Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بسیج پهپادها و قایق‌های شناسایی؛ شکار هیولای مرموز دریاچه معروف اسکاتلند آغاز شد

تصویر قدیمی ثبت شده از «هیولای لاخ‌ نس» در دریاچه نس اسکاتلند
تصویر قدیمی ثبت شده از «هیولای لاخ‌ نس» در دریاچه نس اسکاتلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پهپادهای مجهز به اسکنرهای حرارتی، قایق‌هایی دارای دوربین‌های مادون قرمز، هیدروفون (لرزه‌نگار آب) و سایر وسایل و ابزارهای موجود برای کشف رمز و رازِ چند صد ساله دریاچه نس در اسکاتلند از روز شنبه بسیج شدند.

آگهی

پل نیکسون، مدیر دریاچه نس که برنامه شکار «هیولای لاخ نس» را ترتیب داده، به خبرگزاری فرانسه گفت: «هیچ جایی در جهان نیست که آوازه دریاچه نس به آن نرسیده باشد ولی همچنان ما پاسخی برای این پرسش که هیولای این دریاچه چه موجودی است، نداریم.» 

هیولای لاخ نس (Loch Ness Monster) در بین مردم بریتانیا افسانه‌ای است درباره موجودی عظیم‌الجثه و ماقبل‌تاریخی که در آب‌های عمیق دریاچه نس واقع در اسکاتلند زندگی می‌کند. نخستین روایت از وجود آن در سال ۵۶۵ میلادی ثبت شده است.

رویت هیولای دریاچه نس، برای نخستین بار در اوایل دهه ۱۹۳۰ رسانه‌ای شد و از آن زمان تاکنون بیش از ۱۱۰۰ مشاهده رسمی آن توسط گردشگران یا ساکنان منطقه ثبت شده‌ است.

این هیولا الهام‌بخش نگارش داستان‌ها و ساخت فیلم‌های و برنامه‌های تلویزیونی مختلفی بوده و نیز موجب رونق صنعت گردشگری در منطقه شده است. چنان که گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد، این هیولا سالانه میلیون‌ها پوند از طریق جذب گردشگران به اقتصاد اسکاتلند کمک می‌کند.

NORM GOLDSTEIN/AP2006
ماکت ساخته شده از هیولای لاخ نسدر سال ۲۰۰۶NORM GOLDSTEIN/AP2006

آقای نیسکون معتقد است که موجوداتی عظیم‌الجثه در دریاچه تحت مدیریتش وجود دارند، چنان که به خبرگزاری فرانسه توضیح داد: «من نمی‌دانم چه موجوداتی هستند ولی موجودات عظیمی در دریاچه وجود دارد. من تصاویر اسکنری را دیده‌ام که نشان می‌داد، چیزهایی به اندازه یک کامیون در آب در حال حرکت هستند.»

مدیر دریاچه نس افزود: «این آخر هفته فرصتی است که ما باید با استفاده از جدیدترین روش‌هایی که تا کنون از آنها بهره نبرده‌ایم، جستجوی دیگری را در آب‌های این دریاچه آغاز کنیم. من که بی‌صبرانه منتظر دیدن آن موجودی هستم که بالاخره پیدایش می‌کنیم.»

به ایکس یورونیوز فارسی بپیوندید 

چهار سال پیش گروهی از دانشمندان با آزمایش دی‌ان‌ای موجودات دریایی موجود در این دریاچه با رد فرضیه وجود کوسه، گربه‌ماهی، یا موجود دریایی مقابل تاریخ به این نتیجه رسیدند که دریاچه نس مملو از دی‌ان‌ای مارماهی است و احتمالا موجود مشاهده شده، یک مارماهی است که به سطح آب آمده است ولی مردم با دیدنِ سرِ آن جسمِ بزرگی برای آن متصور شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف یک گونه از موجود دریایی عجیب «با ۲۰ بازو» در اعماق آب‌های قطب جنوب

کشف جانور مرموز اقیانوسی متعلق به ۵۰۰ میلیون سال قبل

ربات زیردریایی برای نخستین بار تصاویری از «کوسه‌آسوده» ثبت کرد