیه مواجه هستند و همین امر پیشروی آن‌ها را کندتر از انتظارات کرده است.

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین، وضعیت میدان جنگ در جبهه‌های شرقی را در یک هفته گذشته «بسیار داغ» توصیف کرد. او توضیح داد که نیروهای روسی به دنبال اعزام نیروهای جدید و سازماندهی مجدد خود هستند و مسکو قصد دارد بهترین نیروهای خود را در آنجا مستقر کند.

او با اشاره به شهر ویران شده باهموت در شرق اوکراین گفت که نیروهای اوکراینی به پیشروی خود در جنوب باهموت ادامه می‌دهند. باهموت همان شهری است که پس از ماه‌ها درگیری شدید سرانجام در ماه مه امسال به تصرف مسکو در آمد.

وی افزود که در هفته گذشته نیروهای اوکراینی یک کیلومتر مربع از اطراف باهموت را بازپس گرفته و نیروهای روسی هیچگونه پیشروی جدیدی نداشته‌اند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

فرماندار منطقه پولتاوا در ناحیه مرکزی اوکراین نیز اعلام کرد که در تازه‌ترین نمونه از حملات مکرر هوایی روسیه به اوکراین، دو نفر در شب گذشته بر اثر حمله به یک کارخانه روغن نباتی کشته شدند.

در همین حال روسیه نیز اعلام کرد در ساعات اولیه روز دوشنبه، یک پهپاد اوکراینی را که به سمت مسکو در حال پرواز بود سرنگون کرده است. این حمله پهپادی برای مدت کوتاهی پروازها بر فراز پایتخت روسیه را مختل کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات پهپادی به مسکو و بلگورود؛ آمریکا: اوکراین را ترغیب به حمله به داخل خاک روسیه نمی‌کنیم

زلنسکی خطاب به ترامپ:اگر برای پایان جنگ برنامه‌ داری،همین حالا بگو؛ ترامپ با پوتین چه توافقی می‌کند؟

چرا روسیه در حمله به شهرهای اوکراین از بمب‌های قدیمی ارتقا یافته استفاده می‌کند؟