Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مبارزه‌ «بی‌سابقه» دولت چین با فساد در بخش بهداشت و درمان

China Hospital
China Hospital Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چین در حالی که با چالش‌های اقتصادی فزاینده از جمله هزینه‌های بالای مراقبت‌های بهداشتی دست و پنجه نرم می‌کند، کمپین ضد فساد گسترده‌ای را علیه بیمارستان‌ها، صنعت داروسازی و صندوق‌های بیمه آغاز کرده است.

آگهی

بنا بر اعلام رسانه‌های این کشور، در چهارچوب اقدام جدید دولت تا کنون بیش از ۱۸۰ رئیس بیمارستان از جمله افراد عضو حزب کمونیست در سال جاری تحت بازجویی قرار گرفته‌اند و دست‌کم ۱۰ نفر از آن‌ها نیز از ماه ژوئن داوطلبانه تسلیم شده‌اند.

هدف از این کمپین ضد فساد، کشف و مقابله با فساد سازمان‌یافته در سیستم بهداشت و درمان این کشور است. بطور مثال در یکی از آخرین تحقیقات مشخص شده است که رئیس یک بیمارستان کوچک در جنوب غربی استان یون‌نان، در سال ۲۰۲۱ میلادی بیش از ۲.۲ میلیون دلار در چهارچوب خرید دستگاه‌های پزشکی درمان سرطان سود برده است.

در جنوب شهر گوانگژو نیز مقامات ماه گذشته بیش از ۷۰۰ هزار دلار را به اتهام رشوه مصادره کردند.

تحقیقات گسترده دولت برای مبارزه با سودجویی، رشوه دادن و استفاده نادرست از صندوق‌های بیمه پزشکی، با همکاری ۱۰ آژانس ملی انجام می‌شود:

تمرکز در این کمپین همچنین روی پرداخت‌ها و سایر مزایایی است که بین نمایندگان شرکت‌های داروسازی و مدیران بیمارستان‌ها یا مسئولان تدارکات رد و بدل می‌شود؛ اقدامی که می‌تواند هزینه‌های درمان بیشتری را به مصرف‌کنندگان این داروها تحمیل کند.

در چهارچوب این کمپین، حتی شماره تلفن‌هایی در اختیار عموم قرار گرفته تا از این طریق، مقامات را در جریان فسادهای انجام شده در بخش بهداشت و درمان بگذارند.

در شهر شانگهای نیز از ابتدای تابستان یک پاداش نقدی برای دریافت گزارش فعالیت‌های غیرقانونی در این بخش تعیین شده است و انتظار می‌رود تعداد تحقیقات درباره فساد در بخش درمان، در ماههای پیش‌رو در سراسر کشور بیشتر شود.

چرا دولت تصمیم به مبارزه با فساد در بخش بهداشت و درمان گرفته؟

فساد در بخش بهداشت و درمان، یک موضوع ریشه‌دار در چین محسوب می‌شود که آثار آن نیز تأثیر مستقیمی بر توانایی مالی و بودجه خانواده‌های چینی دارد.

هنوز روشن نیست که دولت چرا اکنون تصمیم به مبارزه با این فساد گسترده گرفته و آیا این عملیات واقعا با هدف مبارزه با فساد انجام می‌شود یا اینکه ابزار جدیدی برای یک سرکوب هدفمند است.

این عملیات در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده مردم از رکود اقتصادی چین و افزایش نرخ بیکاری اجرا می‌شود؛ یعنی زمانی که دولت برای پاسخ به نارضایتی‌های عمومی تحت فشار است.

این احتمال وجود دارد که در پی این عملیات ضدفساد گسترده، هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی کاهش یابد همچنین توجه عمومی از مشکلات دیگر منحرف شود.

این کار همچنین به مقامات محلیِ عمدتا دارای بدهی کمک می‌کند تا پس از سه سال اجرای سیاست پرهزینه کووید۱۹، بتوانند منابع مالی جدیدی برای تامین نیازهای بودجه‌ای خود به دست آورند.

بیمارستان‌های چین متهم به دریافت مبالغ سنگینی از بیماران در قبال تجویز بیش از حد دارو یا طولانی کردن پروسه درمان‌، همچنین گرفتن رشوه از نمایندگان داروسازی‌ها در قبال تجویز داروهای گران‌قیمت آنها هستند.

افزایش قابل توجه هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی (با وجود پوشش بیمه درمانی) حتی باعث شد که در اوایل سال جاری میلادی، معترضان بسیاری به خیابان‌ها بیایند و ساکنان سالخورده در دست‌کم دو شهر چین در اعتراض به تغییر پوشش بیمه‌ای خود تجمع کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش با همسایه‌ها؛ چین در بروزرسانی نقشه‌اش بخش‌هایی از روسیه، هند، مالزی و فیلیپین را از آن خود کرد

«شرط ازدواج» در یکی از شهرهای چین برای برخورداری از مزایای زایمان حذف می‌شود

اولین سفر پس از ۵ سال؛ وزیر خارجه بریتانیا در پکن از «حقوق بشر» سخن گفت