ربات زیردریایی برای نخستین بار تصاویری از «کوسه‌آسوده» ثبت کرد

تصویر از ویدیوی اسوشیتدپرس
تصویر از ویدیوی اسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

محققان بریتانیایی با ربات زیردریایی توانستند برای نخستین بار تصاویر نادری از «کوسه‌آسوده» ثبت کنند. این ماموریت علمی در سواحل شمال غربی اسکاتلند انجام شد.

آگهی

محققان بریتانیایی توانستند با استفاده از یک ربات زیردریایی برای نخستین بار از«کوسه‌آسوده» فیلمبرداری کنند.

«کوسه‌آسوده» دومین ماهی بزرگ زنده پس از کوسه‌نهنگ و یکی از سه کوسه پلانکتون‌خوار در کنار کوسه نهنگ و کوسه دهان‌بزرگ است.

این کوسه‌ها مدت کمی را در سطح آب می‌گذرانند، جایی که آنها از پلانکتون‌های دریایی تغذیه می‌کنند. به همین خاطر در حال حاضر اطلاعات اندکی در مورد آنها به دست آمده است.

پژوهشگران در سواحل غربی اسکاتلند با بهره‌برداری از یک ربات توانستند تصاویر و اطلاعات تازه‌ای از نحوه زندگی «کوسه‌آسوده» به دست آوردند. این ربات را «دوربین کوسه رموس» نامگذاری کرده‌اند.

تصویربرداری از کوسه‌ها با دوربین‌های مختلف

دوربین‌های مختلفی در این ربات جاگذاری شده و بدین ترتیب تصاویر مختلفی از زوایای متنوع از کوسه‌ها ثبت می‌شود. ربات کمی بعدتر داده‌ها و تصاویر را به دانشمندان مخابره می‌کند. این نخستین بار است که بریتانیا از این رباتِ تصویربرداریِ زیردریایی استفاده می‌کند.

امی کوکولیا، از موسسه اقیانوس شناسی وودز هول به اطلاعاتی اشاره می‌کند که با استفاده از این ربات به آنها رسیده است: «این ربات کوسه‌ها را دنبال می‌کند و درباره جهت و سرعت شنای این کوسه‌ها برای ما اطلاعاتی می‌فرستد.»

اطلاعاتمان درباره «کوسه‌آسوده» کم است

مت ویت، استاد دانشگاه اکستر نیز درباره فعالیت این تیم پژوهشی در اسکاتلند می‌گوید: «سال‌های سال ما اطلاعاتی جمع‌آوری ‌کردیم که این‌ها چطور حرکت می‌کنند، زمستان‌ها کجا می‌روند و کی به اسکاتلند باز می‌گردند اما هیچ وقت متوجه نشدیم آنها چطور برای خودشان جفتی پیدا می‌کنند؟ چیزی می‌خورند و چطور با دیگر گونه‌های جانوری رابطه برقرار می‌کنند.»

محققان این پروژه بین‌المللی از نتایج یافته‌هایشان برای تصمیم گیری در مورد اعلام این منطقه به عنوان منطقه‌ای حفاظت شده برای کوسه‌آسوده‌ بهره خواهند برد.

حفاظت زیستگاه «کوسه‌آسوده»

در صورت اتخاذ این تصمیم این بخش از سواحل غربی اسکاتلند نخستین منطقه حفاظت شده دریایی جهان برای «کوسه‌آسوده» خواهد بود.

خطر شکار «کوسه‌های آسوده» سالها نگرانی‌ درباره خطر انقراض این گونه دریایی را افزایش داده بود. حالا «کوسه‌آسوده» یک گونه دریایی حمایت شده در بریتانیا به شمار می‌آید.

اما حفاظت از منطقه‌ای که احتمالا آنها در آن زاد و ولد می‌کنند گام مهمتری خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بسیج پهپادها و قایق‌های شناسایی؛ شکار هیولای مرموز دریاچه معروف اسکاتلند آغاز شد

مشاهده تنوره دریایی روی دریاچه کنستانس

بلیط بخت‌آزمایی ۱ میلیون پوندی رویای زوج سالمند اسکاتلندی را در روزهای آخر زندگی محقق کرد